Komentáre

Ukrajinci Patriotom ničia ruské lietadlá. Rusi majú na nebi slepé miesta (106. týždeň vojny)

Ukrajinská 110. samostatná mechanizovaná brigáda, ktorá bránila Avdijivku, bola prvýkrát od začiatku ruskej invázie stiahnutá z línie kontaktu, aby obnovila svoje sily.

Pondelok 26. februára 2024 (731. deň vojny)

Ficove vyjadrenia vyvolali rozruch

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po prvý raz zverejnil, že jeho krajina doteraz stratila vo vojne 31-tisíc vojakov. Ukrajina predpokladá, že z celkových strát Ruskej federácie, ktoré sumárne presahujúu číslo 400-tisíc mŕtvych a zranených vojakov s trvalými následkami, až 180-tisíc tvoria ľudia, ktorí sú po smrti.

Na medzinárodnej scéne v tento deň vyvolalo najväčší rozruch vyjadrenie slovenského premiéra Roberta Fica o tom, že členské krajiny EÚ a NATO pripravujú vyslanie vojakov NATO na Ukrajinu. To vyvolalo odmietavú reakciu skoro všetkých členských krajín vrátane USA, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzka a Poľska. Možnosť vyslania bojových jednotiek NATO odmietol aj generálny tajomník NATO Fogh Rasmussen.

Len predstavitelia niektorých krajín, napríklad Kanady, pripustili, že aj o tejto téme by mali jednotlivé štáty uvažovať. Viacerí západní predstavitelia zároveň uviedli, že rokovanie o takomto nasadení nebolo súčasťou programu schôdzky v Paríži, a je preto vysoko nekompetentné od Roberta Fica, že inicioval diskusiu o tejto téme.

Veľká Británia uviedla, že jej príslušníci pôsobia na Ukrajine, kde ale iba suportujú niektoré zbrojné systémy. Ide už o tretie potvrdenie pôsobenia britských špeciálnych jednotiek na Ukrajine od začiatku vojny. Zo spravodajských dokumentov NATO, ktoré pred rokom unikli v USA, vyplýva, že USA, Veľká Británia, Holandsko, Francúzsko a Lotyšska mali na území Ukrajine príslušníkov špeciálnych jednotiek. Všetky tieto krajiny okrem Francúzka už pred rokom potvrdili pôsobenie ich špeciálnych jednotiek na území Ukrajiny.

Vyjadrenie Roberta Fica tak treba chápať, ako šírenie dezinformácie s cieľom ovplyvniť voličov v Slovenskej republike a zmiasť ich, aby neboli schopní objektívne posúdiť bezpečnostné prostredie Slovenskej republiky. Cieľom bolo chrániť svoje osobné záujmy na úkor bezpečnosti Slovenskej republiky.

V pondelok pokračovali ruské vzdušné útoky, vedené na veľkú vzdialenosť. Použili 14 dronov Shahed-136, 3 letecké riadené strely Ch-59, jednu protiradiolokačnú strelu Ch-31P, dve protilietadlové strely systému S-300 použité v protizemnom režime a jednu balistickou raketou Iskander-M. Ukrajinská strana zostrelila 9 dronov Shahed a 3 strely Ch-59.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron po parížskej konferencii oznámil vytvorenie koalície, ktorá poskytne Ukrajine rakety stredného a dlhého doletu. Zároveň uviedol, že sa Francúzsko pridá k českému plánu nákupu delostreleckej munície pre potreby Ukrajiny mimo EÚ. Česku plán v súčasnej dobe podporuje 15 krajín.

Minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba apeloval na Ukrajincov, ktorí opustili krajinu počas rozsiahlej invázie do Ruska, aby sa vrátili a pomohli brániť svoju vlasť. Ide o reakciu na vzrastajúci nedostatok bojového personálu v ukrajinských ozbrojených silách.

Maďarský parlament po roku a pol obštrukcií ratifikoval (ako posledný) vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Švédsko sa tak stane ďalšou členskou krajinou NATO. To v kontexte ruských vyhlásení, že jeden z dôvodov ruskej invázie na Ukrajinu je rozširovanie NATO, znamená ďalšiu diplomatickú porážku Ruska.

