Svet

Školáci z Ukrajiny? Niekedy zvládajú učebné osnovy lepšie ako české deti

Ukrajinské deti si niekedy musia precvičovať svoj materinský jazyk. Po návrate domov sa mnohé z nich namiesto ku kamarátom ponáhľajú k obrazovkám počítačov, kde ich čaká pomyselná druhá zmena v podobe online výučby v ukrajinskej škole.

Článok vznikol v rámci projektu Cezhraničný česko-slovenský storytelling, v ktorom sa študentky Masarykovej univerzity a ich kolegyne – študentky či absolventky slovenských vysokých škôl zaoberali aktuálnymi témami týkajúcimi sa Českej republiky, Slovenska a ich postavenia v Európskej únii.

Mnohé deti z Ukrajiny sa po posledných letných prázdninách vrátili do škôl v Českej republike a na Slovensku. Niektoré rodiny sa vrátili do vojnou zmietanej krajiny, ale desaťtisíce ďalších sa rozhodli zostať. Školy naďalej pracujú na ich integrácii. Jazyk už pre mnohých Ukrajincov nepredstavuje problém. Niektorí však stále robia online kurzy v materinskom jazyku. Vďaka rozhodnutiu ukrajinského ministerstva to už nie je potrebné.

Keď pred rokom utiekla z vojny, vedela len základy češtiny a vedela sa pozdraviť len s rovesníkmi alebo učiteľmi. Po návrate do tried v Českej republike po tohtoročných prázdninách sa ôsmačka Soňa cítila oveľa istejšie. „Dnes mám ja aj ostatné deti z Ukrajiny rovnaký režim ako ostatní. Matematike už rozumiem,” pochvaľuje sa dievča.

Spolu s ňou začali nový školský rok v českých a slovenských školách tisíce detí z vojnou zničenej krajiny. V tom predchádzajúcom navštevovalo miestne základné školy podľa Českého štatistického úradu viac ako 50 000 Ukrajincov a Ukrajiniek. A v septembri ich opäť prišlo veľké množstvo.

„Po prázdninách k nám prišlo 25 detí z Ukrajiny, pôvodne sme ich mali 31. Z tých, čo odišli, sa väčšina vrátila na Ukrajinu,“ povedal Martin Zvonař, riaditeľ ZŠ v Kloboukoch pri Brne.

Podľa údajov miestneho ministerstva školstva navštevuje základné školy na Slovensku viac ako 7 000 mladých utečencov. V niektorých prípadoch ide len o menšinu z celkového počtu Ukrajincov, ktorí ich vlani navštevovali. „Minulý rok sme mali viac ako štyridsať detí z Ukrajiny. Tento rok len sedemnásť,“ povedala Alena Tisoňová, riaditeľka ZŠ Gaštanová v Žiline.

Takmer žiadne rozdiely

Školy v Kloboukoch a Žiline sa snažia robiť čo najmenšie rozdiely medzi bežnými žiakmi a deťmi z Ukrajiny. „Keď ich vedieme za ručičku, nedáme im možnosť integrácie. Preto sa snažíme poskytovať podporu tak, aby to nebolo vidieť,“ vysvetlil riaditeľ Zvonař. Podobne k situácii pristupujú aj jeho slovenskí kolegovia, ktorí už Ukrajincov hodnotia rovnako ako ostatných.

Podľa učiteľov sa väčšine detí podarilo integrovať. „Mnohé z nich majú v okolí kamarátov, hrajú sa vonku alebo jazdia po Kloboukoch na bicykloch rovnako ako ostatné deti,“ povedal zástupca riaditeľa ZŠ Klobouky Tomáš Špaček.

Zároveň však stále platí, že mnohí žiaci z vojnou zmietanej krajiny majú najbližšie k svojim rovesníkom z Ukrajiny. „Bavím sa aj s českými deťmi, ale moji kamaráti sú najmä Ukrajinci. Niekedy nás ostatné deti napomínajú, aby sme hovorili po česky, lebo nám nerozumejú,“ povedala Ruslana, tretiačka.

Druhá zmena

Ukrajinské deti si niekedy musia precvičovať svoj materinský jazyk. Po návrate domov sa mnohé z nich namiesto ku kamarátom ponáhľajú k obrazovkám počítačov, kde ich čaká pomyselná druhá zmena v podobe online výučby v ukrajinskej škole.

„Niektoré deti mali vyučovanie v oboch školách súčasne. Aj keby mohli byť na dvoch miestach naraz, nie je pre ne zvládnuteľné sústrediť sa celý deň na rôzne učebné osnovy z oboch škôl,“ opísala situáciu z minulého školského roka Ivona Mešková, zástupkyňa riaditeľa ZŠ Gaštanová.

Problém pretrváva, pretože rodičia často nevedia, či známky, ktoré ich deti úspešne ukončili v Českej republike alebo na Slovensku, budú následne uznané ukrajinskými školami, ak sa rozhodnú vrátiť.

Podľa Európskej komisie ukrajinské ministerstvo školstva v máji 2023 rozhodlo, že ak deti navštevujú školu v členskom štáte EÚ, nemusia po návrate na Ukrajinu opakovať ročník, ale môžu nastúpiť do ročníka, v ktorom by mali byť podľa svojho veku. Táto informácia sa však k mnohým rodičom zatiaľ nedostala, a tak sa mnohí žiaci naďalej pripravujú do oboch škôl súčasne.

Podpora ukrajinských žiakov

Česká republika

– možnosť vybrať si češtinu ako druhý cudzí jazyk

– 183 miliónov korún zo štátneho rozpočtu na podporu asistentov a jazykového vzdelávania za prvý polrok

– ponuka letných jazykových kurzov

Slovensko

– jazykové kurzy pre deti cudzincov

– bezplatné učebnice zamerané na výučbu slovenčiny ako cudzieho jazyka a integráciu detí do slovenského vzdelávacieho systému

– mesačný príspevok na žiaka z Ukrajiny (218 € pre žiakov základných škôl)

Dnes už plynulo

Veľkou úľavou je pre nich výrazný posun v ovládaní nového jazyka, ktorý zažila napríklad ôsmačka Soňa. „Prvé týždne som deťom z Ukrajiny dovolila používať prekladač na mojom telefóne. Dnes už väčšina z nich takmer plynule hovorí po slovensky,“ povedala Lucia Granec, učiteľka zo ZŠ Gaštanová.

Ukrajinským deťom v novom prostredí pomohol priateľský prístup učiteľov a ich spolužiakov. „Povedz Ruslane, čo je to lebka,“ povedali napríklad triede. Podľa Radky Špačkovej, učiteľky z klobouckej základnej školy, sa podobné vety stali súčasťou bežnej triednej rutiny. „Je to síce zdržiavanie triedy, ale deti si aspoň vyskúšajú vysvetliť bežné výrazy,“ povedala.

Vďaka tomu podľa nej niektorí ukrajinskí žiaci ovládajú český jazyk lepšie ako české deti. „Zo začiatku to bolo pre mňa veľmi ťažké, nič som nevedela. Potom to už bolo ľahké, pretože máme príliš veľa podobných slov,“ opísal plynulou češtinou 15-ročný Saša z Ukrajiny.

Onedlho sa bude rozhodovať, či a na ktorú strednú školu sa prihlási. Niektorí ukrajinskí žiaci z klobouckej základnej školy už podobnú otázku riešili v predchádzajúcom školskom roku. „Všetci, ktorí sa od nás prihlásili, už v septembri nastúpili na strednú školu,“ prezradila hrdo Dana Pučálková, ktorá deti učila češtinu.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com