Fialova vláda ruší spoločné rokovania: Kto vráža klin medzi Slovákov a Čechov? Takto reagujú celebrity
Diskutabilný krok. Česká vláda na čele s Petrom Fialom (59) ruší medzivládne konzultácie so Slovenskom a odmieta spoločné rokovania s kabinetom Roberta Fica (59).
Dôvodom sú rozdiely pri kľúčových témach zahraničnej politiky, najmä v otázke vojny na Ukrajine. Tento krok u nás vyvolal búrlivé reakcie. Opozícia dokonca hovorí o najhoršom momente od vzniku samostatných republík. Čo si myslia politológovia na oboch stranách? Ide o začiatok konca výnimočných vzťahov medzi bratskými štátmi?
Diametrálne názorové odlišnosti medzi Robertom Ficom a Petrom Fialom boli zjavné už dlhší čas. Dôkazom bol aj minulotýždňový summit V4, ktorý sa konal v napätej atmosfére. Situácia však po stredajšom zasadnutí českej vlády vyeskalovala do nečakaných rozmerov.
Pália mosty?
Český premiér Petr Fiala dal totiž jasne najavo, že o spoločné zasadnutia kabinetov oboch krajín už nemá záujem. Tie pravidelne prebiehali od roku 2012. Najbližšie stretnutie malo byť túto jar, už k nemu však nedôjde. „Spolupráca so Slovenskom je dôležitá a je v našom záujme, aby sme mali čo najlepšie vzťahy. Nie je však možné ignorovať zásadné názorové rozdiely v kľúčových zahraničnopolitických otázkach,“ napísal Fiala na sociálnej sieti.
Poslednou kvapkou bolo nedávne stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára s jeho ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom. „Nepovažujeme preto za vhodné viesť v najbližších týždňoch medzivládne konzultácie s vládou Slovenskej republiky,“ ozrejmil český premiér.
Český šéf diplomacie Jan Lipavský tvrdí, že každý má právo vybrať si svojich spojencov. „Ak sa niekto snaží o takú diplomaciu, ktorá ide na obe strany, tak väčšinou skončí len na jednej strane. Česko patrí na Západ a sme radi, že tam sme,“ vyhlásil. Spolupráci medzi krajinami na ostatných úrovniach však neodzvonilo. Podľa Lipavského o tom svedčí stretnutie ministrov zahraničných vecí V4 v Prahe, ktoré sa bude konať o dva týždne a je tam pozvaný aj Blanár.
Klaus príde za Ficom
Fialov krok rozhádal českých politikov. Exprezident Václav Klaus sa chystá prísť o pár dní do Bratislavy za Ficom. Fialu skritizoval aj ďalší exprezident Miloš Zeman. „Fialova vláda sa vydala cestou borenia, pretože budovať nevie. Prerušenie česko-slovenských vzťahov je hrubá politická chyba. A nikto nemôže diktovať vláde suverénnej krajiny, ako sa má správať,“ povedal Zeman.
Podľa expremiéra ČR Andreja Babiša česko-slovenské vzťahy narušil Matovič a Fiala ich teraz ničí úplne. „Toto je medzinárodná politika, nie detské ihrisko. Tam možno platí, že ak sa niekto správa zle, prestanete sa s ním rozprávať. Vláda sa však nemá správať ako malé dieťa,“ zdôraznil líder hnutia ANO.
Podľa premiéra sa SR nadýchla
Premiér Fico našim susedom odkázal, že berie na vedomie, že česká vláda sa rozhodla ohroziť naše vzťahy len preto, lebo má záujem podporovať vojnu na Ukrajine. Pripomenul, že česká vláda je u nás vždy vítaná. On sám však nemieni meniť svoju rétoriku. ,,Táto suverenita nám svedčí. Konečne sa Slovensko nadýchlo po tých troch alebo štyroch rokoch, ktoré boli hrozné,“ dodal Fico.
Olej do ohňa prilial minister životného prostredia Tomáš Taraba, ktorý v spoločných rokovaniach nevidí žiadny zmysel. „Je to skôr debatný krúžok, ktorý má ukázať privilegovanú blízkosť. Samozrejme, čím budeme ďalej od rozdelenia spoločného štátu, tak tá privilegovanosť bude vyprchávať a nahradí ju normálny vzťah,“ myslí si Taraba.
Opozícia hovorí o izolácii Slovenska. „Vladimírovi Mečiarovi trvalo päť rokov, kým zo Slovenska spravil čiernu dieru na mape Európy, Robert Fico ho dokázal dobehnúť za päť mesiacov. Je to obrovská hanba a poškodenie vzájomných vzťahov,“ skonštatoval líder PS Michal Šimečka, ktorý odcestoval do Prahy.
Prezidentku Zuzanu Čaputovú táto situácia tiež mrzí. „Keď hodnotovo oslabíme zahraničnú politiku, môžeme strácať priateľov. Je mi ľúto, že sa to deje. Zo svojej pozície sa naďalej budem snažiť vzťahy medzi Slovenskom a Českom upevňovať,“ uviedla.
