Komentáre

Rusko sa snaží zabrániť mierovému samitu vo Švajčiarsku

V dňoch 15. – 16. júna sa vo švajčiarskom letovisku Burgenstock neďaleko mesta Luzern uskutoční medzinárodný samit na vysokej úrovni, ktorý sa pokúsi nájsť cestu k mieru na Ukrajine. Nie je to prvýkrát, čo Ukrajina iniciovala takéto podujatia. Podujatia s podobným cieľom a programom sa uskutočnili v Dánsku, Saudskej Arábii a na Malte v roku 2023 a v Davose 14. januára 2024. Všetko to však bola len príprava na veľký samit, ktorý bude skutočne globálny, keďže na ňom budú zastúpení lídri zo všetkých kontinentov. Jednou z najdôležitejších počiatočných priorít fóra bude diskusia o jadrovej a potravinovej bezpečnosti, výmene vojnových zajatcov a návrate ukrajinských občanov unesených Ruskom vrátane žien a detí.

Zdá sa, že čím viac sa blíži Svetový samit o mieri, tým viac sa objavuje „mierových iniciatív“, z ktorých jednou z posledných je tá čínska. Už v predvečer príchodu Vladimíra Putina do Pekingu predstavilo čínske ministerstvo zahraničných vecí vlastnú víziu ukončenia vojny, ktorú možno označiť za plán na jej zmrazenie bez akýchkoľvek bezpečnostných záruk a obnovenie princípov medzinárodného práva, ktoré prakticky zničila Ruská federácia. Čínsky „mierový plán“ nepredpokladá dodržiavanie Charty OSN, územnú celistvosť ani rešpektovanie suverenity.

V poslednom čase Čína navrhuje zmrazenie frontovej línie, čím by Ukrajina zostala bez časti svojho územia okupovaného Ruskou federáciou, s nejasnými vyhliadkami a na neurčitý čas. Čína v skutočnosti navrhuje to, proti čomu vždy oficiálne vystupovala – porušenie medzinárodného práva. Preto chce Moskva s pomocou „čínskeho plánu“ oslabiť ukrajinský obsah Zelenského „mierového vzorca“, pričom zachováva ruskú okupáciu ukrajinského územia.

Moskva chce minimalizovať účasť rôznych krajín na samite. To sa jej však príliš nedarí. Napríklad India oznámila, že sa na podujatí zúčastní. Preto Rusko teraz zintenzívnilo svoje úsilie presvedčiť ostatné krajiny, že mierový samit nebude mať žiadne reálne dôsledky a Kremeľ bude jeho výsledky ignorovať.

Veľký počet krajín, ktoré sa zúčastnia na mierovom samite, sa dnes nemenuje. Rusko totiž vyvíja na orgány týchto krajín značný diplomatický a ekonomický tlak, aby ich prinútilo odmietnuť účasť na tomto podujatí.

Je zrejmé, že za súčasného režimu v Kremli Rusko nikdy nebude súhlasiť s dobrovoľným návratom ukrajinských území. Cieľom samitu je však diplomatická práca zameraná na vyvíjanie medzinárodného tlaku na Rusko, ako aj na vytvorenie pochopenia vo väčšine krajín sveta, že bez návratu okupovaných území Ukrajine nie je možné ukončiť vojnu a dosiahnuť mier.

Je absolútne nemožné „vyplatiť“ sa Krymom alebo iným ukrajinským regiónom a zmraziť vojnu. A to nielen preto, že Ukrajina sa nemôže vzdať svojej územnej celistvosti a brániť zásady medzinárodného práva, ale aj preto, že Putin potrebuje mať pod kontrolou celú Ukrajinu. Bojuje za to, nie za územnú „výhru“. Snaží sa obnoviť sovietske impérium, nie zachovať anektovaný Krym alebo Donbas. A preto žiadny plán výmeny území na konci vojny nebude fungovať – aspoň z dlhodobého hľadiska.

Rusko by v každom prípade súhlasilo s rokovaniami len pod tlakom medzinárodného spoločenstva, čo by sa mohlo stať v situácii, keď by sa znížili ruské zdroje na pokračovanie vojny. Dovtedy však nemá zmysel očakávať, že by si Putin vôbec myslel, že by sa vojna s Ukrajinou mohla skončiť za rokovacím stolom.

Samit vo Švajčiarsku môže priniesť svetu mier. Je to miesto, kde sa každý štát môže osvedčiť pri obnove medzinárodného práva a spravodlivosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com