Ekonomika

Slovákov čakajú nepríjemné správy: Trh s bývaním sa zmení, toto pri hypotékach už nečakajte!

Ukázali, čo nás čaká. Národná banka Slovenska pravidelne zverejňuje vývoj slovenskej ekonomiky. Tentoraz sa zamerali najmä na trh s bývaním. Analytici Vladimír Dvořáček a Marek Ličák upozorňujú, že časy lacných hypoték sa skončili.

Zároveň avizujú, že ak sa nebude zhoršovať nezamestnanosť alebo platy, tak väčšina slovenských domácností zvládne zvýšené sadzby hypoték.

Nemožno si zvykať, že vždy niekto pomôže

Zisk bánk stúpol k septembru takmer na dvojnásobok oproti minulému roku. „Je to výsledok zvýšenia úrokových sadzieb – neplynú z oblastí hypoték, ale úverov, ktoré boli poskytnuté podnikom,“ objasňuje Dvořáček. Zisk bánk je však u nás oproti Európe podstatne nižší. NBS sa pripravuje na to, že nová vláda zavedie nejakú formu bankovej dane, čiže peniaze pritečú z bánk do štátneho rozpočtu vo väčšej miere. „Pravdepodobnejší je model dodatočného zdanenia. Bolo zavedené vo viacerých krajinách a je to lepšia voľba, keby sme si mali vybrať,“ dodal Dvořáček.

Vláda chce tiež zavádzať nejakú formu bonifikácie hypoték, čiže časť úrokov by platila banka a časť štát. Je to vhodný nástroj na pomoc? „Závisí od rozsahu, ktorý príde, aká to bude záťaž pre verejné financie. V zásade to nie je čosi, čo by ohrozovalo finančnú stabilitu. Skôr tam vidíme problém morálneho hazardu – že si klienti zvyknú na to, že im vždy niekto pomôže. Ale to tu vidíme aj z minulých rokov na veľkej miere pomoci počas pandémie,“ uzavrel Dvořáček.

Klesajúce ceny nehnuteľností

Byty išli dole o desatinu

Slováci si v súčasnosti berú oveľa menej hypoték ako v posledných rokoch. „Situácia sa stabilizovala, pokles je asi o tretinu. Sekundárny efekt je pokles cien nehnuteľností. Na ročnej báze približne o 10 %. Ide o prirodzenú korekciu, ku ktorej prišlo,“ vysvetľuje Dvořáček. Infl ácia podľa riaditeľa odboru fi nančnej stability NBS Mareka Ličáka klesá, no spomaľuje ekonomika. „Dostupnosť bývania prudko klesla. Ľudia si tieto ceny nehnuteľností, ktoré máme, nemôžu dovoliť. V minulosti vo veľkom kupovali, ale do veľkej miery to bolo nízkymi úrokmi,“ hovorí Ličák. „Klesá nám počet mladších žiadateľov o hypotéky,“ skonštatoval.

Úrokové sadzby

Rast sa končí, otázka je, či pôjdu dole

Podľa výkonného riaditeľa úseku dohľadu a finančnej stability NBS Vladimíra Dvořáčka neskúmajú, či budú ešte sadzby na hypotékach rásť. „Domnievame sa, že kulminujú. Zaoberáme sa tým, ako dlho tu bude hladina vyšších úrokových sadzieb, kedy sa ten trend zase zmení. Nemôžeme očakávať to, čo sme tu mali predtým, že hypotéka bola za jedno percento, tieto doby sú už preč. Bude si na to treba zvyknúť,“ hovorí expert. Podiel nesplácaných úverov však zostáva na historicky nízkej úrovni. „Platí to aj pri úveroch, pri ktorých sa už rastúce sadzby preniesli do vyššej splátky,“ uvádza NBS.

Splácanie úverov

Splátky nevie utiahnuť 1 % ľudí

Podľa analytika Dvořáčka je veľká väčšina dlžníkov, ktorá zatiaľ zvláda splácanie úverov aj s vyššími sadzbami. „Najviac zadlžené domácnosti s tým môžu mať problém. Sú najohrozenejšie, no v zásade platí, že v súčasnej dobe by schopnosť klientov nemala byť ohrozená. Keby došlo k zhoršeniu ekonomickej situácie, zhoršila by sa situácia na trhu práce, tak tento problém by mohol byť závažnejší,“ dopĺňa odborník.

Refixácie sa v najbližších dvoch rokoch budú týkať približne polovice všetkých domácností. Podľa Ličáka je podiel zlyhaných úverov veľmi nízky, a to len pri 1,1 % hypoték. Teda len každá stá domácnosť si nevie poradiť so splátkou za byt či dom. „Úrokové sadzby z 1 % na 5 % by nemali výrazne ohroziť schopnosť splácať úvery. Podiel domácností, ktoré by mohli byť ohrozené, nie je nejaký vysoký – 4,6 %. Bežne je ten podiel okolo 3-4 %, čiže tých, ktorí sú v ťažkej pozícii, no miera zlyhania je podstatne nižšia. Situácia je veľmi pokojná, neočakávam zhoršenú kvalitu,“ doplnil Ličák, že problém by bol len pri poklese príjmov ľudí alebo vyššom raste nezamestnanosti.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com