Komentáre

Rusko robí z konfliktu na Ukrajine vyhladzovaciu vojnu, má za sebou najkrvavejší týždeň (105. týždeň vojny)

Renaud Foucault, docent ekonómie na Lancasterskej univerzite, tvrdí, že ekonomika Ruska je v stave, kedy si Rusko nemôže dovoliť ekonomicky vojnu ani prehrať, ani vyhrať.

Pondelok 19. februára 2024 (724. deň vojny)

Ruského prebehlého pilota zastrelili v Španielsku

Rusko robí z konfliktu na Ukrajine stále viac vyhladzovaciu vojnu. Ukázalo sa to aj počas ústupu Ukrajincov z Avdijivky, ktorí z tamojších postavení nedokázali evakuovať ranených. Sanitné vozidlá s označením červeného kríža totiž neustále čelili ostreľovaniu. Už to samo o sebe predstavuje vojnový zločin. Vojaci teda prostredníctvom humanitárnych kanálov kontaktovali ruskú stranu, aby ju informovali, že na opustenej pozícii nájde zranených vojakov.

Ukrajinskí ranení vojaci boli zajatí – v čase, keď k tomu došlo, telefonovali so svojimi rodinami a príbuzným oznamovali, že do ošetrovne vstúpili ruské sily. Počas hovoru bolo počuť, ako im ruskí vojaci zakazujú telefonovať. Po obsadení ukrajinskej poľnej ošetrovne vyviedli zranených z ošetrovne a potom ich hromadne postrieľali. Na sociálnych sieťach sa neskôr objavili fotografie ukrajinských zabitých ranených, ktorých identifikovali ich príbuzní.

Ukrajina v súčasnosti eviduje 23-tisíc nezvestných občanov. Nie sú to len prípady obyvateľov, ktorí prišli o život počas vojny na Ukrajine. Sú medzi nimi aj ľudia, s ktorými príbuzní stratili počas vojny kontakt – napríklad po zavlečení do Ruskej federácie, alebo sú v ruskom zajatí. Keďže Rusko v rozpore s medzinárodným právom neumožňuje Červenému krížu kontakt so zajatcami, ktorých zadržiava, príbuzní nemajú informácie o ich osude.

Ruského pilota, ktorý nedávno preletel so svojim vrtuľníkom na ukrajinskú stranu, našli zastreleného v Španielsku, kde sa rozhodol žiť. Udalosť sa stala potom, čo kontaktoval svoju ruskú priateľku a snažil sa zabezpečiť jej cestu do Španielska. Je preto pravdepodobné, že vraždu vykonali ruské spravodajské služby ako istú formu exemplárneho trestu za dezerciu na ukrajinskú stranu.

Noviny The Washington Post informovali, že európski zástupcovia v NATO zvažujú isté európske alternatívy k súčasnej Severoatlantickej aliancii. Dôvodom týchto úvah sú vyjadrenia kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorými spochybňuje dôveryhodnosť členstva USA v NATO.

Hľadanie alternatívy k NATO však malo naraziť na spory medzi európskymi krajinami: východoeurópske štáty údajne neveria západoeurópskym, že sú skutočne odhodlané riešiť hrozbu Ruska, západoeurópske krajiny zas vedú spory o zdieľanie nákladov. Je preto nepravdepodobné, že európske krajiny sú momentálne schopné vytvoriť alternatívu k NATO.

Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó po stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín EÚ vyhlásil, že Budapešť nebude blokovať trinásty balík sankcií voči Rusku.

Japonsko sa stalo od začiatku roku 2024 najväčším podporovateľom Ukrajiny. Doteraz ohlásilo pomoc v objeme 6,9 miliardy amerických dolárov, ktorú chce poskytnúť v tomto štvrťroku.

Utorok. 20. februára 2024 (725. deň vojny)

Ukrajinci dostanú F-16 zrejme až pred letom

Ruské sily v utorok nasadili 23 dronov Shahed-136 na útoky na Ukrajinu, ukrajinská strana všetky zostrelila.

Hovorca velenia vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny Jurij Ignat uviedol, že ruské vzdušné sily znížili intenzitu nasadenia svojich prostriedkov nad územím Ukrajiny, dôvodom majú byť opakujúce sa zostrely ruských lietadiel.

Ruské dobytie Avdijivky spôsobilo posilnenie aktivity ruských síl a ich zapojenie do neefektívnych útokov, čo sa odrazilo v posledných dvoch dňoch na ich zvýšených stratách.

