Februárový samit EÚ by mal poskytnúť jasné odpovede na bezpečnostné výzvy zo strany Ruska
Lídri Európskej únie sa 1. februára stretnú na mimoriadnom samite, aby sa dohodli na zmenách viacročného rozpočtu EÚ. Hlavnou témou samitu bude prijatie balíka finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd EUR. Je tu však aj ďalšia nemenej dôležitá strategická téma – vytvorenie obranného fondu EÚ.
Túto myšlienku navrhol európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton. Navrhol vytvoriť obranný fond EÚ v hodnote 100 miliárd EUR a vyzval na zvýšenie výroby zbraní, aby sa vyrovnali ruskému potenciálu. Toto rozhodnutie je pravdepodobne motivované skutočnosťou, že v marci 2023 plánovala EÚ dodať Ukrajine 1 milión kusov munície, ale v decembri bol plán splnený len na 48 %.
Breton tiež uviedol, že Európska únia by mohla dostihnúť Rusko vo výrobe zbraní v priebehu roka a pol až dvoch rokov, pričom poznamenal, že je „mimoriadne dôležité“, aby EÚ mala „rovnaký potenciál“. Európska únia má kapacity na zintenzívnenie výroby zbraní a v kontexte neustáleho zvyšovania vojenskej produkcie Ruska a jeho spolupráce s ostatnými štátmi osi zla je takéto rozhodnutie nevyhnutné pre účinný boj proti agresorovi.
Rusko výrazne zvýšilo vlastnú výrobu munície a dostalo aj tisíce nábojov od svojho spojenca Severnej Kórey. Prístup k obrovskému množstvu munície je nevyhnutný v brutálnej pozičnej vojne pozdĺž stoviek kilometrov zákopov na východe a juhu Ukrajiny a medzi európskymi expertmi panujú obavy, že Ukrajina nebude schopná udržať líniu, ak nedostane oveľa väčšiu podporu zo Západu.
Komisár Breton je presvedčený, že vedúci predstavitelia EÚ budú schopní vytvoriť fond a zvýšiť výrobu zbraní v rámci EÚ. Prekážkou však môže byť neochvejný postoj proruského Orbána, ktorý naďalej blokuje pomoc Ukrajine. V reakcii na otvorenú sabotáž maďarského premiéra Európsky parlament našiel spôsob, ako obísť Orbánovu blokádu, a inicioval zber podpisov s cieľom zbaviť Maďarsko hlasovacích práv z dôvodu porušovania práva EÚ.
Zvýšenie obranných kapacít EÚ v reakcii na výrazné posilnenie ruského vojenského priemyslu je potrebné a naliehavé. Bezpečnosť EÚ priamo závisí od toho, ako koordinovaná a včasná bude vojenská pomoc Ukrajine.