Komentáre

Trestný zákon z pohľadu ekonóma: Mafia sa teší, všetci ostatní sa budeme mať horšie (názor Štefana Kišša)

Budeme mať menej pracovných príležitostí, menej peňazí na dôchodky, menej moderných nemocníc a opravených ciest. Väčšia časť našich daní pôjde na hasenie rozvrátených verejných financií.

Autor je expert Progresívneho Slovenska pre oblasť verejných financií a poslanec NR SR.

Menej dobrých pracovných miest, menej peňazí na školy či nemocnice, a naopak, viac na splátky drahších dlhov. Novela Trestného zákona neprinesie len viac trestnej činnosti a beztrestnosť ľudí tejto koalície, ale aj zníženie životnej úrovne nás všetkých.

Na ekonomické škody predstieranej konsolidácie a zahrávanie sa s gréckou cestou sme upozorňovali ešte pred Vianocami. No nezodpovedný rozpočet je len slabý odvar oproti dôsledkom promafiánskeho balíčka.

Je to pozvánka pre kriminálnikov, domácich aj zahraničných, ktorí sa postarajú o to, že sa všetci budeme mať horšie. Až na tých pár vyvolených „našich ľudí“, teda špičiek vládnej koalície a ich priateľov, ktorí sú zároveň predkladateľmi týchto zákonov, teda sú v masívnom konflikte záujmov.

Tu je niekoľko spôsobov, akými novela Trestného zákona zasiahne životnú úroveň všetkých občanov Slovenska.

Svet nás sleduje a investori tiež

Novela trestného zákona motivuje ku korupcii a kriminálnemu správaniu. Každý, kto zvažuje, že by investoval na Slovensku, si zráta, že výsledkom bude menej bezpečné a stabilné podnikateľské prostredie a pôjde radšej inam.

Investori aj predtým hovorili o vysokej miere korupcie, ktorá ich odrádzala od podnikania na Slovensku. Po tom, čo vláda vydláždi v tomto širšiu cestu, bude Slovensko ešte menej atraktívnou destináciou pre zahraničných investorov. Tí pritom na Slovensko ročne prinášajú stovky miliónov eur a s nimi aj pracovné miesta. Za rok 2022 zahraničné investície na Slovensko priniesli viac ako dve miliardy eur.

Pri rozhodovaní, kam investovať a kde rozbehnúť firmu, sa pozerajú na medzinárodné hodnotenia a rebríčky. Okrem daní ich zaujíma právny štát, podnikateľské a politické prostredie. Nechcú totiž podnikať v krajine, kde prekvitá korupcia a kde sa nemôžu spoľahnúť na vymožiteľnosť práva.

Keď sa zmeny Trestného zákona premietnu do hodnotení ratingových agentúr či do svetových rebríčkov korupcie a právneho štátu, nebuďme prekvapení, ak o mnohých investorov prídeme a iní sa otočia skôr, ako prídu.

Odchod čo i len jedného stredne veľkého investora by znamenal stratu desiatok miliónov eur. Keby sme nebodaj prišli o „megainvestora“, akými sú napríklad automobilky, hovoríme už o miliardových stratách. A prídeme nielen o nové investície, ale aj o nové pracovné miesta.

V korupcii a vymožiteľnosti práva ani teraz nie sme premiantmi. Napríklad podľa World Justice Project sme za rok 2023 v korupcii tretím najhorším štátom v EÚ. V hodnotení Svetovej Banky (Worldwide Governance Indicators) sa už dlhšie prepadávame v ukazovateľoch efektivity vládnutia a politickej stability. Vďaka promafiánskym zákonom s veľkou pravdepodobnosťou klesneme aj v kontrole korupcie a právnom štáte.

So zhoršujúcim sa prostredím pre podnikateľov sa zníži prílev investícií na Slovensko. Prídeme tak nielen o tieto peniaze, ale aj o nové pracovné miesta. Štátna kasa príde o časť príjmov z daní a ostane v nej menej zdrojov na služby pre občanov.

Peniaze na drahší dlh, nie na nemocnice

Na Slovensko sa pozerajú aj finančníci. Tento rok si kvôli vysokému deficitu potrebujeme požičať až 11,5 miliardy eur, čo je obrovská suma peňazí. Pritom aj malé naštrbenie dôvery má významný finančný vplyv na verejné financie.

