Erik Tomáš o plánoch ministerstva práce: Vyšplhá sa minimálna mzda na 1000 eur?
Zarábať minimálne tisícku? Taká je predstava aktuálneho ministra práce Erika Tomáša. Dokonca tvrdí, že túto métu by sme mali dosiahnuť ešte počas tohto volebného obdobia.
Rezort práce vraj už pracuje na legislatíve, ktorá by to mala zariadiť. Zvýši nám to reálne kúpyschopnosť? Budeme vedieť konkurovať zahraničiu?
„Zákon o minimálnej mzde v súčasnosti ponecháva právo sociálnych partnerov dohodovať sa o výške minimálnej mzdy na nasledujúce obdobie. Pokiaľ nedôjde k dohode sociálnych partnerov na výške minimálnej mzdy, je určená tzv. automatom,“ vysvetľuje Martina Nemethová z Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR). Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR začalo pracovať na legislatíve, ktorá by zmenila mechanizmus výpočtu minimálnej mzdy. Po novom by sa minimálna mzda automaticky stanovila ako 60 percent priemernej mzdy, teda pokiaľ sa sociálni partneri nedohodnú inak. V takomto prípade by minimálna mzda v roku 2027 dosiahla 970 eur.
Dobehneme zahraničie?
Minulý rok sme s minimálnou mzdou 700 eur boli v rámci európskych krajín na piatom mieste od konca. „Minimálna mzda na Slovensku nie je garantom sociálnych práv zamestnancov a nezabezpečuje dôstojný a primeraný príjem. Je jedna z najnižších v rámci krajín EÚ, dlhodobo patríme medzi päť krajín s najnižšou minimálnou mzdou,“ vysvetľuje finančný analytik Martin Halás. Ako pokračuje, posledné tri roky nekopíroval nárast minimálnej mzdy infláciu, a preto aj tento príjem reálne klesal. Dá sa predpokladať, že vyspelejšie krajiny pracujú s infláciou reálnejšie, a tak ťažko povedať, ako sa naša pozícia v rebríčku minimálnej mzdy v Európe zmení.м
Na tisícku dosiahne už naša vláda
– Od tohto roka je výška minimálnej mzdy na úrovni 750 eur, ak by však platil nami navrhovaný automat, dosiahla by úroveň až 783 eur. Ak parlament schváli návrh zákona v tomto roku, podľa nových pravidiel vrátane vyjednávaní sa začne postupovať už v tom budúcom. V takomto prípade by podľa odhadov minimálna mzda v roku 2026 dosiahla úroveň 920 eur a v roku 2027, teda ku koncu volebného obdobia, až 970 eur, čiže by sa už šplhala k hranici 1 000 eur,“ dodal Erik Tomáš.
Ako je to teraz
Aktuálne sa stanovuje minimálna mzda na nasledujúci rok ako 57 % z priemernej hrubej mesačnej nominálnej mzdy za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma minimálnej mzdy. Čiže pre rok 2024 je smerodajný údaj z roku 2022. To platí v prípade, že sa nedohodne inak. O dohodu sa snažia v prvom rade zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov, ktorí rokujú o výške minimálnej mzdy na nasledujúci rok do 15. júla. Ak sa nedohodnú, výšku minimálnej mzdy určuje tripartita, teda už aj za účasti predstaviteľov štátu.
Slovenské platy sú nízke
Martina Nemethová, KOZ SR
– V dôsledku absencie transformačných zmien sme uviazli v pasci stredných príjmov. Vyplýva to z ekonomického modelu, ktorý je dlhodobo postavený na lákaní zahraničného kapitálu (najmä priemyselných firiem – prevažuje automobilový priemysel) na „lacnú pracovnú silu“. Výška mzdy je dostatočne motivujúcim faktorom na zmenu práce a prilákanie nových zamestnancov. Kvalita pracovných miest a pracovného prostredia je rovnako dôležitá na prilákanie nových zamestnancov. Na rast miezd a lepšie pracovné prostredie je možné „tlačiť“ okrem vyjednávania výšky minimálnej mzdy aj prostredníctvom kolektívneho vyjednávania.
Dôležité budú ceny v obchodoch
Zuzana Kusá, sociologička
– Absolútna suma minimálnej mzdy pôsobí príťažlivo (pre zamestnancov s nízkou kvalifikáciou) aj trochu desivo (pre časť zamestnávateľov), keďže nepoznáme rast cien/životných nákladov v danom roku, a teda jej reálnu hodnotu. A tiež nepoznáme situáciu v daňovej a odvodovej politike, nie je asi dôvod rozplývať sa či hroziť. Isté je, že sociálnych partnerov táto informácia môže mobilizovať k podpore vlády alebo, naopak, ku kritickému oponovaniu jej krokov.
Zdroj: cas.sk