Môže to nakaziť obyvateľstvo
Ján Baránek, politický analytik
– Je to prvýkrát v histórii, čo sa takéto niečo stalo, odkedy sa spoločné rokovania vlád začali. Je to silný signál nezhody ohľadom zahraničnej politiky medzi dvoma vládami, čo nie je dobré. Svojím spôsobom to môže nakaziť vzťahy medzi obyvateľstvom. Myslím, že až do tejto miery česká vláda nemusela zájsť.
Určite to nie je tak, že by nás Fico dostával do izolácie ako Mečiar. Podľa mňa stretnutie Blanára s Lavrovom nebol ten hlavný dôvod, prečo česká vláda takto reagovala. Hlavným dôvodom boli Ficove prejavy ohľadne Ukrajiny, ktoré sa nezhodujú s Fialovými postojmi. Čo je bizarné, lebo žiadna krajina v EÚ nie je povinná mať jednotný názor.
Je to symbolický krok
Miroslav Řádek, politológ
– Vímam to ako symbolický krok, pretože vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi sa neopierali len o spoločné rokovania vlád. Česká strana si vybrala ten najľahší diplomatický spôsob, ako vyjadriť vážne obavy a nesúhlas so zahraničnou politikou SR. Česká spoločnosť je veľmi protirusky vyhranená, Česi vnímajú Rusko ako agresora, kdežto naša vláda hovorí, že problém je komplexnejší.
Tie spoločné rokovania tak ľahko obnovené nebudú. Opozičné vyjadrenia o tom, že Fico dostal krajinu do izolácie ako Mečiar, sú možno zveličené. Faktom však je, že sa Ficova politika na všetky štyri svetové strany začína jemne zvrhávať iba na jednu svetovú stranu, a tou je východ.
Rozdielne názory by vzťahy narušiť nemali
Juraj Blanár, minister zahraničných vecí SR
– Vzťahy medzi SR a ČR sú pre nás vzácne. Tieto vzťahy sú založené na historických skúsenostiach, na priateľských či rodinných vzťahoch a na porozumení. Nemyslíme si, že rozdielny pohľad na rôzne udalosti v zahraničí by mali tieto vzťahy narušiť, a to rovnako aj v prípade Ukrajiny. Zhodujeme sa v tom, že je to porušenie medzinárodného práva. Zhodujeme sa v tom, že je potrebné pomôcť Ukrajine. Nezhodujeme sa len v tom, že ako pomôcť.
Čo sa týka stretnutia v Antalyi, odmietame dvojaký meter. Treba pripomenúť priateľom v Českej republike, že rovnako sa stretol s ministrom Lavrovom minulý rok na zasadnutí G20 na bilaterálnom stretnutí aj Anthony Blinken, minister zahraničia USA. Rovnako sa stretol s Lavrovom minulý víkend v Antalyi aj minister zahraničných vecí Turecka Hakan Fidan.
Riešením je zložité vyjednávanie
Bohumil Doležal (84), český politológ:
– Rozdielne názory medzi pánom Ficom a naším prezidentom a premiérom Fialom sa budú nejakú dobu urovnávať. Fico robí politiku, na ktorú nemá. Samozrejme, mrzí ma najnovší vývoj, ale názory slovenskej a českej vlády sú rozporuplné. Dúfam, že to nenaruší vzťahy medzi bežnými ľuďmi. Česká vláda nemieni robiť ústretovú politiku voči Rusku a myslím si, že je to správne rozhodnutie. Táto vec sa musí riešiť zložitým vyjednávaním.
Medzi našimi národmi nie je problém
Karol Dobiaš (76), bývalý čs. futbalista:
– Nepoznám dokonale situáciu. Vojna na Ukrajine má dosah aj na naše dva štáty. Ja si žijem svoj pokojný dôchodcovský život a do týchto vecí sa nemiešam. Nepozorujem však, že by sa vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi pokazili. Z môjho pohľadu medzi nami nie je problém.
Ja mám so Slovákmi super vzťahy
František Straka (65), bývalý čs. futbalista:
– Nechcem to absolútne riešiť. Mňa zaujíma šport. Všetci vnímame, čo sa deje na Ukrajine. Nemyslím si, že by boli medzi Čechmi a Slovákmi nejaké vyostrené vzťahy. Ja mám super vzťahy s chlapcami na Slovensku. Politiku absolútne nemiešam medzi vzťahy, ktoré mám ja.
My sa máme radi
Maroš Kramár (64), herec:
– Absolútne nesúhlasím s politikou pána Roberta Fica. Diametrálne robí všetko zle. Podkopáva demokraciu a ja sa za to tak hanbím. Pracujem veľa v Česku. My sa tu máme radi. Už v minulosti naše krajiny rozdelili Mečiar s Klausom a teraz nás chce pán Fico úplne rozdeliť. Bojím sa, že múr sa bude stavať na česko-slovenských hraniciach. Som proti politike pána Fica a celej jeho vlády. Je to obrovská hanba!
Zdroj: cas.sk