Europarlament odsúdil plány Ficovej vlády. Kritizuje zrýchlené rušenie špeciálnej prokuratúry
Prijatiu uznesenia predchádzala decembrová debata priamo v pléne Európskeho parlamentu k ohrozeniu právneho štátu na Slovensku.
Európsky parlament schválil uznesenie, ktorým kritizuje vládu Roberta Fica pre plánované zrušenie špeciálnej prokuratúry a zníženie trestov za niektoré trestné činy. Za uznesenie hlasovala veľká väčšina z prítomných europoslancov. Za bolo 496, proti 70 a zdržalo sa 64 europoslancov.
Europoslanci odsúdili najmä použitie zrýchleného legislatívneho konania a zdôraznili, že zmeny „ohrozujú integritu súdnych procesov, podkopávajú boj Európskej únie proti podvodom a ohrozujú ochranu finančných záujmov EÚ a prirodzeného prostredia na Slovensku“.
Prijatiu uznesenia prechádzala decembrová debata priamo v pléne Európskeho parlamentu k ohrozeniu právneho štátu na Slovensku. Iniciovala ju frakcia EPP, mala podporu naprieč frakciami a zúčastnil sa jej aj eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders. Europoslanci v nej vyjadrili obavu, že sa Slovensko vydáva „maďarskou cestou“.
Rozhovor s podpredsedom EP Martinom Hojsíkom:
Europoslanci: Novela môže mať dôsledky na právny štát
„(Európsky parlament) vyzýva slovenskú vládu, aby prehodnotila tieto zmeny vzhľadom na ich možné dôsledky pre právny štát, finančné záujmy EÚ a protikorupčný rámec EÚ,“ uviedli europoslanci v dnešnom uznesení a pripomenuli, že každá reforma trestného práva musí obsahovať záruky na zabezpečenie kontinuity a účinnosti nových a prebiehajúcich trestných konaní.
Aktuality.sk upozornili na to, že znižovanie trestných sadzieb, ktoré chce koalícia presadiť v skrátenom legislatívnom konaní a bez odbornej diskusie, môže pomôcť priateľovi Roberta Fica Kajetánovi Kičurovi. Ten čelí obvineniu vo viacerých ekonomických kauzách a podľa navrhovaných nových pravidiel by v prípade uznania za vinného mohol vyviaznuť iba s podmienkou.
Europoslanci apelujú aj na zaručenie nezávislosti súdnictva a autonómie prokuratúry. Znepokojenie vyjadrili aj nad prerozdelením prípadov špeciálnej prokuratúry, ktoré by mali začať riešiť krajské prokuratúry. To podľa kritikov novely môže viesť k spomaleniu vyšetrovania prípadov či dokonca k ich úplnému zastaveniu. Poukazujú na to, že krajské prokuratúry nemajú skúsenosti s vyšetrovaním špecifických trestných činov, ktoré v súčasnosti spadajú pod špeciálnu prokuratúru.
Na to upozorňuje v uznesení aj Európsky parlament. „Prerozdelenie prípadov špeciálnej prokuratúry môže viesť k značným prieťahom a že v niektorých prípadoch by mohlo dôjsť k premlčaniu,“ vyjadrili sa europoslanci a „naliehavo žiadajú vládu“, aby sa zaoberala aj reformou paragrafu 363, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť obvinenie a trestné stíhanie.
Riadny legislatívny proces
Výzvu slovenskej vláde na zastavenie schvaľovania zmien v Trestnom zákone adresoval v decembri aj eurokomisár pre spravodlivosť Reynders. Zdôvodňoval ju najmä zrýchleným legislatívnym konaním, v ktorom chce vláda zrušenie ÚŠP schváliť.
Podobne sa vyjadrili dnes aj europoslanci, ktorí zdôraznili potrebu dôkladného verejného procesu, do ktorého by podľa nich mali byť zapojené príslušné inštitúcie, odborníci, mimovládne organizácie, verejnosť či Benátska komisia.
Vláda Roberta Fica predložila zrušenie špeciálnej prokuratúry na rokovanie kabinetu na začiatku decembra a navrhla zmeny schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. Zákon mal platiť už 15. januára, no obštrukcie opozície v parlamente prinútili koalíciu plány odložiť. O návrhu sa aktuálne stále v Národnej rade rokuje.
„(Európsky parlament) vyzýva Komisiu, aby pozorne monitorovala tento vývoj a poskytovala o ňom informácie a aby prijala potrebné opatrenia na ochranu právneho štátu a nezávislosti súdnictva, najmä pokiaľ ide o prípady veľkej korupcie, a na ochranu finančných záujmov EÚ,“ doplnil v uznesení Európsky parlament.
Ako pre Aktuality.sk vysvetlil v rozhovore podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík (PS), uznesenie nemá právnu moc, ale ide o politický nástroj, ktorý tlačí na Európsku komisiu, ktorá môže voči Slovensku spraviť aj konkrétne kroky – napríklad pozastaviť eurofondy. Európsky parlament má tiež možnosť zažalovať Komisiu v prípade, ak by nekonala voči Slovensku, ak by bolo porušované právo EÚ.
Vyzvali vládu, aby sa zdržala útokov na novinárov
Europoslanci sa v uznesení nezastavili len pri snahe vlády zrušiť ÚŠP a znížiť tresty za korupciu. Venovali sa tiež návrhu zmeniť fungovanie ochrany oznamovateľov korupcie. „(Európsky parlament) vyjadruje osobitné znepokojenie nad tým, že oznamovatelia by boli so spätnou účinnosťou zbavení svojej ochrany, čo by viedlo k nedostatku právnej istoty; konštatuje, že Úrad na ochranu oznamovateľov Slovenskej republiky upozornil na tieto problémy Komisiu,“ píšu v uznesení.
Europoslanci taktiež vzdali poctu Jánovi Kuciakovi a žiadali všetkých politických predstaviteľov, aby konštruktívne a s úctou komunikovali s občanmi, dodržiavali zásady demokratickej diskusie a rešpektovali verejné inštitúcie, zásady právneho štátu a akademickú slobodu.
„(Európsky parlament) vyzýva preto vládnych predstaviteľov, aby sa zdržali verbálnych útokov na jednotlivcov, novinárov a organizácie občianskej spoločnosti,“ pokračovali a varovali pred akýmikoľvek politickým zasahovaním do redakčnej nezávislosti a novinárskej integrity. „So znepokojením berie na vedomie plánovanú reštrukturalizáciu Rozhlasu a televízie Slovenska, hlavného verejnoprávneho vysielateľa v krajine,“ doplnili. Skritizovali tiež verbálne útoky Roberta Fica na študenta Mareka Janigu.
Zdroj: https://www.aktuality.sk