Frustrovaní Rusi si zostrelili vlastné drony. Mysleli si, že sú ukrajinské (99. týždeň vojny)
Rusko má na Ukrajine 462-tisíc vojakov.
Pondelok 8. januára 2024 (682. deň vojny)
Ukrajinci získali tajné ruské informácie o dronoch
Rusko po silnom ochladení na Ukrajine podniklo ďalší masívny vzdušný útok. Nepriaznivé počasie zvyšuje nároky na ukrajinskú energetickú sieť, takže po útokochsa sa aj zvyšuje pravdepodobnosť výpadkov elektriny. Zima okrem toho sťažuje odstraňovanie škôd po útokoch, ale na poškodených zariadeniach spôsobuje aj sekundárne škody.
Opis útoku: Rusi najprv ráno zaútočili ôsmimi samovražednými dronmi Shahed-136, pričom všetky boli zostrelené. Nasledujúce útoky pozostávali z 24 striel s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-555, z ktorých bolo 18 zostrelených. Útočníci použili aj sedem protilietadlových striel systémov S-300/S-400, použitých v protizemnom režime, štyri aerobalistické strely Ch-47M2 Kinžal, šesť balistických rakiet Iskander-M a osem protilodných striel Ch-22 v protizemnom režime.
Z 57 vystrelených striel až 25 patrilo k typom, ktoré sa radia do triedy vysoko nadzvukové alebo hypersonické. To znamená, že Rusi do útoku nasadili takmer 44 percent striel tohto typu, pri ktorých je účinnosť ukrajinskej protivzdušnej obrany nižšia. Na druhej strane však platí aj to, že pre Rusko je ekonomicky 10-krát náročnejšie nasadiť strely Kinžal alebo Iskander ako strely s plochou dráhou letu Kaliber/Ch-101/Ch-555.
Ruské médiá informovali o ďalších explóziách v Belgorode, ktoré mali spôsobiť ukrajinské raketometné strely a balistické rakety. Podľa ruského ministerstva obrany malo dôjsť k zostreleniu 10 ukrajinských rakiet. Ide však o nepravdepodobnú informáciu.
Ruská národná garda má na okupovaných územiach Ukrajiny 35-tisíc vojakov. Predstavujú približne 10 percent ruských síl rozmiestnených na okupovaných územiach Ukrajiny. Hlavnou úlohou tejto zložky na okupovaných územiach je násilná kontrola obyvateľstva.
Britská spravodajská služba skonštatovala, že ruské spravodajské služby začali používať názov Smerš, ktorý je spojený s viacerými kontrarozvednými službami pôsobiacimi počas druhej svetovej vojny. Používanie naratívov zviazaných s druhou svetovou vojnou je v súlade s ruským naratívom, snažiacim sa prezentovať inváziu na Ukrajinu ako analógiu druhej svetovej vojny a vtedajšieho boja proti fašistickému Nemecku.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba uviedol, že ukrajinskí spojenci na žiadnom fóre nepredostreli jeho krajine záujem zmraziť vojnu na Ukrajine.
Vojenská spravodajská služba Ukrajiny získala sto gigabajtov utajovaných údajov ruského Špeciálneho technologického centra v Petrohrade, ktore je hlavným dodávateľom prieskumných dronov Orlan, prostriedkov REB (elektronický boj) a ďalšieho vybavenia pre ruský spravodajský a vojenský aero-kozmický sektor.
Utorok 9. januára 2024 (683. deň vojny)
Rusi nedokážu brániť nebo nad Krymom
Na železničnej trati medzi Nižným Tagilom a Jekaterinburgom explodoval cisternový vlak. Ruský lokálny spravodajský portál Tagil city zverejnil fotografie umiestnenia magnetických mín na železničných cisternových vozňoch ruskej spoločnosti Gazprom.
Ukrajinské drony počas dna zaútočili na sklad palív v ruskom meste Orel.
Ruské úrady nezákonne deportujú ukrajinských civilistov do Ruska a držia ich v nápravných zariadeniach a detenčných centrách bez obvinenia, vyšetrovania, súdneho procesu, prístupu k právnikom alebo plánovaného dátumu prepustenia. Podľa údajov Červeného kríža z novembra 2023 bolo v ruskom zajatí 4 337 Ukrajincov vrátane 763 civilistov. Červený kríž však nemá prístup k údajom zo všetkých zariadení, v ktorých sú zadržiavaní ukrajinskí vojnoví zajatci a civilisti, takže odhaduje, že z 25-tisíc nezvestných Ukrajincov je 7 500 väznených v Rusku.
