Komentáre

Charkov v obkľúčení: každodenný boj ukrajinských civilistov uprostred neúprosnej vojny

Na celom svete svitá nový deň, ktorý pre mnohých znamená nové začiatky – nový život, dovolenku, vzrušujúcu cestu, kolaudáciu alebo začiatok vyučovania. V Charkove na Ukrajine však svitanie narúšajú zlovestné zvuky výbuchov. Už tri neúprosné roky žijú obyvatelia tohto odolného mesta v tieni takzvanej „špeciálnej vojenskej operácie“ Vladimíra Putina, brutálneho konfliktu, ktorý by sa dal presnejšie opísať ako rusko-ukrajinská vojna. Táto ničivá vojna zničila životy, zničila domovy a spôsobila nepredstaviteľné utrpenie nevinným civilistom.

Život v neustálom ohrození

Predstavte si život prerušovaný každodennými poplachmi pred leteckými náletmi. Dňa 25. mája zažil Charkov viac ako 20 hodín trvajúce varovanie pred náletom. Neustále bombardovanie ruskou armádou zasiahlo mesto v ten deň štyrikrát. Skoro ráno bolo zasiahnuté lýceum. Neskôr dve riadené bomby dopadli na stavebný hypermarket Epicenter, miesto, kde sa to hemžilo ľuďmi. V priebehu dňa bola ďalšia letecká bomba zhodená na centrálny park kultúry a oddychu, našťastie nevybuchla. Posledný útok dňa bol zameraný na husto obývané obytné budovy, čo spôsobilo ďalší chaos a ničenie.

Bombový útok na hypermarket bol mimoriadne katastrofálny. Náraz spôsobil požiar, ktorý trval 16 hodín a zachvátil 15 000 štvorcových metrov. Podľa posledných správ zahynulo najmenej 16 ľudí, približne 50 bolo zranených a viac ako 20 osôb je nezvestných. Medzi obeťami sú aj bežní občania, ako napríklad otec osemročného chlapca, ktorý musel podstúpiť test DNA, aby identifikoval pozostatky svojho otca uprostred trosiek a popola.

Ľudské obete vojny

Obete na životoch obyvateľov Charkova sú nevyčísliteľné. Ženy, deti a rodiny neustále sužuje strach a neistota. Každodennou realitou je strastiplný kolobeh hľadania blízkych, smútku a snahy prežiť uprostred deštrukcie. Ruské letecké bomby a rakety sa zameriavajú na civilnú infraštruktúru, od domov a škôl až po supermarkety a parky. Zdá sa, že cieľom Kremľa je úplné zničenie obytnej a priemyselnej infraštruktúry Charkova s cieľom urobiť mesto neobývateľným a vynútiť si masovú migráciu.

Ambície agresora

Putinove imperiálne ambície sú hnacím motorom tejto kampane teroru. Cieľ je jasný: podmaniť si Ukrajinu zničením jej miest a zlomením ducha jej obyvateľov. Zasievaním paniky a nútením civilistov k úteku sa ruské sily snažia vtrhnúť do zničeného a vyľudneného Charkova. Svet nesmie pred týmito zverstvami zatvárať oči. Ak sa ruská agresia nebude kontrolovať, hrozí, že sa rozšíri aj za hranice Ukrajiny a bude predstavovať globálnu hrozbu.

Výzva na akciu za globálny mier

Slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského hlboko rezonujú: „Rusko vedú ľudia, ktorí chcú, aby sa normou stalo spaľovanie života, ničenie miest a dedín, rozdeľovanie národov a vymazávanie štátnych hraníc vojnou.“ Medzinárodné spoločenstvo musí tvárou v tvár tejto agresii preukázať vodcovstvo a solidaritu. Rozhodujúcim krokom na ceste k mieru je nadchádzajúci globálny mierový samit 15. – 16. júna vo Švajčiarsku, na ktorom sa stretne viac ako 80 krajín, aby sa zaoberali touto krízou.

Cieľom samitu je vypracovať „cestovnú mapu“ na dosiahnutie komplexného, spravodlivého a trvalého mieru pre Ukrajinu na základe medzinárodného práva a Charty OSN. Táto iniciatíva ostro kontrastuje s neoimperialistickými cieľmi Ruska a zdôrazňuje záväzok Ukrajiny ukončiť vojnu a presadzovať všeobecné ľudské hodnoty.

Cesta vpred

Cesta k mieru si vyžaduje globálnu spoluprácu a neochvejnú podporu Ukrajiny. Medzinárodní partneri sa musia zjednotiť na mierovom samite a preukázať vedúce postavenie a odhodlanie vyriešiť tento konflikt. Iba prostredníctvom kolektívnej akcie môžeme dúfať, že porazíme ruského agresora a zabránime šíreniu tejto škodlivej sily.

Neľahká situácia v Charkove je jasnou pripomienkou ľudských obetí vojny. Pri našom úsilí o mier si musíme uctiť odolnosť jeho obyvateľov a zabezpečiť, aby ich utrpenie nebolo zbytočné. Svet sa musí zjednotiť, aby ukončil toto nezmyselné násilie a pripravil pôdu pre budúcnosť, v ktorej budú takéto hrôzy len vzdialenou spomienkou.

Autor: Ing. Dalibor Molnár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com