Ficova kritika sudcu Klimenta vyvolala búrlivé reakcie: Mal by sa ospravedlniť?! Tvrdé slová politológa
Má ho v zuboch! Premiér Robert Fico (59) si kopol do sudcu Najvyššieho súdu Juraja Klimenta (59), keď ho obvinil z porušovania ústavy a nezákonného konania. Vyjadrenia lídra Smeru vyvolali búrlivé reakcie a na jeho hlavu sa okamžite začala sypať kritika. Sudcovia svojho kolegu bránia a hovoria o politickom nátlaku. Je namieste ospravedlnenie?
Predseda vlády Robert Fico vo štvrtok absolvoval kontrolný deň na ministerstve spravodlivosti. Pri tejto príležitosti usporiadal tlačovku, na ktorej sa pustil primárne do sudcu Juraja Klimenta. Po jeho boku stál aj trestne stíhaný poslanec Smeru Tibor Gašpar. Spoločne tvrdia, že sudca sústavne hrubo porušuje zákon a opakovane ignoruje rozhodnutie Ústavného súdu.
Štipľavé odkazy
Juraj Kliment je predsedom senátu, ktorý v rokoch 2020 až 2023 rozhodoval o väzbách v prípade niekoľkých ľudí blízkych Smeru, a to vrátane advokáta Mareka Paru. Ústavný súd nedávno potvrdil, že kolúzna väzba, v ktorej právnik skončil v roku 2022, bola protiprávna. Koalícia uisťuje, že tému chce otvoriť aj na pôde parlamentu. Avizuje dokonca podniknutie disciplinárnych krokov voči viacerým sudcom. „Ja byť pánom Klimentom, tak sa zbalím už dnes,“ vyhlásil Fico.
Sudca si však nenechal skákať po hlave. „Považujem vyhlásenie predsedu vlády, ako aj poslanca Gašpara, ktorý je trestne stíhaný, za priamy, ničím nepodložený útok na nezávislosť súdnej moci,“ ostro odpovedal Kliment.
Nebezpečné ataky
Kolegu sa zastal aj samotný predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta. Podľa neho sú opakujúce sa verejné ataky na sudcov pre ich rozhodovaciu činnosť neprípustné a mimoriadne nebezpečné. Neskôr sa ozvala aj Sudcovská rada Najvyššieho súdu s tým, že sa dôrazne ohradzuje proti zastrašujúcim verejným vyjadreniam členov vlády adresovaným sudcom a vyzýva na zdržanlivosť.
Ticho včera neostala ani sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu, ktorá skonštatovala, že sudcom sa treba ospravedlniť. V tejto súvislosti sme oslovili aj úrad vlády, do uzávierky však neodpovedal.
Je to absolútne neprípustné
Šéf vlády nemá čo zasahovať do judikatúry. Určite by nemal sudcom hovoriť, čo majú robiť, a určite by ich za to nemal trestať. Pripadalo mi to, ako keby sa nejaký mafián vyhrážal sudcom, že niekedy zle rozhodli. Nestačí nejaké ospravedlnenie. Keď to náhodou aj urobí, to ešte neznamená, že to bude myslieť vážne. On to má ako vyštudovaný právnik určite dobre premyslené. Vie, čo si môže a nemôže dovoliť. Myslím si, že toto bolo absolútne neprípustné a cez čiaru.
Zdroj: cas.sk