Riaditeľka Medzinárodnej protikorupčnej nadácie Maria Pevchih uviedla, že pred smrťou opozičného ruského politika Alexeja Navaľného boli rokovania o jeho výmene za dôstojníka FSB Vadima Krasikova, ktorý si odpykáva trest za vraždu dvoch bývalých čečenských veliteľov v Nemecku. Meno Krasikova sa v minulosti skloňovali s možnosťou výmeny za amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého zatkli v Rusku za jeho spravodajstvo o vojne na Ukrajine.

Utorok 27. februára 2024 (732. deň vojny)

Prvý raz stiahli z bojov brigádu, ktorá bránila Avdijivku

Veliteľ britských ozbrojených síl admirál Sir Tony Radakin konštatoval, že Ukrajina bude mať nedostatok munície a bude v nevýhode vo vojne s Ruskom niekoľko mesiacov, kým spojenci neprijmú ďalšie kroky na podporu Kyjeva.

Hovorkyňa Rady pre národnú bezpečnosť Spojených štátov amerických Adrienne Watson uviedla, že prezident Joseph Biden dal jasne najavo, že Spojené štáty nepošlú amerických vojakov bojovať na Ukrajinu.

Hovorca vzdušných síl ukrajinských ozbrojených síl Jurij Ignat vyhlásil, že Rusko prestalo používať v oblasti Azovského mora a južného Ruska lietadla A-50.

Ukrajinská 110. samostatná mechanizovaná brigáda, ktorá bránila Avdijivku, bola prvýkrát od začiatku ruskej invázie stiahnutá z línie kontaktu, aby obnovila svoje sily. Ukrajinské sily oznámili, že sa stiahli z obci Stepove a Severne ležiace severozápadne od Avdijivky.

Predseda Snemovne reprezentantov Spojených štátov amerických Mike Johnson uviedol, že naďalej považuje za hlavnú prioritu postarať o potreby Ameriky a v prvom rade o americkú otvorenú hranicu. Jeho slová možno interpretovať tak, že Mike Johnson bude pokračovať ďalej v obštruovaní rokovania o financovaní pomoci Ukrajine.

Britsky denník Financial Times vo svojej analýze uviedol, že dva roky po začiatku vojny sa Rusku podarilo stabilizovať svoju ekonomiku za cenu fiškálnych stimulov vo výške 10 percent HDP. Rusko zároveň prišlo o exportné možnosti vo výške 170 miliárd dolárov. Ruská federácia síce zaznamenala nominálny hospodársky rast. Je však oveľa slabší rast v porovnaní s rastom ostatných exportérov surovín a v strednodobom horizonte sú ruské vyhliadky negatívne.

Streda. 28. februára 2024 (733. deň vojny)

Separatisti žiadajú Moskvu o ochranu

Rada Európskej únie schválila strednodobý návrh rozpočtu, ktorý obsahuje prostriedky štvorročného plánu pomoci Ukrajine v hodnote 50 miliárd eur.

Ukrajinské ministerstvo financií na stretnutí finančného bloku G7 uviedlo, že krajina potrebuje v tomto roku každý mesiac približne tri miliardy dolárov.

Volodimir Zelenskyj na otázku možného vyslania spojeneckých síl na Ukrajinu uviedol, že akékoľvek iniciatívy svetových lídrov zamerané na posilnenie jeho krajiny a pre odrazenie ruskej agresie by boli dobré pre celý svet. Zároveň sa vyjadri, že nebol informovaný o tejto možnosti. Poznamenal, že Emmanuel Macron mu pred parížskou schôdzkou európskych lídrov oznámil, že budú rokovať o nových nápadoch, ako posilniť Ukrajinu. Nové poznatky mu má oznámiť počas ďalšej plánovanej návštevy Ukrajiny v polovici marca.

Poslanci Podnesterska – separatistického regiónu Moldavska pod kontrolou ruských ozbrojených síl, zasadli prvýkrát od roku 2006. Prijali rezolúciu, v ktorej požiadali ruskú Radu federácie a Štátnu dumu o ochranu.

Ministerstvo obrany Holandska informovalo, že objednalo deväť najnovších húfnic DITA vyrábaných v Českej Republike.

Minister zahraničia Litvy považuje Macronovu myšlienku, týkajúcu sa západných jednotiek na Ukrajine, za hodnú pozornosti.

