Ekonomika

Boeing má na krku ďalší problém a s cenou bitcoinu pred schválením pohli hackeri (týždeň vo svetovej ekonomike)

Pred niekoľkými dňami internetom prebehla informácia o tom, že Boeingu spoločnosti Alaska Airlines počas letu odpadla časť trupu. Pri tomto incidentne našťastie nikto nezomrel a vyžiadal si iba materiálne škody a niekoľko ľahko ranených.

Boeingu sa lepí smola na päty

Americká spoločnosť Boeing bola dlhodobo veľmi úspešným americkým príbehom. Spolu s Airbusom totiž tvoria v oblasti civilného lietania prakticky doupol a okrem toho Boeing pôsobí aj v oblasti zbrojárskeho priemyslu. Posledné roky však pre firmu predstavovali jeden problém za druhým. Prvý veľký problém prišiel v roku 2018, kedy jedno z lietadiel 737 MAX 8 havarovalo.

Po niekoľkých mesiacoch prišla druhá podobná nehoda a leteckí regulátori po celom svete uzemnili tento typ lietadiel, ktoré sú pre firmu najdôležitejším modelom. Následne prišlo veľké vyšetrovanie pri ktorom sa zistilo, že Boeing niektoré technické riešenia podcenil a za nehody bol z veľkej časti zodpovedný. Aby toho nebolo málo, prišiel covid, ktorý na dlhú dobu úplne zadusil cestovanie po celom svete. Všetky tieto faktory spôsobili, že hodnota firmy dramaticky klesla, Boeing sa prepadol do straty a nabral veľký objem dlhov.

Teraz sa k tomu všetkému pridáva ďalší problém. Pred niekoľkými dňami totiž internetom prebehla informácia o tom, že Boeingu spoločnosti Alaska Airlines (opäť išlo o model 737 MAX, ale tentokrát o verziu 9) počas letu odpadla časť trupu. Pri tomto incidentne našťastie nikto nezomrel a vyžiadal si iba materiálne škody a niekoľko ľahko ranených. Následkom tejto udalosti však Alaska uzemnila všetky lietadlá tohto typu a opäť začalo vyšetrovanie a kontrola daného typu lietadla.

Tá odhalila, že aj u iných lietadiel boli v niektorých prípadoch uvoľnené šróby, kvôli ktorým by sa mohol podobný incident opakovať. Podobné udalosti sú pre výrobcov lietadiel vždy veľmi problematické. Firme hrozí totiž veľké reputačné riziko a strata dôvery zákazníkov. Uzemnenie počas vyšetrovania tiež aerolíniám spôsobuje výpadky príjmov, za ktoré môžu výrobcov lietadiel žalovať. Pri fatálnych nehodách zvyknú pozostalí obetí výrobcov či aerolínie tiež žalovať a požadovať vysoké odškodné. Boeing teda bude musieť svoju reputáciu po rokoch problémov opäť naprávať.

Hackeri spôsobujú divoké pohyby na Bitcoine

Bitcoin je jedným z aktív, ktoré majú za sebou veľmi dobrý predchádzajúci rok. Jeho cena vzrástla o zhruba 150 % a dôvodov bolo hneď niekoľko. Najčastejšie spomínaným dôvodom bolo očakávané znižovanie úrokových sadzieb, halving, ale aj schválenie spotových bitcoinových ETF, ku ktorému nakoniec prišlo v stredu večer.

Ešte pred schválením však nastala zaujímavá situácia. Do účtu amerického regulátora pre finančné trhy (SEC), ktorý o ETF rozhoduje, sa na sociálnej sieti X podľa všetkého dostali hackeri.

Tí v utorok večer uverejnili prostredníctvom tohto účtu informáciu, že SEC schválil bitcoinové ETF. To na chvíľu vystrelilo ceny Bitcoinu k hranici 48 000 USD, avšak už pár minút na to riaditeľ SECu zverejnil, že vyhlásenie nepochádza od nich a účet bol napadnutý. Ceny následne klesli k hranici 46 000 USD. Ide o vcelku paradoxnú situáciu, keďže SEC v minulosti kritizoval kryptomenový trh práve za to, že je možné ho jednoducho manipulovať vyhláseniami.

Prvotné vyšetrovanie ale ukázalo, že zrejme neprišlo k nejakému technickému prelomeniu bezpečnosti na X, ale že sa niekto zmocnil prihlasovacích údajov SECu, ktorý nemal zabezpečené dvojfaktorové prihlásenie.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com