Ekonomika

Deficit štátneho rozpočtu sa vlani výrazne prehĺbil, daňové príjmy však stúpli o viac ako dvanásť percent

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu vlaňajška schodok 7,68 mld. eur, čo je v medziročnom porovnaní zhoršenie zhruba o 70 %. Príjmy štátneho rozpočtu boli medziročne vyššie o 24,5 % a dosiahli 23,69 mld. eur.

Daňové príjmy

No výdavky vzrástli výraznejšie, a to o 33,2 % na 31,36 mld. eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR. Najväčším zdrojom príjmov štátu sú daňové príjmy. Tie medziročne stúpli o 12,4 % a dosiahli 17,44 mld. eur.

Z toho najvýznamnejší objem tradične dosiahla daň z pridanej hodnoty, a to 9,67 mld. eur. Spotrebné dane celkovo dosiahli 2,57 mld. eur. Z toho spotrebná daň z minerálnych olejov predstavovala 1,32 mld. eur, spotrebná daň z tabakových výrobkov 921,9 mil. eur a spotrebná daň z liehu 233 mil. eur.

Odvod daní fyzických a právnických osôb

Fyzické osoby odviedli daň z príjmov vo výške 3,53 mld. eur. Právnické osoby odviedli daň z príjmov za 4,26 mld. eur. Daň vyberaná zrážkou dosiahla 431,1 mil. eur.

Solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií zaznamenal 519,7 mil. eur. Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach dosiahol 37,6 mil. eur. Ostatné dane sa vybrali na úrovni 281,3 mil. eur.

Prostriedky z plánu obnovy

Príjmy štátneho rozpočtu v rámci prostriedkov z plánu obnovy dosiahli takmer 367,3 mil. eur. Príjmy z rozpočtu  celkovo dosiahli 4,14 mld. eur. Prostredníctvom rezortu investícií to bola suma 1,08 mld. eurministerstva životného prostredia 396,6 mil. eurrezortu školstva 275 mil. eurministerstva práce 290,9 mil. eurministerstva hospodárstva 297,5 mil. eurministerstva pôdohospodárstva 494,4 mil. eurrezortu dopravy 1,13 mld. eur a ministerstva vnútra 176,9 mil. eur.

V rámci výdavkov najväčšiu časť tvorila kategória ďalšie výdavky. Ich čerpanie medziročne stúplo o 17,9 % na 22,16 mld. eur. EÚ výdavky vzrástli o 122,7 % na 4,91 mld. eur. Výdavky na obsluhu štátneho dlhu vzrástli o 1,3 % na 1,07 mld. eur. No bol to aj transfer Sociálnej poisťovni vo výške 1,16 mld. eur.

Reálna spotreba domácnosti klesala

Ako k zverejneným údajom doplnil analytik VÚB banky Michal Lehuta, vlani tak takmer každé štvrté euro v štátnom rozpočte nevykryli jeho príjmy. „Výdavky nad rámec rozpočtu schváleného ešte koncom predminulého roka o stámilióny eur navýšila najmä predčasná júlová valorizácia penzií a tiež vianočné 300-eurové bonusy, ale pre nedôslednosť v legislatíve napríklad aj masový odchod starších ľudí do predčasného dôchodku,“ skonštatoval.

Celkom rýchlo rástli podľa analytika príjmy zo ziskov firiem, keď pokračoval trend ich vyššieho efektívneho výberu a zisky právnických osôb aj pre vysokú infláciu rástli rýchlejšie ako príjmy domácností. Reálna spotreba domácností však klesala a rozpočet tak zaknihoval nižšie príjmy z DPH, ako sa pôvodne počítalo.

„Dvanásťmesačný hotovostný schodok štátneho rozpočtu sa v závere vlaňajška mierne zmenšil, no tohtoročný rozpočet, ktorý plánuje ďalší 7,6-miliardový hotovostný schodok, pre jeho ďalší vývoj neveští žiadne zásadnejšie zlepšenie,“ uzavrel Lehuta.

Zdroj: https://sita.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com