Prezidentský kandidát Korčok vracia úder: Pravda o spolupráci s ŠtB!
Prestrelil, alebo to bol zámer? Právnik Zoroslav Kollár zverejnil podozrenia, že prezidentský kandidát a bývalý diplomat Ivan Korčok (59) v minulosti minimálne raz spolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou.
Ako dôkaz ukázal záznamy pripomínajúce zápisy zo stretnutí agentov z čias socializmu. Korčok to označil za klamstvo a aj Ústav pamäti národa vyhodnotil zverejnené dokumenty ako podvrh. Začala sa týmito útokmi špinavá časť predvolebnej kampane?
Právnik Zoroslav Kollár vo videu tvrdí, že dostal obálku s dokumentmi vykazujúcimi znaky pravosti. „Z nich vyplýva, že Korčok mal v rámci cestovania do zahraničia kontakty so Štátnou bezpečnosťou,“ uviedol. Podľa neho mal v polovici 90. rokov Korčok cestovať s volejbalovými tímami UK Bratislava do Talianska, aby ich tam strážil a zabránil pokusu o emigráciu. Jedného člena výpravy mal agentovi ŠtB ohlásiť. Rovnako mal prezradiť pašovanie športového materiálu z cudziny a jeho následný predaj v Československu.
Korčok reaguje
Prezidentský kandidát Ivan Korčok to považuje za antikampaň. „Náskok Petra Pellegriniho sa oproti posledným prieskumom zmenšil na menej ako polovicu toho, ktorý mal. Nervozita, samozrejme, stúpa,“ reagoval a tvrdí, že s ŠtB nikdy nespolupracoval: „To je opakovane potvrdené tým, že som mal previerky na ‚prísne tajné‘ vrátane previerky NATO, ktorú by som pri čo i len náznaku spolupráce s komunistickou tajnou službou nedostal.“
Podľa neho vo videu sedia len 2 veci – pozitívne sa vyjadroval o spôsobe života v kapitalizme a že doviezol nepreclené tenisky, ktoré boli nedostatkovým tovarom.
Nesprávne hodnosti
Ústav pamäti národa, ktorý zväzky Štátnej bezpečnosti eviduje, si je istý podvrhom. „Zverejnené dokumenty obsahujú nesprávny formát mien, nesprávne hodnosti a podpisy skutočných dôstojníkov ŠtB, ako aj mená fiktívnych príslušníkov. Jeden z dokumentov odkazuje na neexistujúci zväzok tajného spolupracovníka s krycím menom SMEČIAR,“ vyrátal hovorca ÚPN Michal Miklovič.
Dokumenty nemajú číselné označenie strán, tzv. pagináciu. Navyše, zápis z októbra 1985 hovorí o absolvovaných zápasoch volejbalového oddielu v sezóne 1986/1987 a tiež o jeho účasti v európskej lige v sezóne 1986/1987. K pravosti listín Z. Kollár pre Nový Čas iba stručne uviedol. „Ja som tie dokumenty dostal a zverejnil som ich. Viac nemám čo povedať.“
Ešte sa niečo vynorí
Radoslav Štefančík, politológ
– To je len také zahrievacie kolo. Čoskoro sa proti Ivanovi Korčokovi opäť vynorí niečo. Nie všetci voliči sú mladí. Stredná generácia si pamätá obdobie pred rokom 1989, keď sa vo funkciách objavilo množstvo eštebákov. Takéto obvinenie je mierené skôr na voličov KDH, ktorí sú nahnevaní na eštebákov a ktorí nechcú vidieť v prezidentskej funkcii spolupracovníka ŠtB. Treba však povedať, že obvinenie prezentovala mimoriadne nedôveryhodná osoba.
Kategórie vedomých spolupracovníkov
Rezident – vyškolený tajný spolupracovník, ktorý riadil prácu jemu pridelených agentov.
Agent – plnil úlohy pri rozpracovávaní a dokumentovaní protištátnej trestnej činnosti.
Informátor – tajný spolupracovník, ktorého ŠtB získala na vlasteneckom základe. Podával informácie zo svojho okolia.
Držiteľ prepožičaného bytu – tajný spolupracovník, ktorý byt prepožičiaval na tajné schôdzky.
Držiteľ konšpiračného bytu – vlastnil ho operatívny pracovník. Byt slúžil na tajné schôdzky.
Kto (ne)bol evidovaný
Na tajných spolupracovníkov ŠtB boli zakladané spisy a údaje o nich boli uvedené v registračných protokoloch. Štátnej bezpečnosti však poskytovali informácie aj nominanti komunistickej strany, tzv. nomenklatúrne kádre, ktorí nesmeli byť oficiálne získaní a evidovaní ako tajní spolupracovníci Štátnej bezpečnosti.
Zdroj: cas.sk