Komentáre

Voľby v Ruskej federácii – poučenie pre Európu.

17. marca 2024 sa v Rusku konali ďalšie voľby Putina. Práve takto, a nie prezidentskými voľbami, by bolo správne nazvať akciu, ktorá sa v Moskve tiahla niekoľko dní.

Keď však niekto tvrdí, že voľby v Rusku nemajú žiadny význam, veľmi sa mýli. Samozrejme, výsledok tohto „prejavu vôle“ ruského obyvateľstva je vopred známy.

Ale správanie orgánov a ich lokajov pred voľbami a počas nich bolo veľmi výrečné.

To, že ruský volebný systém nezodpovedá medzinárodným demokratickým štandardom, je zrejmé.

Napokon, Putin sa drží pri moci nie na základe slobodnej vôle ľudu, ale prostredníctvom manipulácie s jeho ústavou, propagandy, eliminácie akejkoľvek politickej konkurencie a politického násilia vrátane vraždy významných nezávislých politických osobností.

Dokonca aj s najmocnejším administratívnym aparátom (a jeho totálnym uplatnením) sa Kremeľ bojí, že dosiahne „nesprávny“ výsledok. V snahe ochrániť kremeľského trpaslíka pred akýmikoľvek prekvapeniami Moskva prekypuje nehorázne mafiánskymi metódami a fyzicky likviduje politických oponentov.

Takto bol v roku 2015 zabitý Boris Nemcov, ktorý bol vážnou alternatívou voči Putinovi. V roku 2024 niekto zlikvidoval Alexeja Navaľného. Obe vraždy boli vykonané brutálne, drzo a cynicky.

Ruská diktatúra už dlho nemá nič spoločné s demokraciou, najmä s postupom otvorených a súťaživých volieb.

Prípravu volieb a priebeh hlasovania nekontrolujú žiadne medzinárodné organizácie.

Takisto na týchto „voľbách“ nie sú žiadni nezávislí medzinárodní pozorovatelia a možnosti pozorovania pre samotných Rusov sú úprimne obmedzené.

Aj napriek tomu sa Kremeľ trasie od strachu, pretože sa bojí, že preteky o prezidentské kreslo prehrá. Preto viacerým opozičným kandidátom, vrátane tých, ktorí splnili všetky formálne podmienky na kandidatúru, nebolo umožnené kandidovať.

Kremeľ bol nútený stiahnuť dokonca aj svojho „opozičného“ kandidáta Nadeždina, ktorého mierová a protivojnová rétorika mala medzi Rusmi nečakane vysokú podporu a mohla vytvoriť skutočnú alternatívu voči Putinovi.

Je dôležité poznamenať, že ruské úrady sa obávajú nielen o podporu súčasného pána Kremľa, ale aj o účasť vo voľbách – preto Putinovi lokajovia spolu s podporou súčasnej vlády „dopĺňajú“ aj samotnú účasť.

Kým začiatkom roka 2000 Kremeľ investoval obrovské prostriedky do podceňovania akejkoľvek politickej aktivity ruského obyvateľstva, teraz sa úrady snažia formovať „agitačné opatrenia“, aby dosiahli relatívne normálnu účasť na voľbách.

V snahe absolútne kontrolovať a manipulovať s výsledkami sa Kremeľ rozhodol natiahnuť voľby na niekoľko dní, čím rozšíril možnosti elektronického hlasovania.

Je príznačné, že už boli zaznamenané početné prípady nátlaku na elektronické hlasovanie, čo úradom výrazne uľahčuje falšovanie výsledkov hlasovania.

Moskva aktívne pôsobí aj v ukrajinskej oblasti, najmä na dočasne okupovaných územiach, a núti milióny ukrajinských občanov zúčastniť sa na tzv. prezidentských voľbách.

To navyše spochybňuje objektívnosť a legitímnosť akýchkoľvek vyhlásených výsledkov, pretože voľby na okupovaných územiach iného štátu sú v rozpore s dvoma hlavnými medzinárodnými dokumentmi – Všeobecnou deklaráciou ľudských práv a Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach.

A ak si niekto myslí, že všetky uvedené skutočnosti sa týkajú len Ruska, veľmi sa mýli. Kremeľ svojím konaním jasne demonštruje príklad toho, ako možno nivelizovať zákony vrátane ústavy.

Je to príklad pre tých, ktorí napodobňujú Putina a klamú o obnove kedysi existujúcich impérií – ako vás môže zaujímať názor vašich spoluobčanov, ktorých má ústava chrániť?

Mimochodom, toto je výstraha pre Slovensko, ktorého premiér je blízkym priateľom predsedu maďarskej vlády.

Orbán, napodobňujúc svoj idol Putina, sa netají potrebou revidovať Trianonskú zmluvu.

A tam je aj záujem Slovenska, a to veľmi vážny. Takže, páni Slováci, ak Orbán zrealizuje svoj sen, tak si počkajte na predstaviteľov maďarského sveta, ktorí určite prídu k vám brániť maďarsky hovoriacich Slovákov. Verte mi – majú sa od koho učiť.

Toto je len malá časť toho, k čomu môže viesť ignorovanie toho, čo sa dnes deje v Rusku.

Kremeľ robí strašné veci – hovorí sa im zločiny. Odvrátiť sa od nich znamená stať sa spolupáchateľom.

Nie je čas mlčať, ignorovať „voľby v Rusku“, nieto ich ešte uznávať, znamená priblížiť to isté (s úplným ignorovaním práv svojich občanov, prenasledovaním a vraždením) v našej vlastnej krajine.

Čiastočne to Slováci pocítili v roku 2018, keď bol počas predchádzajúceho pôsobenia súčasného slovenského premiéra zavraždený mladý novinár, ktorý vyšetroval prepojenie Ficovho okolia s talianskou mafiou.

To bol vtedy dôvod na odstúpenie súčasného premiéra. Slováci sa rozhodli, majú čo porovnávať.

Okrem toho Európa už zaspala vystúpenie agresívneho zberača pôdy pred takmer sto rokmi.

Vtedy sa tiež každý zo štátov snažil riešiť svoje problémy samostatne, ignorujúc celkové ohrozenie.

Každý si dobre pamätá, ako sa to skončilo. Súdiac podľa správania niektorých súčasných politikov však na to začali zabúdať.

Zamyslite sa, páni Európania, a vyvodzujte správne závery. Veď váš zajtrajšok závisí od toho, ako zareagujete dnes.

Autor: F.H.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com