Trestný zákon šitý na mieru korupčníkom a mafiánom vysiela svetu signál, že trestnej aktivite sa bude na Slovensku dariť a rozvoj a rast budú stagnovať. Pre trhy to v preklade znamená, že Slovensko je väčším rizikom.

Aby sa pred ním poistili, peniaze nám požičajú len za vyšší úrok. Splátky dlhu tak ukroja väčšiu časť z rozpočtu a nechajú menej peňazí na rekonštrukciu nemocníc, platy učiteľov alebo stavby ciest.

Dôležitý signál o rizikovosti krajiny dávajú investorom svojím hodnotením ratingové agentúry. Nehodnotia len hospodárenie, s ktorým má táto vláda veľký problém, ale aj fungovanie inštitúcií, právny štát a investičné prostredie.

Agentúra S&P už v novembri varovala, že Slovensku zníži rating, ak bude dochádzať k porušovaniu legislatívnych pravidiel alebo k útoku na verejné inštitúcie. V hodnotení upozornila aj na pretrvávajúci problém s korupciou.

Fitch, druhá z trojice veľkých agentúr, v decembri explicitne uviedla zhoršenie právneho prostredia ako jeden z dôvodov zníženia ratingu, pričom citovala index Svetovej banky. Vo všetkých hodnoteniach právneho štátu si pre túto novelu ešte pohoršíme a celý finančný svet to uvidí.

Zhoršenie ratingu o jeden stupeň znamená zvýšenie úrokov o 1 až 1,5 percentuálnych bodov. Pri výške nášho dlhu to môže predstavovať stovky miliónov navyše na splátkach. To sú milióny, za ktoré sme mohli zdvihnúť plat učiteľom alebo počty zdravotných sestier. Namiesto toho budeme len splácať naše záväzky.

Navyše, keď stúpa riziková prirážka, stúpajú nielen splátky za verejný dlh, ale aj úroky na bežných hypotékach, pretože banky si požičiavajú za vyššie úroky. Pocítime to teda skutočne všetci.

Príde menej eurofondov?

Únos štátu a promafiánsky balíček sa pochopiteľne nepáči ani Európskej komisii. Slovensko je čistý poberateľ európskych peňazí a ani európskym daňovníkom nie je jedno, ako sa s ich peniazmi narába.

Európska komisia zatiaľ už nehrozí „iba“ pozastavením eurofondov, ale už zastavila aj hodnotenie štvrtej platby z plánu obnovy vo výške 923,8 miliónov eur, kým vláda nevykoná nápravu vo viacerých zásadných bodoch vrátane právneho štátu.

Vláda sa s dôverou európskych partnerov pohráva na viacerých frontoch. Na zvrátenie reforiem v pláne obnovy nás Európska komisia upozornila už na jeseň. Teraz ešte pritvrdila. Vláda sa podľa nej prehrešuje nielen výdavkovými limitmi, ale aj zmenami Trestného zákona a špeciálnej prokuratúry a ďalšími.

Koalícia dobre vie, čo by pre ňu znamenalo menej peňazí z Európskej únie. Po pohrození preto Komisii čiastočne vyhovela a v novele upravila najmä v časti o eurofondoch. Neznamená to však, že sme z problémov vonku.

Faktom naďalej ostáva, že vláda legislatívou podrýva právny štát a podporuje korupciu, čo nám v Bruseli nemusí prejsť. Medzinárodná hanba sa už udiala. Teraz je otázka, či z toho vyplynú aj krátenie európskych peňazí.

Mafia sa teší, zvyšok krajiny smúti

Je zrejmé, že koalícia je sústredená na svoj cieľ: ochrániť svojich ľudí pred spravodlivosťou za každú cenu. Aký dosah to bude mať na zvyšok krajiny, ju nezaujíma. Nám to však nie je jedno.

Výsledkom najnovšej novely Trestného zákona totiž bude, že sa my všetci ostatní budeme mať horšie. Budeme mať menej pracovných príležitostí, menej peňazí na dôchodky, menej moderných nemocníc a opravených ciest.

Naopak, väčšia časť našich daní pôjde na splácanie verejného dlhu a hasenie rozvrátených verejných financií. Vízie pre lepšiu budúcnosť sa od tejto vlády zrejme nedočkáme. Tá ostáva len pre jej „vyvolených“.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com