Šimkovičovej návrh zákona zasypala kritika: Prichádza zmena! Čo žiadajú zamestnanci RTVS?
Ministerstvo kultúry po kritike začína meniť návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STaR). Vypadol z neho paragraf o odvolaní riaditeľa verejnoprávneho média bez udania dôvodu. Zamestnanci a externisti RTVS však žiadajú celý zákon stiahnuť. Vyhlásenie za zrušenie zákona podpísalo viac ako 1 200 ľudí. Ustúpi koalícia?
Poslanec Roman Michelko (SNS) povedal, že sporné ustanovenie o odvolaní riaditeľa už v návrhu zákona nie je. Bolo totiž v rozpore s aktom o slobode médií, ktorý schválil Európsky parlament. „Keď táto vec bola rozporovaná, tak aj predkladateľ povedal, že nemá s tým problém,“ uviedol Michelko.
Z kreovania manažmentu cez rady ani zo zriadenia programovej rady však podľa Michelka koalícia neustúpi. S existenciou programovej rady, ktorá má kontrolovať obsah vysielania a bude mať možnosť doň zasahovať, majú zamestnanci problém. S novým zákonom, ktorý ruší súčasnú RTVS a zakladá novú STaR, prišla ministerka kultúry Martina Šimkovičová.
Podľa nej médium neplní funkciu verejnoprávnosti. Vyčítala mu tiež predražené zmluvy s externými firmami. Za prioritu považuje výmenu generálneho riaditeľa, ako aj zmenu spôsobu jeho výberu. Súčasný riaditeľ Ľuboš Machaj nemá jej dôveru, že dokáže dôkladne manažérsky riadiť inštitúciu.
Rada RTVS včera v stanovisku uviedla, že spôsob, akým ministerstvo predložilo zákon, považuje za nešťastný. Rozhodla sa ho pripomienkovať. Súhlasí s tým, aby bol generálny riaditeľ volený na jej pôde, a nie v parlamente, ako je to dnes.
Líder Hlasu a predseda NR SR Peter Pellegrini v rozhovore pre Nový Čas povedal, že zákon je vecou ministerstva kultúry. Koaličná rada o ňom nerokovala. „Samotná diskusia o zákone bude dlhá, preto neviem, prečo sa dnes robí panika,“ uviedol Pellegrini.
Premiér Robert Fico (Smer) si však myslí, že zákon môže ísť pokojne do skráteného legislatívneho konania. Na stranu zamestnancov sa postavili opozícia, prezidentka, občianske združenia aj Európska vysielacia únia (EBU). Tvrdia, že koalícii ide iba o ovládnutie média a kontrolu vysielania.
Podľa generálneho riaditeľa EBU Noela Currana to vyzerá ako „slabo zakrytá snaha zmeniť slovenského verejnoprávneho vysielateľa na médium kontrolované štátom“. Prezidentka Zuzana Čaputová upozornila, že prijatie nového zákona by bolo v priamom rozpore s novým európskym aktom o slobode médií. Zámer predkladateľov sa jej javí ako účelový.
Zdroj: cas.sk