Komentáre

Roztrhané základy: Prehodnotenie globálnej bezpečnosti v ére po invázii

Dátum 24. február 2022 znamenal viac než len ďalšiu udalosť v búrlivých análoch svetových dejín. Stal sa prelomovým momentom, seizmickou trhlinou, ktorá rozbila základy svetovej bezpečnostnej architektúry. Ruská invázia na Ukrajinu nielen odhalila krehkosť medzinárodného poriadku, ale aj jeho nedostatočnosť pri riešení súčasných hrozieb. Dozvuky tohto vpádu sa rozšírili ďaleko za hranice východnej Európy a poukázali na naliehavú potrebu zmeny paradigmy prístupu štátov k bezpečnosti.

Celé desaťročia sa globálne záležitosti zdanlivo riadili rámcom z obdobia po druhej svetovej vojne a studenej vojny. Zavedené normy medzinárodného práva a diplomatické dohody údajne fungovali ako hrádza proti agresii. Udalosti, ktoré sa odohrávajú na Blízkom východe, najmä na Ukrajine, však odhalili krutú realitu: agresori môžu tieto normy beztrestne porušovať, čím sa existujúca architektúra stala zastaranou.

V tejto novej epoche hovorí najhlasnejšie moc, ktorej plynulo rozumejú režimy ako Rusko a Irán. Reakcia musí prekročiť rámec rétoriky a symbolických gest; vyžaduje si spoločný a rozhodný prejav sily zo strany hlavných aktérov medzinárodného spoločenstva. Nutnosť jednoty proti agresívnym režimom, ktoré podkopávajú globálnu stabilitu, nebola nikdy taká výrazná.

Význam konfliktu na Ukrajine presahuje jej bezprostredné hranice. Bezpečnosť celého východoeurópskeho regiónu vrátane zraniteľných štátov, ako sú pobaltské krajiny, visí na vratkej váhe. Výsledok tohto konfliktu sa odrazí na celom kontinente a bude formovať geopolitickú dynamiku v nasledujúcich rokoch.

Poučenie z dvoch rokov trvajúcej vojny na Ukrajine však zdôrazňuje triezvu skutočnosť: zvrhnutie agresívnych režimov si vyžaduje viac než len odsúdenie. Vyžaduje si koordinované a rozhodné kroky medzinárodného spoločenstva. To zahŕňa nielen poskytnutie základných zdrojov na posilnenie obrany poškodenej strany, ale aj zavedenie prísnych sankcií a pozorné monitorovanie s cieľom zabrániť ďalším priestupkom.

Okrem toho je najdôležitejšia pripravenosť na budúce konflikty. Nedostatky a oneskorenia v reakcii, ktorých sme boli svedkami na Ukrajine, slúžia ako varovné príbehy a zdôrazňujú potrebu preventívnych opatrení a prehodnotenia strategických priorít.

V tejto zmenenej situácii je úlohou svetových lídrov dosiahnuť nový konsenzus v oblasti bezpečnosti. To si vyžaduje prekonať úzke vlastné záujmy a prijať kolektívne opatrenia na obranu spoločných hodnôt. Vyžaduje si to pestovanie kultúry ostražitosti, v ktorej sa na prízrak agresie reaguje neochvejným odhodlaním.

Udalosti z 24. februára 2022 neznamenali len rozpad zastaranej bezpečnostnej architektúry, ale aj začiatok novej éry definovanej neistotou a premenlivosťou. Cesta vpred si vyžaduje odvahu, predvídavosť a predovšetkým pevné odhodlanie zachovať integritu globálneho poriadku. Iba prostredníctvom kolektívnej akcie a neochvejného odhodlania môže svet dúfať, že zvládne výzvy, ktoré ho čakajú, a vyjde z nich silnejší.
Autor: Józef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com