Inštitút pre štúdium vojny aj britská spravodajská služba predpokladajú, že ruské sily po dobytí Avdijivky budú potrebovať čas na skonsolidovanie svojich síl v oblasti alebo ich ďalšie posilnenie, aby mohli pokračovať v tlaku na ukrajinské pozície na ďalšiu obrannú líniu. Ukrajinské sily ju vybudovali severne od Avdijivky.

Kanadský minister obrany Bill Blair oznámil, že Kanada dodá v nasledujúcich mesiacoch Ukrajine 800 dronov SkyRanger R70.

Holandská ministerka obrany Kaisa Olongrenová potvrdila, že Holandsko už dodalo prvé drony v rámci tzv. koalície dronov pre Ukrajinu.

Ukrajina získala ďalších 11 detí, ktoré boli v minulosti deportované z okupovaných území do Ruska.

Švédska vláda oznámila ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Ide o doteraz najväčší balík vojenskej pomoci, ktorý krajina poskytla. Bude obsahovať rôzne bojové systémy vrátane plavidiel, námorných mín, torpéd, ako aj protilietadlové rakety, delostreleckú muníciu a ďalšiu muníciu.

Európska únia predĺžila platnosť doterajších sankcií voči Rusku a subjektom podporujúcim Rusko o ďalší rok.

Estónska premiérka Kaia Kallasová oznámila zadržanie desiatich agentov ruských tajných služieb, ktorí na území Estónska vykonávali spravodajskú činnosť – vrátane aktívnych operácií. Títo agenti útočili aj na pamätníky, pričom útoky následne využívala Ruská propaganda na vytvorenie nepriateľského postoja ruského obyvateľstva voči Estónsku.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rozhovore pre Rádio Sloboda uviedol, že v otázke času, kedy by mali byť Ukrajincom dodané lietadlá F-16, stoja proti sebe dve kritéria. Na jednej strane ide o čo najskoršie dodanie lietadiel, na druhej strane zohráva svoju rolu dodanie čo najväčšieho počtu lietadiel naraz, aby bol efekt ich nasadenia čo najväčší. V súčasnej dobe sa hovorí o dodávke lietadiel F-16 až v polovici tohto roka.

Ruský minister obrany Sergej Šoigu oznámil, že ruské sily vytlačili ukrajinské jednotky z východného brehu Dnepra. Pre toto tvrdenie zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by ho podporili, a ukrajinská strana toto tvrdenie poprela.

Streda. 21. februára 2024 (726. deň vojny)

Ukrajinci zasiahli ruské cvičisko plné vojakov

Rusko podniklo ďalší vzdušný útok na Ukrajinu: celkovo nasadilo 19 dronov Shahed-136, 4 protilodné strely Ch-22, jednu protilietadlovú strelu systému S-300 a jednu leteckú protizemnú riadenú strelu Ch-59. Ukrajinci zostrelili 13 dronov a strelu Ch-59.

Ozbrojené sily Ukrajiny podľa informácií z ruských sociálnych sietí 20. februára zasiahli cvičisko, na ktorom sa sústredili príslušníci 36. gardovej motostreleckej brigády ruskej armády, čakajúci na veliteľa jednotky. Podľa fotografií a videí, ktoré boli dostupné na sociálnych sieťach, pri tomto útoku zahynulo niekoľko desiatok ruských vojakov, pričom ruské sociálne kanály hovoria celkovo až o 60 mŕtvych.

Inštitút pre štúdium vojny skonštatoval, že ukrajinské sily ďalej držia pozície na východnom brehu rieky Dneper. Analytici predpokladajú, že ruský minister obrany Sergej Šoigu sa klamstvom o vytlačení ukrajinských síl z východného brehu rieky Dneper snaží vytvoriť pozitívny dojem pred ruskými prezidentskými voľbami.

Zástupca ukrajinského ministerstva obrany Vadim Skibitskyi uviedol, že Rusko má na území Ukrajiny celkovo 470-tisíc príslušníkov ozbrojených síl, pričom na vojne sa podieľajú aj príslušníci vzdušných a námorných síl, ktoré nepôsobia na území Ukrajiny. Ďalších 30-tisíc vojakov pôsobí v prihraničných oblastiach Ukrajiny.

Od začiatku roku 2024 Irán dodal Rusku už viac ako 400 balistických rakiet Fateh, pričom dosah tohto typu rakety závisí od dodanej verzie – pohybuje sa v rozmedzí 300 až 700 kilometrov. Uviedli to iránski predstavitelia pre agentúru Reuters.

