Premiér Fico nás pripravil o najlepších priateľov a spojencov, o Čechov (komentár Zola Mikeša)
Rozhodnutie českej vlády, ktorá kvôli zahraničnej politike premiéra Roberta Fica musela oslabiť vzťahy so Slovenskom, je pre Bratislavu katastrofálnou správou. Strácame najtesnejšie väzby na krajinu, bez ktorej by sme neboli ani štátotvorným národom.
Česká vláda sa v stredu rozhodla zrušiť medzivládne rokovania so slovenským kabinetom premiéra Roberta Fica. Ako dôvod uviedol český premiér Petr Fiala rozdiely v pohľade na zahraničnopolitické témy.
Ešte konkrétnejší bol český minister zahraničia Jan Lipavský, ktorý Slovensku vyčítal, že robí politiku na obe strany, aj keď je členom NATO a EÚ. Tak Fiala, ako aj Lipavský sa zhodujú v tom, že spúšťačom rozhodnutia českej vlády bolo sobotňajšie stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára s jeho ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom, ktorý je na sankčnom zozname EÚ i USA. Ten Blanárovi prisľúbil, že Rusko obnoví rokovania so Slovenskom na medziparlamentnej úrovni.
Vymeniť Česko za Rusko je príšernou voľbou
Vymeniť medziparlamentné rokovania s Ruskom za zrušenie tých medzivládnych s Českom je príšerný obchod, ktorým však Ficova vláda ukazuje aj svoje zahraničnopolitické priority. Veď bez aktivít prvého českého prezidenta Tomáša Garyka Masaryka, ktorý zaistil podporu pre vznik Československa u amerického prezidenta Woodrova Wilsona, by sa Slovensko nikdy nestalo štátotvorným národom a neskôr suverénnou krajinou.
Česi sa pritom zachovali nielen ako spojenci, ale aj ako priatelia, keď na zaostalý slovenský vidiek nezištne posielali svojich idealistických rozhľadených učiteľov, ktorým vďačíme za položenie základov našej vzdelanosti a duchovného pozdvihnutia.
Áno, za naším vznikom boli práve Česi a Američania, nie Rusi. Rusi sú tým národom, ktorý nás v roku 1968 napadol a udusil náš proces demokratizácie. Paktovať sa s nimi v čase, keď zase napadli suverénnu Ukrajinu, je nebezpečné a vymeniť vzťahy s nimi za ohrozenie vzťahov s Českom je vrcholne nezodpovedné.
Navyše, je viac než pravdepodobné, že príklad Čechov budú čoskoro nasledovať aj ostatní naši spojenci z EÚ a NATO. Lebo ako český minister zahraničia Ján Lipavský povedal, pokiaľ sa Slovensko snaží o diplomaciu na obe strany, tak skúsenosť velí, že „väčšinou zostanete len na jednej strane“. Zradcov nemá rád nikto.
Zdroj: https://www.aktuality.sk