Ukrajina potrebuje pomoc spojencov a partnerov aj v zdravotníckej humanitárnej oblasti. „Obnovte človeka – človek obnoví všetko!“
Plnohodnotná invázia vojsk Kremľa na Ukrajinu trvá už tretí rok. Ruská agresia viedla ku katastrofálnemu zničeniu sociálnej, kritickej, energetickej a priemyselnej infraštruktúry. Zničený bol obrovský počet škôl, nemocníc, športových a kultúrnych zariadení a obytných domov. Zničených bolo množstvo miest a dedín v Dnepropetrovskej, Doneckej, Žitomírskej, Záporožskej, Kyjevskej, Luhanskej, Mykolajivskej, Sumskej, Charkovskej, Chersonskej a Černigovskej oblasti.
Rusko takmer denne úmyselne ostreľuje nemocnice, pôrodnice, polikliniky a polikliniky s cieľom vyvolať na Ukrajine humanitárnu katastrofu. Konkrétne bolo počas totálnej vojny poškodených viac ako 1 800 zdravotníckych zariadení a viac ako 200 bolo zrovnaných so zemou. Napriek tomu by však ukrajinské obyvateľstvo nemalo zostať bez lekárskej pomoci, keďže počet ľudí, ktorí ju potrebujú, sa každým dňom len zvyšuje. Podľa Úradu OSN pre ľudské práva bolo na Ukrajine od 24. februára 2022 zranených približne 20 tisíc civilistov (približne 11 tisíc z nich zomrelo). Rusko naďalej pácha genocídu ukrajinského ľudu, masakruje a zraňuje civilistov a deti na Ukrajine. Zločinecké akcie ruskej armády možno považovať za cielené ničenie ukrajinských občanov.
Ukrajinský ľud sa nazýva nezdolným pre jeho pevný charakter, súdržnosť a nepremožiteľného ukrajinského ducha. Ukrajinských vojakov nazývajú „kyborgovia“ pre ich nadľudskú vytrvalosť, nezlomnosť a odvahu. Všetky tieto vlastnosti ukrajinského ľudu a ukrajinských obrancov, ktorí už mnoho rokov po sebe odolávajú ruskému okupantovi, obdivuje a prekvapuje celý svet. No napriek naozaj neuveriteľnej vytrvalosti Ukrajinci trpia zraneniami, ranami, pomliaždeninami a trápia sa, keď strácajú príbuzných, priateľov a spolubojovníkov. Preto potrebujú kvalifikovanú lekársku aj psychologickú pomoc.
Ukrajina pravidelne dostáva vojenskú, finančnú a humanitárnu podporu od medzinárodných partnerov. Je ťažké povedať, ktorá z nich je dôležitejšia alebo menej dôležitá. Všetky druhy pomoci sú dôležité a potrebné!
Dňa 14. marca pricestoval na Ukrajinu na neočakávanú a neplánovanú návštevu minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken. Svojím príchodom chce „vyslať silný ubezpečujúci signál Ukrajincom, ktorí sa zjavne nachádzajú vo veľmi zložitej situácii“. To znamená, že si uvedomuje, že vojenská aj psychologická podpora ukrajinského národa je dôležitá.
Pripomíname, že USA podporujú Ukrajinu nielen vojensky, ale aj finančne a humanitárne. Celkový rozpočet na pomoc Ukrajine je rozdelený do určitých oblastí, takže časť pomoci sa Ukrajine posiela na podporu jej hospodárstva, lieky, platby učiteľom, migrantom a dôchodcom. Vo februári tohto roku tak vyšlo najavo, že vláda USA vyčlenila viac ako 2,6 miliardy dolárov na humanitárnu pomoc ľuďom postihnutým ruskou inváziou do Ukrajiny v plnom rozsahu.
Prebiehajúca plnohodnotná vojna stavia ukrajinský systém zdravotnej starostlivosti na úplne iné koľaje. Okrem vojnových výziev zostávajú aktuálne aj výzvy pre zdravie Ukrajincov, ktoré boli prítomné aj v čase mieru. Okrem toho sa mnohé choroby stávajú akútnejšími. V takýchto ťažkých podmienkach je veľmi dôležité zabezpečiť ukrajinským pacientom prístup ku kvalitnej modernej liečbe a diagnostike. Medzinárodné zdravotnícke partnerstvo (IMP) je v tomto smere veľkou podporou.