Kanadský minister obrany Bill Blair oznámil, že Kanada rokuje s Českou republikou o financovaní nákupu munície pre Ukrajinu od nečlenských krajín NATO a EÚ. Ide o súčasť českej iniciatívy na nákup delostreleckej munície pre potreby Ukrajiny na svetových trhoch. Kanadská vláda by mohla poskytnúť až 30 miliónov kanadských dolárov na nákup munície prostredníctvom tohto mechanizmu.

Podľa prieskumu Sociologického Razumkovho centra 27 percent Ukrajincov verí, že Ukrajina porazí ruskú armádu, čo povedie k kolapsu Ruska. Ďalších 38 percent respondentov si myslí, že Ukrajinská armáda len oslobodí všetky okupované územia, ale nedôjde k rozpadu Ruska. No a sedem percent opýtaných odpovedalo, že dôjde k oslobodeniu Donbasu, ale nedôjde k oslobodeniu Krymu. Iba štyri percentá oslovených veria, že vojna skončí tým, že si Rusko udrží okupované územia.

Stáli predstavitelia EÚ sa zhodli na schválení 13. balíka sankcií proti Rusku, ktorého znenie by malo byť známe v nasledujúcich dvoch dňoch.

Služba informačných technológií Európskeho parlamentu oznámila, že členovia a zamestnanci podvýboru pre bezpečnosť a obranu boli napadnutí softvérovým útokom, ktorý sledoval činnosť nimi používaných mobilných zariadení.

Štvrtok 22. februára 2024 (727. deň vojny)

V Rusku čelilo represiám viac ľudí ako za Stalina

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že keď Ukrajina dostane od svojich spojencov stíhacie lietadla F-16, bude mať právo ich použiť na sebaobranu proti ruskej agresii, vrátane úderov na legitímne ruské vojenské ciele mimo Ukrajiny.

Koordinátor pre strategickú komunikáciu Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu John Kirby poprel, že by Irán dodal Rusku balistické rakety, ako uviedli niektorí iránski predstavitelia pre západné médiá. Zároveň však oznámil, že USA v najbližších dňoch oznámia ďalšie sankcie proti Iránu v súvislosti s jeho dodávkami bezpilotných lietadiel a iných technológií do Ruska.

Ruské nezávislé médiá Projekt a Meduza uviedli, že počas posledných šesť rokov vlády Vladimíra Putina ruské orgány celkovo podrobili represiám 116-tisíc ľudí. To je viac ľudí, ako počet takto postihnutých občanov Sovietskeho zväzu od doby Stalina. Počet ľudí obvinených zo špionáže za posledných šesť rokov prekonal počet ľudí obvinených zo špionáže za celú éru studenej vojny.

Veľká Británia oznámila, že Ukrajine dodá ďalších 200 protitankových rakiet Brimstone, odpaľovaných zo zeme. Ide o strelu, ktorej samonavádzací systém dokáže autonómne vyhľadávať obrnené ciele a bez zásahu človeka na ne útočiť.

Nemecký Bundestag podporil návrh vládnych strán o poskytovaní zbraní pre Ukrajinu, ktorý okrem iného obsahuje výzvu poskytnúť Kyjevu systémy s dlhým dosahom.

Dánska premiérka Mette Frederiksenová oznámila nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu vo výške 247,4 milióna amerických dolárov a zároveň vyzvala spojencov, aby zvýšili vojenskú pomoc tejto krajine.

Piatok. 23. februára 2024 (728 deň vojny)

Rusi prišli o ďalšie lietadlo AWACS

Ukrajinské vzdušné sily oznámili, že zostrelili ďalšie lietadlo AWACS A-50. Trosky lietadla podľa ruských médií dopadli do lokality pri obci Trudova v Krasnodarskom kraji. Vzdialenosť miesta dopadu lietadla vylučuje použitie systémov Patriot, ktoré majú najdlhší dosah spomedzi západných protilietadlových systémov dodaných na Ukrajinu. Neskôr ukrajinská strana oznámila, že lietadlo A-50 bolo zostrelené protilietadlovou riadenou strelou systému S-200, ktorý bol vyvinutý na boj práve proti lietadlám AWACS, a má taký dosah, že dokáže zasiahnuť až 300 kilometrov vzdialený, vysoko lietajúci nemanévrujúci cieľ. Ukrajinská strana S-200 doteraz používala ako balistickú raketu proti pozemným cieľom.

