Komentáre

Víťazstvo Roberta Fica znamená obrat v zahraničnej politike Slovenska (komentár Zola Mikeša)

Výsledky predčasných parlamentných volieb na Slovensku signalizujú, že Slovensko nezachová kontinuitu vo svojej zahraničnej politike. Naša krajina prestane byť vypočítateľným partnerom tak pre EÚ, ako i NATO.

Víťazstvo Smeru a jeho pravdepodobná vláda bude mať výrazne negatívny vplyv aj na zahraničnú politiku Slovenska. Slovensko v mnohých otázkach otočí svoje kormidlo smerom na Východ.

Najvýraznejšie sa to prejaví v ukončení podpory Ukrajiny. Smer nevníma Ukrajinu ako krajinu napadnutú ruským agresorom, ale ako vinníka celého konfliktu. Ficovo volanie po ukončení vojnového konfliktu je podmienené rezignáciou Kyjeva nielen na Ruskom anektovaný Krym, ale aj na ukrajinské územia v súčasnosti okupované Ruskom. Týmto postojom Slovensko vystúpi z koalície vedenej USA a väčšiny štátov EÚ. Kým doteraz sme boli tak pre USA, ako i pre Úniu vypočítateľným partnerom v tejto otázke, tak po víťazstve Fica tento status quo končí.

Potenciálny trojblok proti Bruselu

Pre Slovensko sa po víťazstve Fica končí aj obdobie liberálnej demokracie. Líder Smeru už viackrát vyjadril svoj obdiv voči maďarskému premiérovi Orbánovi, ktorý aj v minulosti podľa neho „v Maďarsku robil to, čo by robil na Slovensku aj on“, keby bol vo vláde. Fico sa už aj v minulosti štylizoval do roly silného vodcu, ktorého ambíciou je sústrediť okolo seba všetku moc. Po jeho vládnom angažmáne bude mať priestor premeniť svoje sny na skutočnosť.

Ak v nasledujúcich voľbách v Poľsku zvíťazí Kaczynského Právo a spravodlivosť, tak už tri krajiny zo zoskupenia V4 sa sformujú do výrazne opozičného bloku aj proti Bruselu. Tento problémový blok sa môže v budúcnosti vyhrážať EÚ aj vystúpením z jej radov, čo platí najmä po tom, ako Slovensko, Maďarsko a Poľsko prestanú byť čistými prijímateľmi fondov EÚ. A to už nie je tak ďaleko.

Ohrozené je aj naše členstvo v NATO

Čo sa NATO týka, ostáva otázkou, či si Smer bude nárokovať pre seba v budúcej vláde aj post ministra zahraničných vecí. Stále totiž platí, že najvýznamnejším politikom pasujúcim sa do roly zahraničnopolitického experta v Smere je Ľuboš Blaha.

Jeho skandovanie na mítingoch o Čaputovej ako „proamerickej k….e“ či chorály typu „nikdy proti Rusku“ môžu predznamenať obrat Slovenska aj v jeho zahraničnej politike k Severoatlantickej aliancii. Ak by sa Blaha stal ministrom zahraničných vecí Slovenska, nie je nemožné predstaviť si volanie Smeru po referende o vystúpení našej krajiny z NATO.

Ak by, nedajboh, bolo úspešné a naša krajina by z Aliancie skutočne vystúpila, znamenalo by to posun Slovenska do vplyvovej zóny Ruska. Táto zahraničnopolitická katastrofa by znamenala zároveň koniec demokracie na Slovensku.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com