Komentáre

Globálny mierový samit. Rusko brzdí globálny mierový samit

Globálny mierový samit je medzinárodné stretnutie na úrovni vedúcich predstaviteľov krajín, ktoré organizujú Ukrajina a Švajčiarsko a ktoré je naplánované na 15. – 16. júna 2024.

Podujatie sa pripravuje za sprievodu každodenných útokov na Charkov a susedné oblasti – raketami, navádzanými bombami a bezpilotnými lietadlami. Každý deň tam dochádza ku krvavým bojom, zabíjajú sa aj pokojní ľudia.

A zároveň samotný Putin a anonymné zdroje z Kremľa vysielajú medzinárodnému spoločenstvu signály o údajnej „pripravenosti na mierové rokovania“.

Musíte však pochopiť, s kým máte do činenia – Kremeľ vždy konal zákerne a cynicky – to je tradičný a obľúbený Putinov štýl.

Ak hovorí o mieri, je zároveň na ceste k vojne. Podľa jeho názoru je eskalácia vojny najlepším spôsobom, ako zabezpečiť mier na ruské podmienky.

Preto si netreba mýliť verejnú rétoriku Kremľa (a jeho lokajov) s reálnou politikou. Dôležité je pozerať sa a hodnotiť len reálne kroky Ruska a jeho partnerov.

V súčasnosti sú všetky snahy Kremľa zamerané na to, aby čo najviac zabránil rôznym krajinám zúčastniť sa na globálnom mierovom samite.

Moskva si je dobre vedomá potenciálnych politických dôsledkov tohto samitu, ktorý by mohol zásadne narušiť celú diplomatickú hru Ruska okolo vojny proti Ukrajine.

Je dôležité pochopiť, že pseudoiniciatívy o údajnej „pripravenosti na prímerie“ na Ukrajine sú len pokusom Kremľa odvrátiť pozornosť medzinárodného spoločenstva od globálneho mierového samitu.

Ak sa to Moskve podarí, v dlhodobom horizonte sa bude snažiť odviesť pozornosť na rokovania o ukončení vojny na Ukrajine za vlastných podmienok.

Okrem toho nehovoríme o zmrazení konfliktu. Všetky reči o takzvanom „zmrazení“ vojny medzi Ruskom a Ukrajinou sú len taktickou zásterkou, diplomatickou clonou.

Pomocou tohto triku chcú Rusko a jeho spojenci zavádzať západných politikov a niektorých lídrov globálneho Juhu.

V skutočnosti sa ciele kremeľskej kliky nezmenili – chcú mier na základe zásadných ústupkov Ukrajiny (zrieknutie sa Kyjeva armády, perspektíva členstva v NATO atď.).

Mimochodom, počas nedávneho pobytu v Minsku kremeľský diktátor predložil novú podmienku mierových rokovaní – zmenu vo vedení Ukrajiny (prezident Zelenskyj).

Takéto vyhlásenia dobre odrážajú skutočnosť, že Kremeľ nechce skutočné mierové rozhovory. Jeho cieľom je destabilizovať situáciu na Ukrajine, čo podľa ruských stratégov povedie k rozpadu ukrajinského štátu.

Ukrajina potrebuje podporu svojich spojencov – agresora treba zastaviť silou.  A otázka číslo jedna – obloha Charkova by mala byť pokrytá systémami protivzdušnej obrany Patriot s možnosťou použitia západných zbraní na údery na ruské vojenské objekty, z ktorých sa uskutočňujú letecké útoky na Charkov a Charkovskú oblasť.

Z diplomatického hľadiska by sa na Putinove falošné a cynické špekulácie o mierových rokovaniach malo reagovať alternatívnou mierovou diplomaciou, predovšetkým podporou Globálneho mierového summitu vo Švajčiarsku.

Keďže Moskva sa tak veľmi usiluje narušiť tento samit, jeho význam by sa mal maximalizovať. A takýmto posilnením by mohla byť osobná účasť vedúcich predstaviteľov popredných svetových krajín na tomto samite.

Je zaujímavé, že im samotným v tom nebude nič brániť.

Pre Čínu je to otázka zachovania postavenia Číny ako potenciálneho sprostredkovateľa prípadných mierových rokovaní.

Je pravda, že Globálny mierový summit je pre Čínu nejednoznačnou výzvou – Peking túto iniciatívu nekontroluje.

Bolo by však chybou, keby Čína tento samit úplne ignorovala. Bol by to jasný signál, že Peking hrá na strane Moskvy.

Optimálne by bolo, keby sa Čína zúčastnila na globálnom mierovom samite ako pozorovateľ.

Účasť prezidenta USA Bidena na Globálnom mierovom samite je však dôležitá z pozície významných signálov pre Putina a vnímania Bidena ako silného lídra v samotných USA. Je to dôležité najmä v období pred voľbami v Spojených štátoch.

Niet pochýb o tom, že USA sa na globálnom mierovom samite zúčastnia. Ak sa však prezident USA Biden osobne nezúčastní na mierovom samite vo Švajčiarsku, Kremeľ to bude vnímať ako prejav osobnej politickej slabosti prezidenta USA.

Okrem toho je to dôležité pre Kyjev aj pre samotného Bidena – jeho politickí oponenti to vezmú na vedomie.

Opäť mu pripomenú, že nezvláda (na svoj vek) dva dôležité medzinárodné summity za sebou.

Bude kritizovaný za ignorovanie diplomatického odstrašovania Ruska a nedôslednú podporu Ukrajiny.

V každom prípade bude Biden zo svojej neúčasti na globálnom mierovom summite vo Švajčiarsku strácať.

Nejde však len o osobné politické záujmy amerického prezidenta.

Spojené štáty musia demonštrovať silu a dôslednosť tak pri podpore Ukrajiny, ako aj pri odrádzaní ruskej agresie vo všeobecnosti. Je to dôležité pre udržanie vedúceho postavenia Spojených štátov v medzinárodných vzťahoch, ako aj pre perspektívu mieru na Ukrajine.

Koniec koncov, dnes je každému jasné, že budúcnosť civilizácie závisí od toho, ako úspešná bude dnešná Ukrajina.

Autor: Jozef Kovac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com