Týždeň očami Pavla Urbana: Boj o RTVS sa začal. Danko má tromfy v rukách a Pellegrinimu robí problémy
Podľa predpokladov, tesne pred prezidentskými voľbami prišiel predseda SNS a prezidentský kandidát Andrej Danko s návrhom umravniť RTVS. Ide o jeho pokus, ako najviac vydobyť preferencie pre seba a vlastnú stranu, lebo jeho protikandidát Peter Pellegrini bude mať problém, ako návrhu čeliť.
Aká má byť RTVS?
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová zverejnila návrh, ako by podľa nej mala vyzerať RTVS. Vyvolalo to veľký rozruch vo verejnosti, lebo by sa de facto stala médiom v službách vládnej koalície bez ohľadu na to, kto je pri moci.
Pozrime sa na znenie súčasného štatútu tejto inštitúcie. V ňom sa píše, že Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) je verejnoprávna, národná, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia, ktorá poskytuje službu verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania. S takýmto poslaním by málokto nesúhlasil a pravdepodobne ani na ministerstve by to nechceli spochybniť.
Návrh novely zákona by mal dosah predovšetkým na článok 2 štatútu, kde sa uvádza, že poslaním RTVS je poskytovať nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí na Slovensku i v zahraničí, na slobodné utváranie názorov.
SNS a jej predstavitelia sú toho názoru, že si túto funkciu neplní, lebo spravodajstvo považujú za nevyvážené v prospech súčasnej opozície.
Nechcem polemizovať či majú pravdu, lebo spravodajské relácie hociktorej televízie zriedka kedy pozerám, ale som toho názoru, že sa tento problém môže vyriešiť aj omnoho sofistikovanejším spôsobom, ako meniť zákon, čím by sa mohlo zasiahnuť práve do tejto objektívnosti a vyváženosti.
Prečo sa napríklad nezvolali diskusie odbornej verejnosti, aby sa vyjadrila k tejto problematike, ale bez posúdenia možných dopadov sa ide tvrdo na zmenu. Nepočul som relevantné argumenty, že spravodajstvo je nevyvážené, podľa mňa ide skôr o subjektívne pocity.
Určitým spôsobom to potvrdil aj poslanec Roman Michelko (SNS), keď svoje tvrdenia o neobjektivite podložil, že sú to názory voličov. Zároveň však nebral názor voličov iných strán, ktorí sa zhromaždili na námestiach v Bratislave a Košiciach. Tak, či onak, téma RTVS bude ešte rezonovať, ale nejaké zmeny určite budú.
Dankovi sa asi páči Orbanov model
Ministerstvo kultúry zdôraznilo, že nejde o zoštátnenie telerozhlasu, aj keď by nového riaditeľa volila rada, ktorá by pozostávala z členov nominovaných ministerstvom a voľbou v parlamente, kde má vládna koalícia stále väčšinu.
Dankovi sa najviac asi najviac páči mediálna situácia v susednom Maďarsku, kde opozícia má malé možnosti dostať svoje stanoviská na verejnosť, lebo takmer všetky najdôležitejšie média sú pod kontrolou premiéra Viktora Orbána. Ešte horšia situácia je v Srbsku, kde opozícia nemá možnosť vysvetliť svoje postoje ani v jednej z televízií s celoštátnym dosahom.
Danko sám priznal, že počas vlády Smeru, SNS a Mosta-Híd v rokoch 2016 až 2020 osobne schvaľoval, kto bude v RTVS moderovať nedeľnú politickú diskusnú reláciu. Vládna strana podľa neho môže riadiť aj verejné inštitúcie, ako je napríklad RTVS. „Každý musí u toho, kto vládne lobovať a sedieť uňho v kancelárii,“ vyhlásil Danko v diskusnej relácii TA3 a dodal, že je zástancom tvrdej ruky štátu.
Verím, že s Dankom súhlasí aj premiér Robert Fico a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Ten druhý má však problém, ako to prezentovať vo verejnosti, lebo ako kandidát na prezidenta si je vedomý, že mu to pomôcť nemôže. Postaviť sa proti tiež nemôže, lebo potrebuje podporu Danka a SNS v druhom kole volieb.
Zdroj: https://sita.sk