Na pozadí vojenských neúspechov Ruska vo vojne s Ukrajinou Putin vydiera Západ jadrovými zbraňami a provokuje násilie na Balkáne
Analytické správy popredných svetových organizácií, vrátane ISW, ktorá sa zaoberá výskumom vo vojenskej oblasti, poukazujú na to, že počas takmer dvoch rokov vojny s Ukrajinou Rusko nedosiahlo žiadne významné výsledky, ale utrpelo obrovské straty na živej sile a vybavení. Konkrétne podľa rôznych odhadov ruské straty na živej sile v súčasnosti predstavujú viac ako 350 000 ľudí. Okrem toho ruská armáda stráca veľké množstvo moderných a drahých zbraní, ako sú lietadlá (327 kusov), systémy protivzdušnej obrany (611 kusov) a lode (22 kusov, z ktorých 20 % bolo stratených len za posledné 4 mesiace). Obnova arzenálu týchto zbraní si vyžaduje značné úsilie a veľa času, čo je v kontexte hospodárskych sankcií uvalených na Rusko problematické. Len za posledný týždeň ukrajinské ozbrojené sily zničili 5 moderných bojových lietadiel a 1 veľkú obojživelnú výsadkovú loď Novočerkassk s bezpilotnými lietadlami na palube. Loď sa navyše nachádzala v prístave Feodosia, čo naznačuje, že okupanti sa nemôžu cítiť bezpečne ani na svojich stálych miestach.
Okrem toho sa na Rusko systematicky uvaľujú nové hospodárske sankcie, ktoré majú čoraz väčší vplyv na zhoršovanie finančnej situácie agresorskej krajiny a jej obrazu na svetovej scéne.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti a pri zhrnutí skutočného stavu vecí dospeli medzinárodní analytici k záveru, že Rusko sa zmieta v krvavej pozičnej vojne, z ktorej nemôže nájsť východisko.
Ruské vedenie si to uvedomuje a robí všetko pre to, aby skreslilo realitu, a s pomocou svojich propagandistov a agentov vplyvu v informačnej sfére aktívne presviedča svet o svojom vojenskom víťazstve.
Svetové médiá zaplavujú najmä falošné články, vystúpenia proruských pseudoexpertov a komentáre platených politikov s ruskými sympatizantmi, ktorí presadzujú falošné ruské naratívy o márnosti odporu voči ruskej vojenskej agresii, o ukončení finančnej a vojenskej podpory Ukrajiny zo strany Západu a o potrebe ústupkov a rokovaní s okupantmi.
Okrem toho, cítiac svoju vojenskú slabosť, Rusko opäť spustilo svoj obvyklý mechanizmus ovplyvňovania Západu prostredníctvom jadrového vydierania a vytvárania ohnísk napätia v EÚ.
Konkrétne koncom decembra bieloruský diktátor Alexander Lukašenko „náhle“ vydal vyhlásenie, v ktorom Európe pripomenul, že všetky jadrové zbrane z Ruska, ktoré sa plánovali poslať do Bieloruska, už boli začiatkom októbra tohto roku dodané do skladov „v dobrom stave“.
Okrem toho Kremeľ neprestáva využívať svoj hybridný nástroj na ovplyvňovanie bezpečnostnej situácie v Európe prostredníctvom provokovania možného konfliktu na Balkáne. Putin má záujem najmä na ozbrojenom konflikte medzi Srbmi a kosovskými Albáncami.
Ak sa Putinovi podarí vyprovokovať eskaláciu konfliktu na Balkáne, vytvorí to nové bezpečnostné riziká pre európsky kontinent a oslabí Európu.
Vzhľadom na to musí Západ vytvoriť účinný mechanizmus kolektívneho odstrašovania voči Rusku, ktoré sa stalo zdrojom neustáleho jadrového teroru a hybridných hrozieb pre Európu.