Ruské sily pokračovali v pomalom postupe v okolí Donecka a Záporožskej oblasti.
Podľa portálu Politico bude Maďarsko súhlasiť s odblokovaním pomoci Ukrajine v objeme 50 miliárd eur za predpokladu, že budú tranže tejto pomoci každý rok prehodnocované. To by dalo Maďarsku niekoľko nových príležitostí na budúce vydieranie Európskej únie.
Výsledkom nedávneho ukrajinského útoku na ruskú leteckú základňu Saka na okupovanom Kryme bolo zničenie lokálneho veliteľského strediska protivzdušnej obrany a dalších prvkov protivzdušnej obrany. Podľa britskej spravodajskej služby to preukázalo, že Rusi nevedia zabezpečiť ochranu tamojšieho priestoru a jeho najdôležitejších aktivít. To preukazuje výrazne nižšiu účinnosť ruskej protivzdušnej obrany, ako sa predpokladalo, a to aj v prípade najmodernejších protilietadlových systémov Ruskej federácie.
Koordinátor Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu John Kirby uviedol, že USA majú dôkazy, ako ruská armáda minulý týždeň pokračovala v úderoch na Ukrajinu balistickými raketami vyrobenými v Severnej Kórei.
Podľa Svetovej banky môžeme očakávať, že ruská ekonomika v nasledujúcom roku významne spomalí. Zároveň sa prejavia štrukturálne problémy Ruska spôsobené zvýšením vládnych výdavkov na vojenské potreby a rastom zodpovedajúcich sociálnych dávok, ako aj zachovaním spotreby v krajine. Podľa Svetovej banky bude v roku 2024 ekonomický rast Ruska na úrovni 2,4 percenta, pričom rast ekonomiky Ruskej federácie dosiahne úroveň 1,3 percenta. Povedie to k ďalšiemu poklesu významu Ruska na globálnej úrovni.
Streda 10. januára 2024 (684. deň vojny)
Spojenci strácajú dôveru v naše tajné služby
Inštitút pre štúdium vojny zaznamenal v Ruskej federácii výzvy na rozsiahlu útočnú operáciu v Charkovskej oblasti s cieľom vytvoriť nárazníkovú zónu s oblasťou Belgorod, aby sa obmedzili ukrajinské útoky na ruské územie. V predchádzajúcich dňoch z mesta Belgorod evakuovalai stovky obyvateľov. Podľa analytikov spomínanej inštitúcie však Rusko už nemá sily na vykonanie takejto operácie.
Ministri zahraničných vecí 47 krajín v spoločnom vyhlásení odsúdili severokórejské dodávky balistických rakiet Rusku. Medzi krajinami z EÚ a NATO dodávky neodsúdili len Maďarsko, Turecko a Slovensko. Podľa slovenského ministerstva zahraničia sa naša krajina nepripojila k odsúdeniu dodávok balistických rakiet preto, že Slovensko nedisponuje informáciami, že by Severná Kórea dodávala balistické rakety do Ruska. To dokumentuje stratu dôvery v SIS a Vojenské spravodajstvo Slovenskej republiky u spojencov, ktorí tieto informácie neposkytli našim spravodajským službám. Zároveň to znamená, že súčasná vláda Slovenskej republiky vo veľmi krátkom čase zničila dôveryhodnosť Slovenskej republiky ako spojenca a člena NATO a EÚ.
Hlavné riaditeľstvo spravodajstva ukrajinského ministerstva obrany neeviduje zvýšenie výrobných kapacít Ruska pri výrobe rakiet. Rusko má v súčasnej dobe, teda po nedávnych intenzívnych útokoch na Ukrajinu, rovnaké zásoby munície ďalekého dosahu, ako malo po skončení minuloročnej strategickej kampane na zničenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry.
Spravodajska zložka ukrajinského rezortu obrany konštatuje aj to, že v súčasnej dobe Rusko nie je schopné vykonať žiadnu pozemnú operáciu v inej oblasti, ako je napríklad Náhorný Karabach, Gruzínsko alebo útok proti krajinám NATO. Dôvodom má byť fakt, že celé pozemné sily Ruska pôsobia na Ukrajine.
India, ktorá je v súčasnej dobe najväčším dovozcom ruskej ropy, podľa agentúry Reuters znížila nákupy ropy z Ruska a je pripravená ju úplne nahradiť ropou zo Saudskej Arábie. India už pre neatraktívne zľavy nákupy ropy z Ruska znížila.