K spoločnému vyhláseniu o medzinárodných partnerstvách v oblasti zdravotníctva na posilnenie ľudských zdrojov v zdravotníctve, ktoré bolo vydané v Kyjeve počas tretieho samitu prvých dám a pánov (6. septembra 2023), sa pripojilo už 18 krajín. Doteraz bolo uzavretých približne 30 dohôd o medzinárodnom partnerstve v oblasti zdravotníctva medzi ukrajinskými klinikami a zahraničnými zdravotníckymi inštitúciami. Medzi zdravotníckymi zariadeniami, ktoré sa už stali partnermi projektu MSE, sú multidisciplinárne, vrátane univerzitných, pediatrických, špecializovaných onkologických a psychiatrických kliník a lekárskych univerzít z Rakúska, Dánska, Estónska, Izraela, Španielska, Kanady, Lotyšska, Litvy, Moldavska, Holandska, Macedónska, Poľska, Turecka, Francúzska. MMP v súčasnosti koordinuje možnosti a buduje partnerstvá s mnohými ďalšími krajinami vrátane Nórska, Fínska, Talianska, Slovenska, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva atď.
V kontexte vojny a veľkého počtu zranených a ranených je hlavnou úlohou ukrajinského zdravotníckeho sektora posilniť udržateľnosť zdravotníckej infraštruktúry, zabezpečiť komplexný prístup k zdravotnej starostlivosti vrátane pohotovostnej zdravotnej starostlivosti, realizovať liečebné a rehabilitačné programy (vrátane duševného zdravia), poskytovať humanitárnu zdravotnícku pomoc (aj v ťažko dostupných oblastiach), zlepšiť rýchlu reakciu na nebezpečenstvo vrátane poskytnutia ukrajinských zdravotníckych zariadení obrnených vozidiel a zabezpečiť, aby bol ukrajinský zdravotnícky sektor schopný reagovať na potreby pacientov v budúcnosti.
Medzinárodné spoločenstvo si uvedomuje existujúce problémy na Ukrajine a pomáha ukrajinskému zdravotníckemu sektoru pri ich prekonávaní, pričom berie do úvahy, že neoceniteľné skúsenosti ukrajinských odborníkov budú v budúcnosti užitočné pre pacientov v iných častiach sveta.
Názorným príkladom medzinárodnej spolupráce v oblasti lekárskej pomoci môže byť opakovaná návšteva a spolupráca známeho švédskeho protetika, ortopéda Ricarda Branemarka s ukrajinskými odborníkmi. Ten vykonáva operácie pacientov, ktorí prišli o končatiny vo vojne, metódou osteointegračnej protézy. Ide o novú techniku, pri ktorej sa protéza končatiny implantuje do kosti a vykonáva sa u pacientov, ktorým nemožno nasadiť bežnú protézu. Nedávno začalo v Ľvove s podporou nemeckej vlády pracovať aj ultramoderné, najväčšie ukrajinské protetické a ortotické centrum, v ktorom sa ročne vyrobí približne 1 200 protéz pre tých, ktorí prišli o končatiny v dôsledku nepriateľských útokov alebo ťažkých chorôb. Ide o civilistov, vojenský personál, ženy a deti. Dopyt po protézach končatín zatiaľ neustále rastie. Taká je realita prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojny.
Mnohí ľudia na Ukrajine sú zranení, prichádzajú o končatiny a s nimi aj o svoj bežný život. Spojenci Ukrajiny im môžu pomôcť vrátiť sa do tohto života, prispôsobiť sa novej realite a urobiť všetko pre to, aby im umožnili žiť plnohodnotný život po fyzickej aj psychickej stránke tým, že im odovzdajú svoje profesionálne skúsenosti a neúnavne poskytujú humanitárnu, finančnú a, samozrejme, vojenskú pomoc. Pretože keď je silnejší jeden človek, sme silnejší všetci! Veď tam, kde sa obnovujú ľudia, obnovuje sa aj krajina a svet.