Rusko v piatok útočilo na Ukrajinu 31 samovražednými dronmi Shahed-136, troma protilietadlovými strelami systému S-300 odpálenými v protizemnom režime, jednou protirádiolokačnou strelou typu Ch-31P a dvomi riadenými strelami Ch-22 odpálenými z bombardéra Tu-22M3. Ukrajincom sa podarilo zostreliť 23 ruských dronov Shahed.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre FoxNews povedal, že Ukrajina sa v roku 2024 neplánuje len brániť, ale plánuje pripraviť ďalšiu ofenzívu. Na otázku, aké sú straty Ukrajiny, odpovedal, že Ukrajina má desaťtisíce mŕtvych, a to napriek tomu, že počet mŕtvych ukrajinských vojakov je päťkrát menší ako tých ruských.

Iránska stála misia pri OSN poprela správy médií o dodávkach svojich balistických rakiet do Ruska.

České ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že koordinuje úsilie Kanady, Dánska, ako aj ďalších krajín, ktoré si neželajú byť menované, s cieľom nakúpiť na svetovom trhu 800-tisíc kusov delostreleckej munície pre potreby Ukrajiny. Podľa novín Financial Times dosahuje celkový objem finančných prostriedkov, ktoré je potrebné na túto operáciu sústrediť, 1,5 miliardy dolárov.

Ukrajina a Dánsko podpísali dohodu o dlhodobej bezpečnostnej spolupráci a podpore. Je to prvá zmluva o dlhodobej bezpečnostnej spolupráci Ukrajiny s krajinou mimo krajín G7. Špecifikuje podporu Dánska pre rozvoj ukrajinských námorných síl, snahy o odmínovanie, ako aj poskytovanie vojenskej pomoci v oblasti dronov, rádiokomunikačných zariadení.

Sobota. 24. februára 2024 (729 deň vojny)

Smutné druhé výročie vojny

Prezident Volodymyr Zelenskyj sa na druhé výročie začiatku ruského plnoprofilového útoku na Ukrajinu prihovoril z letiska v Hostomeli – jeho obrana v úvode okupácie bola rozhodujúca v doterajšej vojne na Ukrajine. Svojim spoluobčanom sa poďakoval za to, že už dva roky bojujú za svoju krajinu.

Do Kyjeva pricestovala Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, kanadský premiér Justin Trudeau, belgický premiér Alexandre de Croix a talianska premiérka Giorgia Maloneyová. Kanada a Taliansko zároveň podpísali zmluvy o bezpečnostných zárukách a dlhodobej podpore Ukrajiny.

Pri príležitosti druhého výročia ruského útoku na Ukrajinu tlačová kancelária predsedu vlády Veľkej Británie oznámila, že tento rok investuje 245 miliónov libier na nákup a výrobu delostreleckých granátov pre Ukrajinu.

Britská vojenská spravodajská služba pri príležitosti spomínaného druhého výročia bilancovala: Rusko začalo svoj útok so 130 taktickými prápornými uskupeniami, zloženými zo 100-tisíc vojakov, vyzbrojených 1 300 tankami a viac ako 5-tisíc obrnenými vozidlami na prepravu pechoty. Rusko podľa tohto zdroja doposiaľ stratilo viac ako 2 700 tankov a vyše 5 000 obrnených vozidiel na prepravu pechoty. Straty na živej sile sa podľa Britov pohybujú na úrovni 350-tisíc tisíc mŕtvych alebo zranených vojakov s trvalým postihnutím.

V skutočnosti však tento odhad treba vnímať ako veľmi podhodnotený, pretože zodpovedá stratám, ktoré sa podarilo overiť nezávisle treťou stranou. Na základe skúseností z iných vojnových konfliktov v 21. storočí je overovanie strát vždy minimálne o 20 percent nižšie, ako sú skutočné straty. Ruské straty tak za dva roky presiahli 400-tisíc vojakov, 3300 tankov a 6000 obrnených vozidiel na prepravu pechoty.

Ukrajinské spravodajské služby oznámili, že ukrajinské drony zasiali hutnícky kombinát v Lipecku.

Aj Rusi v sobotu podnikli vzdušné útoky na územie Ukrajiny: použili dve balistické rakety Iskander-M, tri protizemné letecké riadene strely Ch-59 a dvanásť samovražedných dronov Shahed-136. Všetky drony Shahed a dve strely Ch-59 sa podarilo ukrajinskej strane zostreliť.

