Vojna v Izraeli: Elon Musk počas útokov na Izrael premenil sieť X na tok dezinformácií
Od začiatku konfliktu medzi Izraelom a Hamasom sa na sociálnych sieťach rýchlo šíria šokujúce zábery únosov a vojenských akcií. Veľká časť z nich skončila na X (predtým Twitter). Na tejto platforme dezinformácie používateľom najviac sťažili posúdenie situácie v regióne, keďže mnohé príspevky nemali alebo nemajú overenia.
Počas víkendu X označila niekoľko príspevkov ako zavádzajúce alebo nepravdivé vrátane videa, ktoré údajne zobrazuje izraelské nálety na Hamas v Gaze. Príspevky však videli tisíce, ak nie státisíce používateľov. Aj napriek označeniam sa takéto správy rýchlo šíria.
Nerovné presadzovanie dezinformačnej politiky na X prichádza zhruba dva týždne po tom, čo sme informovali, že Európska únia vidí najviac dezinformácií na platforme Elona Muska.
Štúdia zistila, že platforma X, ktorá už nepodlieha dobrovoľnému kódexu EÚ a je najhoršou platformou sociálnych médií, pokiaľ ide o dezinformácie.
Uvedený kódex podpísalo 44 signatárov vrátane spoločností Facebook, Google, YouTube, TikTok a LinkedIn. Muskova platforma z neho vystúpila v máji tohto roku po varovaní EÚ, že nedostatočná moderácia „môže nevedomky pomôcť Vladimirovi Putinovi, keďže ruská propaganda súvisiaca s vojnou na Ukrajine nie je ukončená”.
X bojuje proti dezinformáciám? Vyzerá to tak, že sa len snaží
X používa takzvané poznámky komunity, službu, v ktorej používatelia spoločne pridávajú kontext k potenciálne mätúcim záznamom.
Používatelia môžu ku každému príspevku pridávať poznámky a ak dostatočný počet ľudí „s rôznymi názormi” označí poznámku za užitočnú, bude verejne zobrazená vedľa príspevku. Ak teda veľký počet používateľov ohodnotí niečo ako falošnú správu, po čase takáto správa získa príslušnú nálepku.
Riešenie od spoločnosti X však nie je dostatočne účinné a na platforme je stále veľa falošných správ.
Je potrebné zdôrazniť, že zmena politiky je významná a prináša na platformu oveľa viac dezinformácií ako predtým. V roku 2022 Twitter totiž zaviedol funkciu, ktorá mu umožnila označovať príspevky, ktoré používatelia považovali za zavádzajúce v oblasti politiky.
Výskumná organizácia Reset.Tech Australia uvádza, že používatelia môžu stále nahlasovať rôzne iné problémy, napríklad obsah propagujúci násilie alebo nenávistné prejavy, ale sekcia politika zmizla.
Zdá sa, že X má dosť veľký problém s označovaním a odhaľovaním dezinformácií o vojenských aktivitách v Izraeli.
Musk nepreberá žiadnu zodpovednosť
Elon Musk má dobré úmysly a chce zachovať slobodu prejavu, pričom tvrdí, že jeho platforma ponúka veľa slobody. Problémom však je, že Musk túto slobodu príliš naivne chápe a povoľuje príspevky, ktoré môžu používateľom uškodiť.
V kontexte teroristického útoku Hamasu na Izrael je skutočne ťažké pochopiť postupy X inak.
Na platforme X sa šíria niektoré propagandistické videá vytvorené hnutím Hamas, a hoci je táto teroristická organizácia na väčšine platforiem sociálnych médií vrátane X zakázaná, jej obsah sa na službu X dostáva čoraz častejšie.
Navyše, ako uvádza NBC News, platforma X nedávno znížila stavy vo svojom tíme pre dezinformácie a integritu volieb. Musk naivne verí, že používatelia internetu sa sami rozhodnú, čo je pravda a čo lož.
Odkedy Elon Musk prevzal Twitter a premenoval platformu na X, nielenže znížil počet zamestnancov v tímoch bojujúcich proti dezinformáciám, ale verejne kritizoval aj predchádzajúce politiky.
Zdôraznil napríklad, že spolupráca s vládou USA v oblasti dezinformácií týkajúcich sa COVID-19 bola podľa neho neúspešná.
Organizácia Network Contagion Research Institute, ktorá sa zaoberá výskumom nenávistných prejavov a falošných správ na sociálnych sieťach, priznala, že Twitter mal už v minulosti problémy s dezinformáciami, najmä ak boli v inom ako anglickom jazyku. Teraz sa tento problém ešte zhoršil.
Niektorí používatelia si všimli zmeny zásad na Muskovej platforme a aktívne využívajú funkciu označovania dezinformácií, ale väčšina o týchto možnostiach buď nevie, alebo ich úplne ignoruje.
Výsledkom je, že pomerne veľa ľudí sa každý deň nechá oklamať falošným obsahom z rôznych oblastí. To je veľmi škodlivé najmä pre mladšie publikum.
Kedysi to bolo jednoduchšie
Na Twitteri bolo tiež pomerne ľahké nájsť overené účty, ktoré boli zvyčajne aj spoľahlivé. Niektoré účty majú stále príslušné označenia, ale overovanie celebrít a novinárov sa postupne zrušilo v prospech plateného overovania Twitter Blue.
To znamená, že teoreticky môže akákoľvek osoba predstierať, že je overená (dôveryhodná), zatiaľ čo v praxi môže zverejňovať neautentický obsah a dezinformácie. Stačí len zaplatiť.
Platené overenie na X údajne zvyšuje viditeľnosť príspevkov a komentárov používateľa, takže o dôvod viac, prečo si ho kúpiť.
Musk sa v nedeľu vyzval svojich 160 miliónov sledovateľov, aby sledovali dva účty, ktoré podľa neho majú dobrý obsah o konflikte v Izraeli. Jeden z majiteľov týchto účtov predtým zverejnil antisemitské príspevky. Musk neskôr svoj príspevok propagujúci tento účet odstránil.
Ťažko sa ubrániť dojmu, že Musk stratil stratégiu pre X a sám nevie, čo by malo byť na platforme dostupné, čo nie a čo by malo byť obmedzené.
Spoločnosť stráca aj inzerentov, ktorí nechcú zverejňovať svoje reklamy v ekosystéme so zhoršujúcou sa reputáciou.
Zdroj: https://www.aktuality.sk