Slovensko

Smer a Hlas bude v europarlamente predĺženou rukou Roberta Fica, tvrdí Erik Kaliňák

Voči výroku šéfa zboru poradcov premiéra sa ohradil Branislav Ondruš zo strany Hlas. Kaliňák neskôr korigoval svoj výrok, že strany Smer a Hlas budú predĺženou rukou vlády.

Erik Kaliňák zo strany Smer v nedeľnej diskusnej relácií televízie Ta3 V politike priznal aj to, že rokovania v Slovenskom parlamente sú časovo oveľa náročnejšie ako tie v Bruseli.

Aj preto nevidí Kaliňák problém, že by ako europoslanec viedol zbor poradcov predsedu vlády Roberta Fica. Podľa podpredsedu strany Smer by mali poslanci v europarlamente za stranu Smer a Hlas byť „predĺženou rukou Roberta Fica v Európskej únií“ aby mohlo byť Slovensko rešpektované, teda aby mohlo presadiť vládne názory aj proti veľkým krajinám v únií.

Ondruš a Kaliňák sa zhodli, že motiváciou opozičných strán v eurovoľbách je vnútropolitický boj čo Ondruš označil za „nebezpečnú motiváciu“ a prípadné mandáty v Štrasburgu by podľa štátneho tajomníka ministerstva práce opozícia využívala „na útoky na Slovensko“.

V relácií, ktorá bola venovaná najmä témam spojeným s voľbami do európskeho parlamentu, ktoré budú na Slovensku 8. júna boli okrem zástupcov koalície aj dve kandidátky opozície – Veronika Cifrová Ostrihoňová (Progresívne Slovensko) a Jana Bittó Cigániková (Sloboda a solidarita).

Podľa Cifrovej Ostrihoňovej je hlavnou témou volieb to, či Slovensko ostane v EÚ, Cigániková jej kontrovala, že podľa nej ide o fantómovú tému, nakoľko žiadna relevantná strana nemá v programe vystúpenie z únie.

Podľa kandidátky opozičnej SaS je dôležitou témou udržanie práva veta, o ktorom sa v Európe intenzívne debatuje. Vďaka tomuto nástroju, môže ktorákoľvek krajina blokovať kroky únie ak s nimi nesúhlasí. Okrem toho upozornila na problémy migrácie, kde chce strana pokračovať v ich dlhodobom postoji – teda riešiť problémy migrantov v krajinách ich pôvodu.

Okrem Cifrovej Ostrihoňovej všetci diskutujúci boli proti zrušeniu práva veta, tá uviedla, že strana Progresívne Slovensko je pripravená otvoriť túto tému a diskutovať o tom, či neexistujú aj lepšie nástroje. Ako príklad uviedla, že maďarský premiér Viktor Orbán blokuje vyplatenie 300 miliónov eur Slovensku, ktoré EÚ prisľúbila za darovanie stíhačiek MiG Ukrajine.

Pohádali sa o Ukrajine

Vojna u našich susedov bola ústrednou témou druhej polovice vyhrotenej diskusie. Podpredseda strany Smer, Erik Kaliňák spochybňoval dodávky zbraní na Ukrajinu nedávnym prieskumom, podľa ktorého len 8 percent ukrajinských mužov, ktorý ešte neboli zmobilizovaní, chce ísť bojovať. Kaliňák sa pýtal či budú na Ukrajine bojovať „prázdne tanky“.

K tomuto postoju sa prikláňal aj zástupca Hlas-u Ondruš, ktorý sa pýtal či sa chce brániť Ukrajina alebo Ukrajinci, keďže podľa jeho slov musela krajina „násilne meniť legislatívu aby sa ukrajinskí muži vrátili do krajiny“. Takisto prezentoval názor, že výzvou európskeho parlamentu bude to či EÚ „bude investovať do vojen alebo do rozvoja“.

Opozičné kandidátky kontrovali najmä tým, že obaja zástupcovia koalície potvrdili, že agresorom je Rusko a v záujme Slovenska nemôže byť to aby na hraniciach so Slovenskom „stáli ruské tanky“.

Takisto vyčítali aj postoj poslanca a predsedu branno-bezpečnostného výboru národnej rady Tibora Gašpara, ktorý privíta v parlamente veľvyslanca Ruskej federácie Igora Bratčikova. Jana Bittó Cigániková vyčítala zástupcovi Smeru, že pozývajú ruského zástupcu zo slovami, že robia suverénnu politiku na štyri svetové strany avšak zástupcu Ukrajiny nepozvú.

Diskusia sa končila ostrou výmenou názorov ako si jedna či druhá strana predstavujú ukončenie vojny na Ukrajine. Opozičné predstaviteľky vyčítali Kaliňákovi s Ondrušom, že ak nebude západ podporovať Ukrajinu tak tá vo vojne nemôže byť úspešná, čím by vlastne krajinu prenechali Rusku, ktoré by určite nerokovalo o mieri keď by sa Ukrajincom prestalo na fronte dariť.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com