Podľa OSN bude 14,6 milióna obyvateľov Ukrajiny potrebovať humanitárnu pomoc. To predstavuje skoro 40 percent súčasných obyvateľov Ukrajiny. Ďalších 6,3 milióna Ukrajincov vojna prinútila odisť do zahraničia. Podľa prieskumu Chicagskej univerzity podporuje vojnu na Ukrajine 63 percent Rusov a 64 percent obyvateľov vníma vojnu ako civilizačný boj medzi Ruskom a Západom.
Podľa predsedu ukrajinského parlamentu pre slobodu prejavu Jaroslava Jurčyšynva je v ruskom zajatí v súčasnej dobe viac ako 25 novinárov.
Štvrtok 11. januára 2024 (685. deň vojny)
Ďalšia pomoc pre Ukrajinu
Výbory pre obranu, zahraničie a spravodajské služby Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, vedené republikánmi, vypracovali dokument, ktorý kritizuje administratívu Josepha Bidena za nedostatočnú pomoc Ukrajine. Vypracovaný dokument je v ostrom rozpore s názormi časti Republikánskej strany, ktorá podporuje bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Dokument navrhuje poskytnúť Ukrajine lietadlá F-16, balistické rakety s dosahom 300 kilometrov, 300 miliárd dolárov ekonomickej pomoci zo zmrazeného ruského majetku v USA a ďalšiu vojenskú pomoc s cieľom umožniť Ukrajine poraziť Rusko.
Navrhované opatrenia sú súčasťou širšieho plánu boja proti totalitným režimom Ruska, Bieloruska, Činy, Severnej Kórey a Iránu, ako aj proti Iránom podporovaným teroristickým organizáciám naprieč Blízkym východom.
Administratíva Josepha Bidena podporila návrh zákona, ktorý by umožnil previesť spomenutých 300 miliárd amerických dolárov na Ukrajinu.
Ruské médiá informovali o útokoch ukrajinských dronov na územím Rostovskej, Tulskej, Kalugskej a Voronežskej oblasti.
Po nedávnom samite NATO – Ukrajina začali prvé krajiny oznamovať konkrétnu podobu pomoci pre Ukrajinu. Estónsky prezident Alar Karis oznámil, že Estónsko poskytne do roku 2027 Ukrajine pomoc v objeme 1,2 miliardy eur. Lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs oznámil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine, obsahujúcu samohybné húfnice, muníciu pre delostrelecké systémy, protitankové a protilietadlové systémy a ich muníciu, terénne vozidlá, drony, spojovacie prostriedky a ďalšie. Zároveň sa predpokladá, že Veľká Británia v najbližších dňoch oznámi vojenskú pomoc pre Ukrajinu v objeme viac ako tri miliardy dolárov.
Pokračuje aj monitorovanie využívanej americkej vojenskej pomoci Ukrajine. Hovorca Pentagónu Patrick Ryder uviedol, že k dnešnému dňu neexistuje žiadny vierohodný dôkaz, že sa dostali do nesprávnych rúk pokročilé konvenčné zbrane, ktoré USA previezli na Ukrajinu.
Piatok 12. januára 2024 (686. deň vojny)
Rusko má na Ukrajine 462-tisíc vojakov
Premiér Veľkej Británie Rishi Sunak počas návštevy Kyjeva oznámil balík vojenskej pomoci v objeme 2,5 miliardy libier. Balík obsahuje ďalšie vybavenie pre protivzdušnú obranu, protitankové zbrane, strely s plochou dráhou letu Storm Shadow a delostrelecké projektily, ako aj výcvik ďalších ukrajinských vojakov. Minimálne 200 miliónov libier z tohto balíka bude vyčlenených na výrobu bojových dronov pre Ukrajinu: najmä pre prieskumné, samovražedné drony ďalekého dosahu a námorné drony.
Britská spravodajská služba konštatuje, že napriek vysokej kvalite ruskej technológie elektromagnetického boja krajina nedokáže odolávať ukrajinským útokom prostredníctvom FPV dronov.
Podľa ruských zdrojov až 90 percent ruskej vojenskej techniky, ktorá bola zničená v oblasti obce Krynka v Chersonskej oblasti, majú na svedomí FPV drony.
Ukrajinská strana dokázala vhodnou taktikou obmedziť účinnosť ruských prostriedkov elektromagnetického boja.
Minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Anthony Blinken oznámil zavedenie sankcií proti trom ruským organizáciám a jednej osobe, ktorá sa podieľala na preprave a testovaní severokórejských balistických rakiet pre Ruskú federáciu, ktorá ich používa vo vojne proti Ukrajine.
Podľa ukrajinskej spravodajskej služby počas minulého roku Rusko dokázalo tajne zmobilizovať približne 500-tisíc vojakov. Zároveň sa už koncom roku 2022 podarilo zmobilizovať počas povinnej mobilizácie približne 320-tisíc vojakov a ďalších viac ako 200-tisíc sa podarilo zmobilizovať skrytou mobilizáciou ešte pred povinnou mobilizáciou. V súčasnej dobe má Rusko na Ukrajine 462-tisíc vojakov.
Sobota 13. januára 2024 (687. deň vojny)
Masívný vzdušný útok bez väčśích dôsledkov
Ruské sily podnikli ďalší masívny vzdušný útok na Ukrajinu. Použili tri samovražedné drony Shahed-136, štyri protizemné vzdušné riadené strely Ch-59, dve protirádiolokačné riadené strely Ch-31P, 12 zo vzduchu odpaľovaných striel s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-555, sedem protilietadlových striel systémov S-300/S-400 odpálených v protizemnom režime, šesť vzdušných protilodných rakiet Ch-22 a šesť hypersonických striel Kh-47M2 Kinžal.
Rusko v posledných troch útokoch spotrebovalo približne tri štvrtiny svojej predpokladanej ročnej produkcie aerobalistických hypersonických striel Kinžal. Ukrajinská strana počas útoku zostrelila sedem striel s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-555, jednu leteckú protizemnú strelu Ch-59 a tri samovražedné drony Shahed. Napriek vysokému percentu nasadených vysokorýchlostných striel väčšina nezasiahla svoje ciele.
Ukrajinská strana tento stav pripisuje znižujúcej sa kvalite výroby ruských striel a rastúcej účinnosti ukrajinských systémov rádioelektronického boja.
Poľsko ráno uviedlo svoje letectvo do stavu bojovej pohotovosti vzhľadom na ruské raketové útoky na územie Ukrajiny.
Nedeľa 14. januára 2024 (688. deň vojny)
Rusi si zostreľovali vlastné drony
Vplyvom masívnych kampaní ruských síl vo vzduchu došlo k zmene pomeru ruských a ukrajinských vzdušných útokov. V predchádzajúci deň Rusko vykonalo 91 vzdušných útokov, zatiaľ čo Ukrajina len 11. To je dramatický rozdiel oproti stavu z leta tohto roka, keď bola intenzita vzdušných útokov vyrovnaná. Rusko sústreďuje svoje posledné aktivity na okolie Donecka. Zatiaľ však nedosahuje dokumentovateľne výsledky.
Ruské jednotky útočiace na ukrajinské predmostie na východnom brehu rieky Dneper sú podľa Inštitútu pre štúdium vojny také frustrované z útokov ukrajinských samovražedných dronov, že začali zostreľovať vlastné drony. Mali totiž obavy, že ide o ukrajinské vzdušné prostriedky.
Velenie vyšších stupňov teda začalo informovať podriadené jednotky o tom, kedy budú v ich oblasti operovať ruské drony.
V Chersonskej oblasti neboli v posledných dňoch zaznamenané žiadne potvrdené územné zmeny. Počas predchádzajúceho týždňa nedošlo k zvýšeniu intenzity bojovej činnosti na línii kontaktu, a tak sa nenaplnila naša prognóza o vzraste strát na oboch stranách konfliktu.
Ukrajincami deklarované straty dokonca poklesli na najnižšiu úroveň za posledných 11 týždňov. Táto prognóza bola postavená na predpoklade, že ruské sily budú pokračovať v masívnych útokoch z posledných viac ako dvoch mesiacov. Mali byť motivované snahou ruského prezidenta Vladimira Putina vylepšiť svoj imidž pred blížiacimi sa ruskými prezidentskými voľbami dosiahnutím nejakého prezentovateľného výsledku na bojisku. Je však možné, že po neúspešnej jesennej ruskej ofenzíve sa, naopak, ruský prezident bude snažiť vylepšiť svoj imidž znížením počtu mŕtvych ruských vojakov a reagovať tak na rastúce obavy ruskej verejnosti z vojnového konfliktu na Ukrajine.
Zdroj: https://www.aktuality.sk