Pellegrini len krúti hlavou: Toto je politická absurdita! Drsné, ako naložil progresívcom
Avizovať odvolanie ministra vnútra, keď ešte vláda nezískala dôveru, je politická absurdita. Hlas-SD tak reagoval na pondelkové vyjadrenie hnutia Progresívne Slovensko (PS), strany Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Slovensko, že požiadajú o vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD).
Strana vyhlásila, že návrh PS je len reakciou neskúsených politikov na výčitky médií o nečinnosti opozície. Hlas ďalej pripomenul PS, že chceli byť konštruktívnou opozíciou a poskytnúť novej vláde štandardných 100 dní politického pokoja. „Namiesto toho progresívci podľahli tlaku médií a parlamentných krikľúňov z hnutia Slovensko, ktorých jediným cieľom vždy bola a vždy bude deštrukcia celej spoločnosti,“ vyhlásila strana.
Hlas-SD súčasne ocenil postoj kresťanských demokratov, ktorí svojou neúčasťou na iniciatíve zvyšku opozície dali najavo iné predstavy o politickej kultúre a demokratických pravidlách. „Hlas plne stojí za ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Je absurdné, aby bol akýkoľvek minister odvolávaný za to, že dodržiava platný zákon, podľa ktorého musí byť príslušník polície postavený mimo službu v prípade dôvodného podozrenia zo spáchania trestného činu. Šutaj Eštok napĺňa program Hlasu v boji proti nelegálnej migrácii a zvýšení bezpečnosti slovenských občanov,“ uzavrela strana.
Poslanec a predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka v pondelok vyhlásil, že PS nebude pri ochrane právneho štátu čakať 100 dní a okamžite požiada o vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra. Podľa Šimečku sa minister vnútra stal vykonávateľom politiky Roberta Fica (Smer-SD). „Za týždeň sa zdiskreditoval viac, ako iní ministri za dve vládne obdobia,“ vyhlásil Šimečka, ktorý dostal podporu aj od predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita a hnutia Slovensko. Minister vnútra ešte nezískal dôveru parlamentu, a podľa nich už ukázal, že si ju ani nezaslúži.
O vyslovenie nedôvery preto požiadajú hneď ako to bude možné. „Hanebné odvolanie a preloženie policajného prezidenta Štefana Hamrana do Popradu, postavenie vyšetrovateľa Jána Čurillu a jeho kolegov mimo služby, nominovanie na šéfa policajnej inšpekcie človeka s pochybnými kontaktmi, ktorý nemá žiadnu konkrétnu víziu činnosti tejto inštitúcie. Tých zlyhaní je jednoducho priveľa,“ vymenoval Šimečka s tým, že vláda nemôže čakať, že dostane od opozície sto dní.
Zdroj: cas.sk