Slovensko

Sulík po 15 rokoch končí ako líder SaS: Kam sa poberie a kto by mohol zaujať jeho miesto?

Je to definitívne. Dlhé mesiace sa šepkalo o tom, že Richard Sulík (55) po nedávnych parlamentných voľbách odíde z čela SaS. V pondelok oznámil, že tak naozaj spraví už v marci budúceho roka, keď sa bude voliť jeho nástupca. Ako predseda liberálov vydržal 15 rokov a jasne hovorí, že z politiky ani po tomto verdikte neodchádza.

Čomu sa bude venovať a kto ho vymení vo funkcii? Sulík pripomenul, že v apríli tohto roka bol piatykrát zvolený za predsedu strany s mandátom na štyri roky. Už vtedy naznačoval, že to tak nebude.

„Predsedom som už štrnásty rok. Pokiaľ má SaS fungovať ďalej, mali by sme sa zamýšľať nad tým, kto by ma tak mohol nahradiť,“ hovoril Sulík. Po voľbách, kde pravicoví liberáli získali 6,32 % hlasov a nepodarilo sa im byť súčasťou vlády, Sulík povedal, že stačilo.

„Nastal ten čas. A výsledok môjho zmýšľania je, že na najbližšom kongrese, ktorý bude 23. marca 2024, končím ako predseda strany. Bude to šesť dní pred mojím pätnástym výročím,“ uviedol. Za päť mesiacov sa tak vyformuje nový šéf SaS, zatiaľ nie je jasné, kto ním bude.

„15 rokov existencie SaS znamená aj 15 rokov môjho života a bol by som nešťastný, keby tento výnimočný projekt skončil so svojím zakladateľom. Treba vedieť, kedy odísť,“ hovorí Sulík. Ako Sulíkova dvojka sa dlhodobo črtá exminister školstva Branislav Gröhling alebo exministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorú voliči na kandidátke SaS prekrúžkovali hneď za predsedu.

Sulík menoval aj ďalšie známe tváre strany, z ktorých sa bude vyberať. On sám vraj bude podporovať kohokoľvek, pre koho sa strana napokon rozhodne. V SaS chce zostať na pozícii čestného predsedu, ktorý bude dohliadať na jej chod. Zároveň však o pol roka ide kandidovať do europarlamentu.

„Dúfam, že sa nám podarí zostaviť veľmi silnú kandidátku a získať tri mandáty,“ nádeja sa Sulík. Už teraz tvrdí, že z politiky nikam neodchádza. „Budem kandidovať do NR SR v najbližších parlamentných voľbách. Samozrejme, nie z prvého miesta, tam bude nový predseda, no ak mi dajú voliči dôveru a SaS sa stane súčasťou vlády, budem opäť súčasťou slovenskej politiky,“ doplnil Sulík.

Presun do Austrálie?

Predseda SaS v rozhovore pre Nový Čas krátko pred voľbami hovoril, že ide o jeho poslednú kampaň v pozícii lídra SaS. Tiež prízvukoval, že neplánuje odísť v prípade neúspechu na ranč do Austrálie, ktorý vlastní od roku 2019. „Kúpil som si ho na dôchodok, nemám v pláne tam chodiť, žiť… Ani som tam už dlho nebol. Keď budem o 10 rokov v dôchodkovom veku, tak vtedy tam plánujem tráviť niekoľko zimných mesiacov, ak zdravie dá. Dovtedy to nie je moja životná priorita. Ak budeme vo vláde, tak tam dosť dlho nepôjdem. Ak nebudeme, tak si možno budem môcť dovoliť luxus tam ísť cez prázdniny,“ vysvetlil Sulík svoje plány.

Spoluvlastní ho cez firmu s dvoma ďalšími majiteľmi. Ide o nadpriemernú usadlosť blízko štvrtého najväčšieho austrálskeho mesta Perth. Má viac ako 20 hektárov, výbeh pre kone, päťizbový dom, chatu aj 400 metrov dlhú pristávaciu dráhu pre malé lietadlá.

Je to vhodný priestor práve na chov koní, čo je dôležitá súčasť biznisu Sulíkových firiem v Austrálii. Predajca ranč inzeroval aj cez dostatok súkromia a dominanciu prírodnej scenérie. Sulík ho kupoval za 1 milión a 250-tisíc austrálskych dolárov, čo je asi 800-tisíc eur.

SaS to môže pomôcť

Tomáš Koziak, politický analytik

Strana je spätá so Sulíkom a je ťažké predikovať, ako sa to po jeho odchode celé vyvinie. Voľby potvrdzujú, že je ich najpopulárnejšou tvárou, no ak naozaj nechcel pochovať celú stranu, tak musel nájsť čas na svoj odchod. Je otázne, ako si voliči zvyknú na nového predsedu, keďže s tým v slovenskej politike nemáme veľké skúsenosti a strany skôr so svojím zakladateľom zanikajú, výnimka je KDH a teraz PS. Dôležité pre nich je, že Sulík bude stále viditeľnou súčasťou a neodchádza z politiky, len z čela strany. Zrejme sa však bude SaS hýbať podľa toho, ako to bude vidieť on sám.

Kto bude nástupcom?

Branislav Gröhling, exminister školstva

Dlhodobo je dvojkou SaS a vystupuje aj v televíznych debatách. Zvažuje kandidatúru na post predsedu, v SaS je už tri volebné obdobia.

Mária Kolíková, exministerka spravodlivosti

Prišla do strany zo Za ľudí po rozkole s Remišovou. Vo voľbách teraz prekrúžkovala aj Gröhlinga a je hneď za Sulíkom, zatiaľ nehovorí, či bude kandidovať.

Jana Bittó Cigániková, poslankyňa

Neodpovedala na otázku, či bude kandidovať, no je dlhodobo populárnou straníčkou. Vo voľbách skončila na piatom mieste v počte krúžkov.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com