Ekonomika

Americká ekonomika je na tom podľa Buffetta dobre a končí sa sága WeWork (týždeň vo svetovej ekonomike)

Cez víkend zverejňovala výsledky spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorá je považovaná za odraz starej americkej ekonomiky. Horší príbeh má za sebou kedysi obľúbená firma WeWork.

Warren Buffett opäť ukazuje, že vie, čo robí

Spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorú vedie legendárny investor Warren Buffett, zverejňovala v priebehu minulého víkendu svoje hospodárske výsledky. Buffetta väčšina sveta pozná ako investora, menej ľudí však vie, že pod jeho Berkshire patrí priamo aj mnoho firiem. Z tých, ktoré sú známe u nás, môžeme spomenúť výrobcu batérií Duracell alebo značku tričiek Fruit of the Loom.

Táto firma je zaujímavá tým, že združuje naozaj veľké množstvo menších firiem z oblasti financií, poisťovníctva, služieb, priemyslu, dopravy či energetiky a môže teda slúžiť ako zrkadlo takzvanej starej ekonomiky.

Víkenodvé výsledky firmy boli výborné, čo už je viac-menej štandardom. Berkshire Hathaway síce vyreportovala vysokú stratu, ktorú však spôsobilo kolísanie akciových investícií. Tie musí podľa amerických zákonov Berkshire každý kvartál preceňovať podľa vývoja na trhu, čo však spôsobuje kolísanie hodnoty pokojne aj o desiatky miliárd dolárov každý štvrťrok hore-dole.

Sám Buffett hovorí, že týmto výsledkom by človek nemal prisudzovať veľkú váhu. Oveľa zaujímavejšie sú teda výsledky firiem, ktoré pod Berkshire priamo spadajú. Pri nich firma dosiahla zisk vo výške viac ako 10 miliárd dolárov. Dobre sa darilo firmám z oblasti poisťovníctva, pomohla im aj pokojnejšia hurikánová sezóna.

Na druhej strane medziročne mierne klesli čísla z oblasti železničnej prepravy či bývania, na ktoré dopadajú vyššie úrokové sadzby. Ako celok však Berkshire priniesla pekné výsledky a americká ekonomika je teda aj podľa jej výsledkov na tom stále dobre.

Sága WeWork sa definitívne končí

V našich končinách spoločnosť WeWork nie je príliš známa, v USA sa však ešte pred pár rokmi považovala za jeden z najúspešnejších podnikateľských príbehov. Na svojom vrchole mala firma v roku 2019 trhovú kapitalizáciu vo výške 47 miliárd dolárov. Zároveň sa zakladateľ a riaditeľ firmy Adam Neuman považoval za podnikateľského génia. Firma podnikala v oblasti coworkingových priestorov vo fyzickej aj virtuálnej forme.

Ku koncu minulého roka spoločnosť prevádzkovala takto viac ako štyri milióny metrov štvorcových priestorov. Od jej vstupu na burzu sa však začali kopiť problémy a bola kritizovaná za zlé riadenie, obchodný model a neschopnosť dosahovať zisky. Neskôr prišiel covid, ktorý podnikanie WeWorku ešte viac skompikoval.

WeWork bol známy aj mnohými výstrelkami. Medzi ne môžeme zaradiť pivné stoly a divoké firemné večierky. Okrem toho firma míňala peniaze na rôzne akcie, firemné koncerty, letné tábory pre zamestnancov, ale aj poskytovala firemné inernáty. Do firmy svojho času investovala aj známa japonská SoftBank. Problémov sa však postupne nabaľovalo viac ako dosť, čo vyústilo aj do dôležitých personálnych zmien a pred pár dňami firma definitívne vyhlásila bankrot.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com