Koalícia pripravuje smrtiaci koktejl pre spravodlivosť, varuje exministerka Kolíková
Minister spravodlivosti Boris Susko odmietol argument Márie Kolíkovej, že by vláda návrh na zmenu Trestného zákona pripravovala pre konkrétne osoby a pripomína, že zmeny budú platiť pre všetkých.
Radikálne zníženie trestných sadzieb v kombinácii so skrátením premlčacích lehôt vo vládnej novele Trestného zákona, je smrtiacim koktejlom pre spravodlivosť. Uviedla to bývalá ministerka spravodlivosti a v súčasnosti poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita, Mária Kolíková, v diskusnej relácii Sobotné dialógy na rádiu Slovensko.
„Napríklad krádež za 200-tisíc eur sa dostala z minulých 20 rokov, ktoré mal vyšetrovateľ na vyjasnenie, na rádovo niekoľko rokov na objasnenie trestného činu. Ďalej krádeže za 30-tisíc tam spadli do troch rokov. Teraz možno po úprave v Gašparovom pozmeňujúcom návrhu na päť rokov,“ vysvetlila svoje tvrdenie Kolíková s tým, že vláda návrhy vytvorila, aby pomohla svojim ľuďom.
Zdôraznila, že podľa zmeny bude podľa nej premlčaná napríklad kauza Mýtnik 3, kde je stíhaný Miroslav Výboh, Gorila, kde je stíhaný Jaroslav Haščák, či kauza niekdajšieho ministra financií za Smer, Petra Kažimíra. „V konečnom dôsledku to ale znamená, že zo dňa na deň skončí množstvo prípadov a nebude sa môcť vôbec ale, že vôbec vyšetrovať,“ povedala.
Susko: Opozícia má krvavé oči
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) odmietol argument Kolíkovej, že by vláda návrh na zmenu Trestného zákona pripravovala pre konkrétne osoby a pripomína, že zmeny budú platiť pre všetkých. „Keď sa mení trestná politika štátu, vždy sa to niekoho dotkne. To sú úplne nezmysli a klamstvá, ktoré tu hovorí pani exministerka. Nerobíme to na konkrétnych ľudí, ale na všetky majetkové trestné činy,“ uviedol.
Navrhované zmeny v trestnom kódexe objasňoval ďalej aj zmenou vo filozofii trestnej politiky štátu. Podľa neho má opozícia krvavé oči a chcela by vidieť každého v „base“.
Susko skonštatoval, že vláda chce zmeniť to, že za vraždu a násilné trestné činy sú podľa súčasných pravidiel podobné trestné sadzby ako za ekonomické trestné činy. „Rozhodli sme sa, že zmeníme trestnú politiku tak, aby majetkové trestné činy boli v hranici do 10 rokov trestu odňatia slobody,“ doplnil a myslí si, že jeho novela pomáha poškodením, pretože dáva do popredia náhradu škody.
Vláda tiež v návrhu umožňuje ministrovi spravodlivosti navrhnúť preskúmanie dohody o vine a treste. Susko argumentuje tým, že sa začal tento systém zneužívať tak, že nútili obvinených priznať sa k tomu čo nespravili a obvinili pritom iné osoby.
Minister môže preskúmať dohodu Imreczeho
„Tých, ktorí boli odsúdení sa to nijak nedotkne. Pretože zákon nedáva žiadnu možnosť preskúmať už právoplatne odsúdených. Jediné možné je dovolanie ministra na to, aby mohol preskúmať právoplatné rozhodnutia. Teraz je to nastavené v zákone, my ho dopĺňame len o možnosť preskúmať dohodu o vine a treste,“ povedal Susko.
Podľa ministerky to dáva možnosť otvárať uzavreté veci, dohody o vine a treste v prípade, ak by minister došiel k záveru, že ten trest nebol primeraný a spravodlivý. Myslí si, že túto zmenu vláda pripravila, aby sa dotkla konkrétnych prípadov, ktoré sa jej nepáčia. „Napríklad je tu dohoda o vine pána Imreczeho a je to zjavne záujem, aby sa otvárala,“ dodala.
Dohodu o vine a treste v uplynulom období uzavreli napríklad bývalý námestník SIS Boris Beňa, exsudkyňa Miriam Repáková či známy konkurzný právnik Zoroslav Kollár.
Zdroj: https://www.aktuality.sk