Vojenský analytik David Axe v súvislosti s ukrajinskou kampaňou sťahovavej batérie systému Patriot, ktorá decimuje ruské vzdušné sily, uviedol, že ruské letectvo na začiatku vojnového konfliktu plánovalo nasadiť deväť radarových lietadiel A-50. Chcelo nimi pokryť tri operačné zóny po troch lietadlách na juhu, východe a severe, aby sa tak rozšírilo pokrytie senzormi na väčšine územia Ukrajiny. Ukrajinci vlani poškodili zásahom z dronu jedno A-50 v Bielorusku a tento rok zostrelili ďalšie dve A-50 – zlikvidovali tak tretinu pokrytia lietadlami AWACS. Vytvorili tak slepé miesta, ktoré obmedzujú situačné povedomie ruských operačných pilotov a zvyšuje riziko ich zostrelu.

Ruské vzdušné útoky zbraňami dlhého dosahu sa v stredu obmedzili len na nasadenie 10 dronov Shahed-136, pričom ukrajinská strana všetky zostrelila.

Americké ministerstvo zahraničia podľa jeho hovorcu Matthewa Millera považuje situáciu na bojisku na Ukrajine za mimoriadne vážnu pre zlyhanie Kongresu v zabezpečení financovania pomoci Ukrajine.

Štvrtok 29. februára 2024 (734. deň vojny)

V Azovskom mori horela ruská loď

Vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Oleksandr Syrskyi navštívil vojenské jednotky v okolí Avdijivky. Ide o oblasť, kde naďalej pokračuje najsilnejší ruský tlak. Ukrajina vo štvrtok uviedla, že nad okupovanými územiami zostrelila ďalšie dve lietadlá Su-34. Podľa ukrajinskej strany tak Ruské vzdušné sily utrpeli v poslednom mesiaci najväčšie mesačné straty za ostatný rok.

Minister obrany USA Lloyd Austin konštatoval, že ak Ukrajina prehrá v totálnej vojne proti Rusku, bude len otázka času, kedy Rusko napadne Severoatlantickú alianciu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že všetky jeho tvrdenia o rozsiahlej vojne na Ukrajine – vrátane možnosti vyslania západných jednotiek, boli dôkladne premyslené.

Hlavné riaditeľstvo spravodajstva Ukrajiny oznámilo, že v Azovskom mori horela loď pobrežnej stráže pohraničnej služby FSB Ruska. Dôvod požiaru nie je jasný.

Ruská korporácia Rostec má v úmysle obnoviť výrobu lietadiel A-50. Toto vyhlásenie je motivované stratou tretiny lietadiel A-50 počas vojny na Ukrajine. Zároveň to môže znamenať problémy s vývojom a produkciou lietadiel A-100, ktoré majú nahradiť lietadlá A-50.

Piatok. 1. marca 2024 (735. deň vojny)

Kvalita dodávok ruských zbraní na bojisko klesá

Námestník ministra obrany Českej republiky Jan Jireš očakáva, že prvé dodávky z nákupu 800-tisíc kusov munície od krajín mimo Európskej únie môžu na Ukrajinu doraziť už o niekoľko týždňov.

Rusko naďalej stráca svoj vplyv v medzinárodných organizáciách, pričom od 1. marca bolo oficiálne vylúčené z členstva v Dunajskej komisii.

Britské spravodajské služby sa domnievajú, že ruský obranno-priemyselný komplex nie je schopný plne uspokojiť svoje potreby vo vojne proti Ukrajine, ale môže poskytnúť výhodu nad Ukrajinou v roku 2024. Spravodajci konštatujú, že Rusko prakticky vyčerpalo možnosti rozširovania zbrojárskych kapacít, pretože nedokáže produkovať nové kapacity, keďže nie je schopné produkovať potrebné technológie. Kvalita súčasných dodávok je klesajúca. Napríklad: veľká väčšina bojových tankov dodaných v roku 2023 pozostáva z vozidiel, ktoré boli reaktivované z mobilizačných skladov.

Kanadský minister obrany Bill Blair pripustil možnosť, že by sa kanadskí inštruktori mohli za určitých podmienok vrátiť na Ukrajinu, aby trénovali ukrajinských vojakov.

