Navigácia v diplomacii: Stretnutie Slovenska s Ruskom vyvoláva diskusiu
Nedávne stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára s jeho ruským kolegom Sergejom Lavrovom na okraj diplomatického fóra v Turecku vyvolalo na Slovensku i mimo neho diskusiu a polemiku. Podľa agentúry Reuters sa stretnutie uskutočnilo na žiadosť Moskvy a predstavovalo jedno z mála stretnutí európskych a ruských predstaviteľov od intervencie Moskvy na Ukrajine v roku 2022.
Po vpáde Ruska na Ukrajinu sú takéto interakcie medzi európskymi a ruskými diplomatmi čoraz zriedkavejšie, čo vyvoláva kritiku opozičných strán na Slovensku. Tvrdia, že takéto stretnutia predstavujú riziko legitimizácie ruskej agresie na Ukrajine a podkopávajú úsilie o udržanie medzinárodného tlaku na Moskvu.
Slovenský premiér Robert Fico však tieto diplomatické angažmány obhajoval a označil ich za príklad vyvážených a suverénnych zahraničnopolitických rozhodnutí Bratislavy. Tento názor podporil aj slovenský minister obrany Robert Kaliňák, ktorý sa nedávno stretol so svojím americkým náprotivkom Lloydom Austinom.
Blanár a Lavrov sa počas rozhovorov zaoberali možnými výsledkami ukrajinského mierového samitu vo Švajčiarsku. Blanár zopakoval postoj Slovenska, že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom nemožno vyriešiť vojensky, a vyzval na mierové rokovania. Zdôraznil záväzok Slovenska rešpektovať zásady medzinárodného práva vrátane územnej celistvosti a suverenity.
Blanár tiež zdôraznil nesúhlas Slovenska s vytvorením „železnej opony“ medzi Ruskom a Európskou úniou a podčiarkol snahu krajiny viesť otvorený dialóg s rôznymi národmi vrátane Ruska.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že rokovania sa týkali rôznych otázok vrátane Ukrajiny, a potvrdilo pripravenosť Ruska obnoviť vzťahy so Slovenskom. Lavrov vo svojom vystúpení vyjadril, že Rusko uprednostňuje spoluprácu s krajinami, ako sú Slovensko a Maďarsko, ktoré uprednostňujú národné záujmy, a to aj napriek výzvam, ktoré predstavuje členstvo v EÚ alebo NATO.
Vzhľadom na pokračujúcu ruskú agresiu na Ukrajine a porušovanie medzinárodného práva sú však stretnutia slovenských a ruských diplomatov naďalej predmetom sporov a diskusií nielen na Slovensku, ale aj na medzinárodnej scéne. To podčiarkuje dôležitosť toho, aby krajiny presadzujúce demokratické hodnoty a právny štát vystupovali spoločne a prezentovali jednotný front pri obrane medzinárodného poriadku a snahe o mierové riešenie konfliktov.
Autor: Jozef Kovac