Američania dali echo Rusku pred útokom na Crocus City Hall. Podcenil Putin a FSB varovania USA?
Viac ako dva týždne pred tým, ako teroristi zaútočili na predmestí Moskvy, oznámila americká vláda ruským predstaviteľom, že cieľom by mohla byť práve populárna koncertná sieň Crocus City Hall na okraji ruskej metropoly.
S odvolaním sa na amerických predstaviteľov to napísal denník The Washington Post, podľa ktorého je to v rozpore so skorším tvrdením Moskvy, že americké varovania boli príliš všeobecné, aby pomohli útoku predísť.
K najkrvavejšiemu útoku v Rusku za posledných 20 rokov, ktorý si podľa úradov vyžiadal najmenej 144 mŕtvych a 551 zranených, sa opakovane prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Avšak Moskva naďalej hľadá spojenie medzi útočníkmi a Ukrajinou, prípadne Západom.
Neobvyklý krok Američanov
Ruské obvinenia zo spojitosti s útokom, nepodložené žiadnymi dôkazmi, odmietli Kyjev aj Washington. USA Moskvu pred hrozbou islamských extrémistov v predstihu varovali, ruský prezident Vladimir Putin ale túto výstrahu verejne odmietol ako údajnú snahu zastrašiť a vydierať ruskú spoločnosť.
Riaditeľ ruskej tajnej služby FSB Alexander Bortnikov pred niekoľkými dňami pripustil, že USA na nebezpečenstvo útoku extrémistov ruské úrady upozornili, išlo podľa neho ale o všeobecné varovanie.
Šéf ruskej civilnej rozviedky SVR Sergej Naryškin sa v utorok vyjadril podobne, Američania podľa neho odovzdali informácie FSB. „Informácie boli príliš všeobecné a neumožňovali nám plne identifikovať tých, ktorí sa na tom podieľali,“ povedal Naryškin agentúre Interfax.
Nemenovaní americkí predstavitelia teraz podľa denníka The Washington Post uviedli, že Washington varoval Moskvu konkrétne pred potenciálnym útokom v Crocus City Hall. Američania v tomto prípade zdieľali veľmi konkrétne informácie o plánoch teroristov s krajinou, s ktorou nemajú priateľské vzťahy, čo je neobvyklý krok, poznamenal denník.
Politika „povinnosti varovať“
Zatiaľ čo Washington bežne zdieľa informácie o možných teroristických útokoch s ďalšími krajinami v rámci politiky známej ako „povinnosť varovať“, je neobvyklé poskytovať informácie o konkrétnych cieľoch krajine, ktorá je považovaná za protivníka, píše denník. Hrozí totiž, že by sa mohlo prezradiť, ako USA informácie získali, čo by mohlo ohroziť ich tajné sledovacie aktivity alebo ľudí.
Informácie, ktoré ukazovali na útok na koncertnú sálu, ale zároveň predstavovali potenciálne nebezpečenstvo pre Američanov v Rusku, napísal ďalej The Washington Post.
Zdroj: https://spravy.pravda.sk