Úradnícka vláda by ozdravovala verejné financie aj vďaka vyšším cenám benzínu a nafty
Vláda Ľudovíta Ódora by znižovala deficit verejných financií aj vďaka zmenám v energetike. Vo svojom návrhu na ozdravenie verejných financií napríklad počíta so zvýšením sadzieb spotrebnej dane z benzínu a nafty o 5 %.
Podľa úradníckej vlády, zvýšenie sadzby spotrebnej dane z benzínu a nafty môže pomôcť lepšie naplniť klimatické ciele EÚ zohľadnením vplyvu fosílnych palív na životné prostredie.
Zvýšenie spotrebnej dane na pohonné látky by podľa súčasného vládneho kabinetu nezmenilo výrazne konkurencieschopnosť Slovenska v oblasti zdanenia palív.
Zdražovanie na čerpacích staniciach
Vláda však priznáva, že pohonné látky by tak pre domácnosti, ako aj firmy zdraželi. Do štátnej kasy by však pritieklo už v budúcom roku dodatočných 37 miliónov eur a v ďalších dvoch rokoch 73, respektíve 74 miliónov eur.
Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach by však ešte neskončilo. Úradnícka vláda totiž vo svojich návrhoch počíta aj so zvýšením poplatku za udržiavanie núdzových zásob ropy o jeden cent. Motoristom by zdraželi pohonné látky, štátny rozpočet by však podľa výpočtov vlády Ľudovíta Ódora bol bohatší každý rok o 33 miliónov eur.
Úradnícka vláda taktiež navrhuje novému vládnemu kabinetu zrušiť podporu zníženia koncovej ceny elektriny pre energeticky náročné podniky.
„Kompenzácia reagovala na vysoké ceny TPS (tarifa za prevádzkovanie systému) pred rokom 2021. Úrovne TPS pre firmy odvtedy významne klesli kvôli zavedeniu multipásmovej tarify. Ďalšie kompenzovanie tak nie je potrebné,“ myslí si úradnícka vláda.
Regulované činnosti vo vodohospodárskom podniku
Štát každoročne kompenzuje vybraným podnikom tarifu za prevádzkovanie systému celkovou sumou 40 miliónov eur, a to od roku 2019. Po zrušení tejto podpory by sa tak v štátnom rozpočte ročne ušetrilo spomínaných 40 miliónov eur.
Vláda Ľudovíta Ódora by v rámci ozdravovania verejných financií taktiež zvýšila regulované činnosti v Slovenskom vodohospodárskom podniku, čo by viedlo k zvýšeniu cien elektriny pre odberateľov.
„Zvýšenie pomeru regulovaných služieb by znamenalo zvýšenie regulovaných cien služieb, ktoré poskytuje Slovenský vodohospodársky podnik. Znížia sa tým výdavky zo štátneho rozpočtu,“ myslí si aktuálny vládny kabinet.
Návrh posúva doterajší pomer regulovaných a neregulovaných činností 48:52 smerom k vyššiemu podielu regulovaných služieb na 2:1. „To by vytvorilo tlak na zvýšenie cien regulovaných služieb pre odberateľov elektrickej energie a užívateľov povrchovej vody, nakoľko by sa podieľali vyšším dielom na oprávnených nákladoch Slovenského vodohospodárskeho podniku,“ konštatovala vláda, ktorá v rokoch 2025 a 2026 počíta vďaka tomuto opatreniu s úsporou 24 miliónov eur každý rok.
Úradnícka vláda v stredu predstavila návrh konsolidačných opatrení, ktorými by sa mohla riadiť budúca vláda na to, aby Slovensko smerovalo k nižšej zadlženosti a poklesu deficitu verejných financií. Ako na tlačovej konferencii povedal poverený premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor, na výber budú mať z konkrétnych opatrení, no môžu si povedať, že pôjdu vlastnou cestou. Materiál úradníckej vlády však môže byť pre novú vládu podľa Ódora inšpiráciou. Dokument obsahuje takmer 100 rôznych opatrení v celkovom objeme takmer 10 miliárd eur.
Zdroj: https://sita.sk