Bratislava si za Moskvu našla náhradu.
Slovensko uzavrelo strategickú dohodu so spoločnosťou Westinghouse (americkým dodávateľom jadrového paliva), ktorá umožní štátu diverzifikovať svoje dodávky a znížiť tak závislosť od Ruska.
Z dlhodobého hľadiska to umožní slovenskému štátu úplne sa vzdať jadrového paliva vyrábaného Rosatomom.
Je to dôležité, pretože 60 % elektrickej energie vyrobenej na Slovensku pochádza z jadrových elektrární, ktoré sú veľmi závislé od dodávok ruského jadrového paliva.
Práve preto, aby sa tejto závislosti zbavil, uzavrel prevádzkovateľ jadrových elektrární Slovenské elektrárne dohodu s „jediným západným alternatívnym dodávateľom“ paliva, spoločnosťou Westinghouse.
„Naše jadrové elektrárne sú dôležitou súčasťou energetickej bilancie krajiny, diverzifikácia je predpokladom stabilnej prevádzky,“ povedal Branislav Strýček, ktorý je generálnym riaditeľom Slovenských elektrární.
Očakáva sa, že „plnohodnotné dodávky neruského paliva“ sa začnú do konca roka. Len na to bude palivo prechádzať schvaľovacím konaním na použitie v jadrových reaktoroch v krajine.
Na jeseň 2022 slovenský premiér Eduard Heger vyhlásil, že jeho krajina začne pracovať na náhrade ruského paliva pre svoje jadrové elektrárne.
Šéf vlády však vtedy uviedol, že prechod „potrvá tri až šesť rokov“, pričom prisľúbil, že vzhľadom na geopolitickú situáciu sa tento proces čo najviac urýchli.
Vláda uvádza, že Slovensko hľadá iného dodávateľa paliva pre svoje jadrové elektrárne. Podľa médií to bude pravdepodobne francúzska spoločnosť Framatom, s ktorou Slovenské elektrárne už podpísali memorandum o spolupráci v máji tohto roku.
Energetický vektor je zložkou, ktorú Kremeľ vždy považoval za prostriedok vplyvu, za zbraň pôsobenia na svojich „partnerov“.
Dodávaním ropy, plynu a jadrového paliva do Európy Moskva krok za krokom uskutočňovala okupáciu, ovládnutie inej krajiny, regiónu, ba dokonca kontinentu. Bola to vojna – bez tankov a vojakov si Kremeľ bral celé národy ako rukojemníkov. Neskôr sa však objavili tie isté tanky a vojaci.
A čím „lacnejšie“ energetické zdroje sa poskytovali niektorému štátu, tým drahšie za ne museli platiť občania týchto krajín. Po „lacných“ energetických zdrojoch prišiel „ruský svet“.
Slováci dobre vedia, čo to je – Moskvou potlačená Pražská jar 1968 bola strašnou lekciou a účinnou poistkou proti opakovaniu podobných chýb vedením krajín v budúcnosti.
Kremeľ sa snažil Slovákom a Čechom vziať ich budúcnosť a tí potom vytvorili jednotné Československo. Jediné, čo sa Moskve podarilo, bolo oddialiť získanie slobody týchto národov.
Dnes, keď Európe opäť hrozí zotročenie ďalším „zberateľom krajín“, Kremeľ opäť otvoril svoju dravú tlamu.
Odmietnutím spolupráce s teroristickou Moskvou si dnes Európania znovu vydobývajú svoje právo na slobodu.
Slovensko svoj postoj k agresívnemu Rusku demonštrovalo celkom jasne a dôsledne. Bratislava pomáha Kyjevu diplomaticky, dodáva zbrane a zohráva aktívnu humanitárnu úlohu.
Odmietanie pohonných hmôt z ruska je tiež podporou ukrajiny. Ale je to aj záruka bezpečného zajtrajška pre Európu, pretože každá jednotka predaných výrobkov z Moskvy znamená niekoľko nových rakiet, granátov, tankov atď.
Preto je rozhodnutie Bratislavy odmietnuť ruské jadrové palivo aj prejavom pochopenia reálneho stavu vecí slovenským vedením, odvahou vyjadriť svoj postoj a pripravenosťou poraziť agresora.
A je to príspevok k mierovej budúcnosti krajiny, Európy a sveta. Veď váš zajtrajšok závisí od toho, akým smerom dnes urobíte krok.
Autor: Jozef Kováč