Slovensko

Problémy v Košiciach: Primátor a poslanci na nože! Dôjde k zlúčeniu staníc mestskej polície?

Nekonečný príbeh pokračuje! Primátor Košíc Jaroslav Polaček a poslanci mestského zastupiteľstva aj naďalej nevedia nájsť spoločnú reč v otázke rušenia resp. zlúčenia staníc mestskej polície. Potvrdilo to aj tohto týždňové mestské zastupiteľstvo, na ktorom sa okrem iného hlasovalo aj o tomto bode.

Zatiaľ čo mesto vraví, že k rušeniu a následnému zlúčeniu staníc mestskej polície dôjde tak či onak, veľká väčšina mestských poslancov a starostovia dotknutých mestských častí – KVP a Ťahanovce sú naďalej proti. Podľa návrhu, o ktorom sa hlasovalo, malo od 1. apríla dôjsť k zlúčeniu staníc mestskej polície. Policajti z mestskej časti KVP mali prejsť pod stanicu v mestskej časti Západ a policajti z Ťahanoviec pod stanicu v mestskej časti Sever. Návrh neprešiel.

Z prítomných 37 poslancov boli za len 6, zatiaľ čo proti návrhu bolo 20 poslancov, 6 sa zdržali a 1 nehlasoval. Úsporné opatrenia, v rámci ktorých do konca februára ukončilo pracovný pomer v mestskej polícii 24 jej zamestnancov, ku ktorým má do konca júna pribudnúť ďalších 6, majú spolu so zrušením prevádzok dvoch staníc priniesť do mestskej kasy 400-tisíc eur.

„Nebudeme šetriť na príslušníkoch vo výkone, ktorých poznáme z ulíc, ale budeme sa snažiť optimalizovať ich riadenie. Občan neutrpí na kvalite, bezpečnosť bude tá istá. Riadiaci pracovníci budú riadiť viac ľudí vo výkone, to je celá racionalizácia. Príslušníci budú v mestskej časti (MČ) presne v takom istom rozsahu. Nikto si nevšimne, že nebudeme mať deväť, ale sedem veliteľstiev. Bratislava ich má päť,“ povedal Polaček na zastupiteľstve. Podľa slov primátora už MsP funguje v uvedenom režime, čo de facto neguje hlasovanie poslancov, ktorí z väčšej časti hlasovali proti.

„Jedna vec je veliteľstvo a druhá organizačná štruktúra. Organizáciu mestskej polície schvaľuje MsZ, to znamená, ako vyzerá riadenie MsP, veliteľstvá, nejaká základná štruktúra. Ale tá personálna je už na náčelníkovi MsP. Príslušníci už odišli, čiže postupne sa tá racionalizácia udeje,“ povedal tiež Polaček.

Starostovia dotknutých mestských častí – Ladislav Lörinc (KVP) a Miloš Ihnát (Ťahanovce), ktorí sú zároveň členmi mestského zastupiteľstva, sú naďalej proti rušeniu staníc mestskej polície. Podporu im v tomto smere vyjadrili aj miestne zastupiteľstvá. Starosta KVP Lörinc hovorí o chýbajúcich dátach.

“Rozhodnutie o zrušení staníc nie je podložené žiadnymi konkrétnymi dátami, ktoré by jasne ukázali, prečo práve stanica na KVP bola zvolená na zrušenie v porovnaní s inými. Nevieme, či išlo o najmenej vyťaženú stanicu, a ak áno, na základe akých kritérií došlo k vyhodnoteniu? Takýto postup zo strany mesta ma už neprekvapuje, je to len ďalší príklad toho, ako mesto postupuje vo viacerých oblastiach, bez dát, bez analýz, na základe vlastných úsudkov,” povedal s tým, že hliadky stále sú na KVP, no hlavnú základňu majú na Západe.“Keď primátor tvrdí, že racionalizácia už reálne prebieha, a že mestské zastupiteľstvo má na srandu, aby sme si tak nejak zahlasovali, to správne nie je,“ povedal pre zmenu starosta Ťahanoviec Ihnát, ktorý tým narážal na to, že hoci cez zastupiteľstvo návrh neprešiel, reálne sa už deje.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com