Pristane Majerský na Ficovu hru? Jeden zo zakladateľov KDH aj politológovia reagujú! TOTO mu radia
Bratríčkujú sa! Najprv zákon o medveďoch, potom list do Bruselu, lákavá ponuka od premiéra a nakoniec trináste dôchodky. KDH sa začína oddeľovať od ostatných opozičných strán. V niektorých prípadoch dokonca nachádza s vládou spoločnú reč. Schvaľuje tento obrat jeden zo zakladateľov hnutia? A ako to hodnotia politológovia?
Najnovšie šlo KDH vláde poruke pri hlasovaní o 13. dôchodkoch. Podľa neho to však nebolo zadarmo. „Erik Tomáš poslancom za KDH garantoval, že neotvorí a nezníži druhý pilier. Zásahom do druhého piliera by totiž podľa hnutia vláda obrala svojich občanov o ich úspory. Minister tiež garantoval, že zachová inštitút daňového bonusu a nepodporí dvíhanie dani a odvodov z dôvodu pokrytia 13. dôchodkov,“ vysvetlil predseda Milan Majerský.
Samotný Erik Tomáš tvrdí, že to bolo celé inak. Majerského obvinil z účelového klamania, hnutie zároveň označil za parazita, ktorý sa prisal na 13. dôchodok. „Už len tá požiadavka, aby som ja garantoval veci, z ktorých väčšina je v gescii ministerstva financií, bola nezmyselná a svedčí o amaterizme KDH,“ priblížil.
Premiér Robert Fico rovnako hovorí o iných zámeroch. „Máme obrovské úspory, pokiaľ ide o druhý pilier. Tieto peniaze sú umŕtvené a nepoužívajú sa na rozvoj našej krajiny. Chceme dať dohromady všetky zdroje na naštartovanie ekonomiky, aj tie nainvestované do dôchodkového zabezpečenia,“ vyhlásil vo štvrtok po summite v Bruseli s tým, že plán predstavia čoskoro.
Sadnú mu na lep?
Prvou lastovičkou zmeny v postoji KDH bol zákon, ktorý by umožnil odstrel problémových medveďov. Koalícia mala pôvodne vlastný návrh, nakoniec si však osvojila ten od KDH. Búrlivé reakcie následne vyvolal list, ktorý strana adresovala Európskej komisii. Žiadala v ňom, aby Slovensku pre zmeny v trestnej legislatíve nezastavila miliardy z plánu obnovy. Kopla si pri tom do spojencov.
„Nesúhlasíme s progresívnou časťou opozície, ktorá neprimerane zaťahuje Európsku komisiu do vnútroštátnych otázok,“ uviedla v stanovisku. Zaujímavé je, že Fico sa začal politikom KDH náhle zaliečať, pričom ešte pred dvoma týždňami sa im vyhrážal: „Budeme sa na nich musieť bližšie pozrieť, ako sa dajú politicky vykostiť.“
Túto stredu už v parlamente vyzval na začatie diskusií o „superpotratoch“ a o zákaze adopcie detí homosexuálnymi pármi. Majerský nadbiehanie lídrovi Smeru odmieta. „Občania tejto krajiny nemôžu trpieť pre ideologické zápasy, ako to bolo v prípade problémov s medveďom,“ povedal pre Nový Čas. Obhajuje aj spomínaný list: „Akokoľvek nesúhlasíme s prístupom vlády k zmenám v trestnej politike, ide o vnútornú vec SR.“Líder opozičného PS Michal Šimečka z postoja KDH znepokojený nie je. „Všade tam, kde ide o zásadné veci, ako sú právny štát, spravodlivosť, zahraničnopolitické ukotvenie Slovenska alebo sloboda médií, vieme nájsť s KDH spoločnú reč. Je zároveň úplne prirodzené, že sú témy, na ktorých sa úplne nezhodujeme. Nemám jediný dôvod si myslieť, že KDH nebude aj naďalej jasne prodemokratickou a prozápadnou opozíciou tejto vláde.“
Nezávideniahodná pozícia
KDH sa v parlamente ocitlo v ťažkej situácii. Je totiž v opozícii, kde dominujú najmä liberálne strany PS a SaS. „KDH s nimi musí spolupracovať, za to však schytáva kritiku niektorých konzervatívnych komentátorov či inštitúcií, ktoré hnutie označujú za kolaborantov s liberálmi. Aj preto sa pri niektorých veciach spoluprácou s vládou snaží udržať si konzervatívnych voličov,“ vysvetlil politológ Miroslav Řádek.
Podľa neho bude chcieť hnutie balansovať celé volebné obdobie. „Ak KDH ukáže schopnosť konštruktívnej spolupráce, tak mu jeho voliči odpustia aj kooperáciu so Smerom a SNS,“ uzavrel Řádek.
Mali by plniť svoj program
Ivan Šimko, jeden zo zakladateľov KDH
KDH by sa malo usilovať plniť svoj program. To, čo je v súlade s programom hnutia, by malo podporiť a čo nie je v súlade, tak nepodporiť. To je základné pravidlo aj pre opozičnú politickú stranu. A či to neodradí voličov? Treba hovoriť o konkrétnych veciach. Lebo takto všeobecne to je ľahké povedať a potom je ťažšie sa rozhodovať.
Stoja pred ťažkou dilemou
Tomáš Koziak, politológ
V situácii, keď ide o právny štát, je pozícia KDH pre mňa ťažko pochopiteľná. V tom liste bagatelizovali situáciu. Tento postoj je oveľa závažnejší než to, že podporujú SNS v otázke medveďov, kde ide o populistickú záležitosť. V opozícii sa konzervatívnemu KDH nespolupracuje dobre s liberálnymi politickými stranami. Im je hodnotovo bližší Smer a Hlas. V otázkach právneho štátu však nemôžu robiť nič iné, len protestovať proti tomu, čo Smer robí. Fico veľmi dobre vie, akým spôsobom má na KDH ísť. To ním spomínané vykosťovanie KDH sa týka toho, či strana povýši konzervativizmus nad hodnoty právneho štátu, alebo naopak.
Zdroj: cas.sk