Podľa ukrajinských médií, odvolávajúcich sa na Ukrajinské vojenské spravodajstvo, pri piatkovom zostrele lietadla A-50 zahynulo minimálne 10 dôstojníkov ruských ozbrojených síl. Samotné lietadlo má posádku 15 pilotov a operátorov. Je však bežné, že pri operáciách nie je celá taktická posádka na palube. O zostrelení ruského lietadla informoval aj pilot Su-35, ktorý zabezpečoval vzdušné krytie lietadla A-50. Po zostrele ruské vzdušné sily stiahli svoje letecké sily pôsobiace nad juhovýchodnou Ukrajinou.

Pri okupovanom ukrajinskom meste Heničesk v Chersonskej oblasti v sobotu havarovalo lietadlo Su-34. Stalo sa tak potom, čo lietadlo vypustilo protizemnú leteckú strelu Ch-59.

Nedeľa. 25. februára 2024 (730 deň vojny)

Najkrvavejší týždeň konfliktu

Týždňové analýzy ukazujú, že posledných sedem dni bolo najkrvavejších od začiatku vojny. Ruská strana mohla podľa doterajších štatistík stratiť viac ako 7-tisíc vojakov, ktorí sú mŕtvi alebo trvalo postihnutí. Ukrajinská strana hovorí o 7390 mŕtvych alebo trvalo postihnutých ruských vojakoch. Denné straty ukrajinskej strany sa v týchto dňoch pohybujú okolo 100 mŕtvych a ďalších 100 trvalo postihnutých. Blížia sa tak, resp. už dosahujú rovnakú úroveň strát ako v období najväčších ukrajinských denných strát od dobytia Severodonecka.

Ukrajinská strana sa v snahe eliminovať nedostatok delostreleckých granátov sústredila od konca januára opäť na protibatériový boj. To tiež viedlo k rekordným ruských stratám delostreleckej techniky od začiatku vojny. Podobným efekt má sústredenie ukrajinskej strany na potlačenie ruských leteckých útokov – viedlo to k najväčším týždenným ruským stratám lietadiel s pevným krídlom za posledný rok a pol.

Ruské vzdušné útoky na veľkú vzdialenosť sa v nedeľu obmedzili len na nasadenie 18 dronov Shahed-136, pričom ukrajinská strana ich zostrelila 16.

Analytici Inštitútu pre štúdium vojny konštatujú, že napriek tomu, že Rusko prevzalo iniciatívu na bojisku, ruská armáda trpí mnohými slabinami, ktoré sa Ukrajina naučila využívať.

Agentúra Bloomberg Informovala, že spor ohľadom podpory Ukrajiny je v Európe hlbší, ako sa javí navonok. Francúzsko pokračuje vo svojej politike oslabujúcu Európsku úniu, keď trvá na tom, aby Európania nakupovali výzbroj pre Ukrajinu len v európskych krajinách. To už malo dopad na spomalenie dodávok výzbroje. V podobnom postavení je Nemecko, ktoré svojou váhavou politikou a neschopnosťou ohrozuje bezpečnosť Európy. To citlivo vnímajú najviac ohrozené krajiny východnej Európy. Jeden európsky predstaviteľ v rozhovore pre Bloomberg povedal, že ak Ruská federácia vyhrá, jeho krajina už nebude kupovať zbrane od Francúzska, ale namiesto toho vytvorí obranné partnerstvo s USA, Britániou a Ukrajinou, pretože sú spoľahlivejšími spojencami. Ďalší uviedol, že východoeurópske krajiny majú pocit, že Západ nechápe naliehavosť situácie.

Renaud Foucault, docent ekonómie na Lancasterskej univerzite, tvrdí, že ekonomika Ruska je v stave, kedy si Rusko nemôže dovoliť ekonomicky vojnu ani prehrať ani vyhrať. Rusko v súčasnej dobe na vojnu vynakladá 10 percent HDP, čo je 40 percent štátneho rozpočtu. Ukončenie vojny by viedlo k prepadu ruskej ekonomiky, ktorú poháňaná vojnový dopyt. V prípade výhry Ruska by bola situácia ešte komplikovanejšia, náklady na obnovenie a udržanie bezpečnosti na dobytej Ukrajine by boli príliš veľké a izolácia Ruska by neumožnila rozvoj ekonomiky. Rusko preto nebude mať záujem ukončiť vojnu akýmkoľvek spôsobom.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com