Špeciálny projekt Dekódovanie Ukrajiny: Po oslobodení Chersonu ukrajinskou armádou zabili Rusi 10 detí
Rok po deokupácii zabili Rusi v oslobodenej Chersonskej oblasti 405 civilistov vrátane 10 detí. Ďalších 75 maloletých bolo zranených, informovala agentúra Ukrinform. Rok po deokupácii zabili Rusi v oslobodenej Chersonskej oblasti 405 civilistov vrátane 10 detí. Ďalších 75 maloletých bolo zranených, informovala agentúra Ukrinform, s odvolaním sa na údaje poskytnuté špeciálnym projektom Decoding Ukraine.
„V Chersone teraz žije asi 6 000 detí a napriek tomu, že Rusi mesto opustili, naďalej ich držia ako rukojemníkov a denne ostreľujú mesto mínami kalibru 120 mm a Gradmi z opačného brehu Dnepra,“ píše sa v článku.
Novinári tvrdia, že ruské vojská vzali všetkým deťom z Chersonskej oblasti normálne detstvo: „Rusko zmenilo ich každodenný život na nekonečný šprint zo spální do pivníc.“
Vojna úplne zmenila život chersonských detí, zažili hrôzy okupácie, únosy a neustále príchody.
„Deti sa učia online a takmer vôbec sa nestretávajú so svojimi rovesníkmi a už dávno pre ne nie je možné chodiť bezpečne von ako kedysi. Namiesto nových bicyklov či hračiek im zostal jediný sen – už nikdy nepočuť zvuk sirén,“ spresňujú dobrovoľníci.
Hlavnou postavou špeciálneho projektu Dekódovanie Ukrajiny je 14-ročný Gleb Sokolov.
Gleb Sokolov, ktorý sa po deokupácii preslávil po celom svete. Jeho fotografia bola zverejnená v prvých dňoch oslobodenia mesta a stala sa symbolom detstva ukradnutého Ruskom – je na nej chlapec s prísnym pohľadom. Táto tvár stelesňuje všetko, čo vojna priniesla Chersonu.
Julia Sviridová, psychologička pracujúca s deťmi v Chersone, upozorňuje na to, že dospelí prestali púšťať deti od seba.
„Dlhé mesiace okupácie a trauma, ktorou rodiny prešli, vedú k tomu, že deti a rodičia sa snažia zostať viac spolu. Dokonca aj vtedy, keď to spolu znamená byť v meste pod neustálym ostreľovaním. Okrem traumatických zážitkov Julia uvádza ako najväčší problém detí a dospievajúcich nedostatok komunikácie. Deti nechodia do školy, študujú online a kvôli neustálemu nebezpečenstvu sa nemôžu stretávať a tráviť čas so svojimi rovesníkmi. V dôsledku toho väčšinou prežívajú svoj strach osamote,“ píše sa v príbehu.