Agentúra Bloomberg informovala, že Veľká Británia pokračuje naďalej v tlaku na Nemecko v dodávke striel s plochou drahou letu Taurus. Jeden z britských diplomatov uviedol, že Nemecko by sa malo prestať vyhovárať a poskytnúť strely Taurus Ukrajine.

Komisárka Ruskej federácie pre ľudské práva Tetyana Moskalková uviedla, že Rusko je pripravené odovzdať ukrajinskej strane telá vojnových zajatcov, ktorí mali zahynúť pri zostrele Il-76 v Belgorodskom regióne z 24. januára tohto roka.

Sobota 2. marca 2024 (736. deň vojny)

Unikli rozhovory nemeckých dôstojníkov o strelách Taurus

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskij oznámil personálne zmeny medzi veliteľmi brigád. Dôvodom ma byť nízka kvalita veliteľov, spôsobujúca vysoké straty personálu.

Ruské vzdušné útoky na veľkú vzdialenosť sa obmedzili na nasadenie 17 dronov Shahed-136 a troch leteckých riadených striel Ch-59. Ukrajinská strana 14 dronov zostrelila.

Americký denník The New York Times na základe družicových snímok poukázal na to, že ukrajinské opevnenie západne od Avdijivky vykazuje značné nedostatky. To vyvoláva otázky, či Ukrajina dokáže túto oblasť brániť.

Russia Today zverejnila uniknuté informácie z diskusie nemeckých dôstojníkov vzdušných síl o možnosti zničenia Krymského mostu. Dôstojníci v získanom materiáli hovorili o použití leteckých striel s plochou dráhou letu Taurus. Konštatovali, že na zničenie mostu by bolo potrebných približne 20 striel Taurus. Nemecko by bolo schopné poskytnúť až 100 striel Taurus v dvoch tranžách po 50 striel. Krajina je niektorými spojencami dlhodobo kritizovaná za výhovorky, prečo nechce poskytnúť tieto strely Ukrajine.

Spojenecké krajiny ako Veľká Británia a Francúzok už poskytli ekvivalente strely Storm Shadow/SCALP EG. Ukrajina tieto strely použila na útoky na okupované územia na Ukrajine.

Únik informácií o komunikácii nemeckých dôstojníkov viedol k vyšetrovaniu, akým spôsobom k nemu došlo. Konferencia, odkiaľ informácie unikli, sa uskutočnila na nezabezpečenej komerčnej sieti WebEx.

Britská spravodajská služba uviedla, že Rusko týždeň po strate druhého lietadla A-50 prestalo vykonávať hliadky s týmto strojom. Potvrdila tak predchádzajúce tvrdenia ukrajinských vzdušných síl.

Nedeľa. 3. marca 2024 (737 deň vojny)

Ruska strana informovala, že nad okupovaným Krymom zostrelila 38 ukrajinských bezpilotných lietadiel. Predtým boli zaznamenané explózie v krymskom prístave Feodosia. Podľa ukrajinských správ nočným útokom zničili ropovod.

Ukrajinské sily sa postupne sťahujú na novú líniu obrany v obci Semenivka. Ruské sily by mohli postúpiť k tejto línii v nasledujúcom týždni. Línia pozostáva z reťazca obcí a vodných priehrad. Je možné predpokladať, že ruské sily sa túto líniu pokúsia obísť smerom na Očeretyne.

Ukrajinské sťahovanie sa prejavilo v poklese strát ruských síl, ktoré sa síce naďalej držia vďaka efektívnemu zadržiavaciemu boju ukrajinských síl na vysokej úrovni, avšak poklesli oproti dvom predchádzajúcim týždňom.

Ukrajinské vzdušné sily naďalej pokračovali v kampani sťahovavej batérie, čo sa odrazilo v ďalšom zvýšení ruských vzdušných strát. Rusko sa snažilo eliminovať túto hrozbu počas týždňa nasadením protirádiolokačných striel Ch-31P – avšak neúspešne. Podľa dostupných informácií všetky zostrely ruských lietadiel sa dejú na veľkú vzdialenosť v stredných výškach, a to prakticky vylučuje, že by mohli byť ruské vzdušné sily úspešne v snahe eliminovať Patriot strelami Ch-31P. Ukrajinci totiž majú dostatok času na to, aby ochránili systém Patriot vypnutím rádiolokátora.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com