Erik Tomáš o druhom pilieri: Nikto nemôže ukradnúť tieto peniaze. Druhý pilier je Ústavou chránený
„Naši budúci dôchodcovia podporujú zahraničné ekonomiky, aby rástli. Nie je nová vec, že by DSS investovali do štátnych dlhopisov a o to menej by si štát musel požičiavať na medzinárodných trhoch,“ hovorí minister financií Ladislav Kamenický.
Ministerstvo práce ani ministerstvo financií nepripravuje v súčasnosti žiadne zmeny druhého piliera. V relácii TA3 V politike to vyhlásil minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Doplnil, že v druhom dôchodkovom pilieri je teraz 15 miliárd eur, na ktoré nemôže nikto siahnuť. Na dôchodky si tam šetrí približne 1,8 milióna sporiteľov.
„Nikto nemôže ukradnúť tieto peniaze. Druhý pilier je Ústavou chránený. Druhý pilier nie je možné zrušiť,“ dodal. Vyjadril sa aj k slovám premiéra Roberta Fica, ktorý si položil otázku, ako využiť vklady ľudí, ktoré majú v bankách či v dôchodkovom sporení. „To sú peniaze, ktoré zväčša končia v USA, ale my potrebujeme tie peniaze tu doma,“ vyhlásil predseda vlády tento týždeň.
Podľa Tomáša týmto šéf najsilnejšej koaličnej strany len naznačil legitímnu tému, či neinvestovať peniaze z druhého piliera do výstavby diaľnic. „Tá úvaha je, že by si štát iba požičal peniaze z druhého piliera, investoval ich – a s výnosom vrátil. Len sa uvažuje, či by sa tieto peniaze neinvestovali do výstavby diaľnic, aby sa naštartovala ekonomika,“ opísal zámer vlády.
Kamenický sa chce najprv dohodnúť
Minister financií Ladislav Kamenický v relácii RTVS O päť minút dvanásť odmietol reagovať na otázku, či vláda plánuje opäť otvoriť druhý pilier, alebo ho akokoľvek inak meniť. Naposledy koncom minulého roka vláda znížila odvod do druhého piliera z 5,5 na 4 percentá.
„Nebudem dopredu hovoriť o ničom, kým sa o tom nebudeme baviť na koaličnej rade. Nešpekulujme o takýchto veciach. Prídem, keď budem mať jasný plán dohodnutý s koaličnými partnermi,“ reagoval.
Dnes máme približne 30-tisíc prvých seniorov, ktorí poberajú dôchodky z prvého aj druhého piliera. Podľa Tomáša aj Kamenického má 95 percent poberateľov kombinovaného dôchodku nižší príjem než tí, ktorí majú len prvý pilier. „Vyšší dôchodok má len päť percent,“ zdôraznil Tomáš.
Štátne dlhopisy
Podľa poslanca SaS Mariána Viskupiča vlády Smeru opakovane negatívne zasahovali do druhého piliera na úkor sporiteľov. „To, že z prvého a druhého piliera dostanú ľudia menej, nie je kvôli zásahom vlády,“ reagoval na jeho slová minister Kamenický. Štát má podľa neho zabezpečiť hlavne stabilitu. „Čo budete rozprávať, keď ekonomika padne, akciové trhy sa prepadnú o 50-60 percent?“ pýtal sa.
Pokiaľ ide o slová Roberta Fica o aktivácii súkromných zdrojov – vidí Kamenický dve možnosti, ako sa to dá. „Jedna vec sú súkromné zdroje na výstavbu nájomných bytov: že by to nestaval štát, ale súkromné firmy,“ opísal. Zároveň spomenul možnosť, že by štát napríklad vydal štátne dlhopisy pre bežných ľudí. Má to byť možnosť, nie povinnosť.
„Je na nich, či sa rozhodnú investovať do takýchto štátnych dlhopisov. Veľmi úspešne to urobili aj v Belgicku, alebo v Chorvátsku. Nie že by ich štát nútil, ale dobrovoľne by sa pozreli na ponuku štátu, ak by dal napríklad trojpercentný úrok, je to výhodné pre štát aj pre ľudí,“ vysvetlil minister financií.
V rezorte podľa Kamenického pripravujú riešenie, ale – ako dodal – veľmi bude záležať od konkrétnej situácie na trhu, „aby to bolo výhodné pre ľudí“. Kamenický zopakoval aj rétoriku predsedu strany Smer.
„Dnes sú peniaze investované v zahraničí do amerických a európskych akcií. Naši budúci dôchodcovia podporujú zahraničné ekonomiky, aby rástli. Nie je nová vec, že by DSS investovali do štátnych dlhopisov a o to menej by si štát musel požičiavať na medzinárodných trhoch.“
Chceli stavať nájomné byty
Erik Tomáš tiež pripomenul, že aj za vlády Igora Matoviča sa uvažovalo, že peniaze z druhého piliera investujú do výstavby nájomných bytov. Takéto zámery v roku 2020 prezentoval vtedajší šéf parlamentu Boris Kollár. Odborníci vtedy reagovali, že ak by sa mal tento zámer naplniť, malo by to byť pre správcov dobrovoľné, nie povinné. Už vtedy sa ako vhodný nástroj spomínali dlhopisy, za ktoré by ručil štát.
HN v roku 2020 k tejto téme zorganizovali debatu slovenských správcov druhého piliera. „Pokiaľ budú vytvorené štandardné nástroje, ktoré budú použité či už na financovanie nájomných bytov, alebo diaľnic, budeme ich zvažovať ako každú inú štandardnú investíciu,“ povedal jeden z nich.
Podľa šéfa SaS Branislava Gröhlinga je už dnes jasné, že vláda chce zasiahnuť do druhého piliera.„Chcete tým ľuďom peniaze zobrať, lebo neviete, aký bude ďalší vývoj. Mohli ste zvýšiť príspevok a vy ste ho znížili,“ pripomenul ministrovi práce.
Tomáš reagoval, že opozícia sa snaží vyhnať ľudí do ulíc kvôli niečomu, čo sa ani len nedeje. „Nie je možné znárodniť druhý pilier. Nepripravujeme v súčasnosti žiadne legislatívne zmeny. Na ministerstve práce sa nedeje nič, môžete si urobiť kontrolný deň,“ vyzval opozičného kolegu.
Minister práce pripomenul, že druhý pilier je ústavne garantovaný. „Na úspory sa siahnuť nemôže, ak sa nezmení ústava a tá sa očividne nezmení.“ Sám je pripravený sadnúť si za okrúhly stôl aj s predstaviteľmi opozície. „Poďme sa dohodnúť. Nastavme druhý pilier, dajme to do Ústavy a už naň nebude nikto siahať,“ uzavrel.
Zdroj: https://www.aktuality.sk