Svet

Čo sa stane s vagnerovcami po Prigožinovej smrti? Pohltiť ich môže vojenská rozviedka

Môžu v Rusku po Prigožinovej smrti začať vypadávať kostlivci zo skríň?

Jevgenij Prigožin budoval žoldnierske impérium pod značkou Vagnerova skupina celé desaťročie.

Dnes, niekoľko dní po jeho smrti nad žoldniermi visí otáznik. Kto sa ich po Prigožinovej smrti ujme a aké úlohy im Kremeľ rozdá už v novej realite, v ktorej sa skupina ocitla po páde Prigožinovho lietadla?

Zatiaľ stále nie je jasné, čo presne bolo príčinou, že sa tryskáč s desiatimi pasažiermi na palube zrútil k zemi. Nie je jasné ani to, kto presne stál za haváriou lietadla v prípade, že ho k zemi poslala bomba alebo raketa.

Hlavným podozrivým sa stal ale samotný režim, pravdepodobne zaskočený udalosťami spred dvoch mesiacov, keď sa kolóna vagnerovcov vydala k Moskve a po ceste stihla zostrelil šesť ruských helikoptér a lietadlo.

Vladimir Putin najskôr vzburu označil za zradu, potom sa stiahol. Viacerí experti na Rusko to označovali za ticho pred búrkou.

Možno práca najskúsenejších

„Prigožin bol odsúdený na zánik po neúspešnom pokuse o vzburu. Začali ho vytláčať z Afriky, objavili sa silní konkurenti, a to nielen vo vojenských operáciách. K tomu treba prirátať, že ho označili za zradcu. Všetci vieme, že Putin zradcom neodpúšťa,“ hovorí dnes ruská aktivistka a riaditeľka fondu Rusko za mrežami Oľga Romanovová.

V rozhovore pre bieloruskú exilovú televíziu Belsat nevylúčila, že pád lietadla bol špeciálnou operáciu, ktorá do jedného lietadla dostala hneď troch najdôležitejších predstaviteľov Vagnerovej skupiny. Okrem Prigožina bol v tryskáči aj veliteľ skupiny Dmitrij Utkin a šéf bezpečnosti, ktorý mal na starosti logistiku, Valerij Čekalov.

Kto túto špeciálnu operáciu vykonal, v ktorej zahynuli aj traja členovia posádky, ktorí zrejme nemali nič spoločné s vagnerovcami, je zatiaľ predmetom špekulácií. Samotná Romanonová ukazuje na ruskú vojenskú spravodajskú službu GRU, avšak pripomínajúc, že Prigožin mal desiatky vplyvných nepriateľov.

To, že do odstránenia Prigožina mohla byť zapletená GRU, si myslí aj britská tajná služba.

V tejto súvislosti sa objavuje meno generálmajora Andreja Averjanova, ktorého Briti spájajú aj s operáciou pokusu o otravu dvojitého agenta, ktorý pracoval pre Rusov aj Britov Sergeja Skripaľa.

Averjanov šéfuje jednotke známej pod číslom 29155, ktorú okrem iného podozrievali z toho, že mala prsty v explózii muničného skladu na Morave v roku 2014.

Pohltí vagnerovcov rozviedka?

Práve Averjanov mal podľa Britov údajne viesť operáciu, ktorej výsledkom malo byť nahradenie žoldnierov z Vagnerovej skupiny operujúcich v rôznych afrických krajinách dvadsiatimi tisícmi vojakmi regulárnych ruských ozbrojených síl.

V tejto súvislosti si viaceré médiá všímali, že to bol africký kontinent, ktorý pred smrťou Prigožin navštívil. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o Mali.

Podľa Financial Times sa šéf vagnerovcov v Afrike pokúšal zamedziť tomu, aby GRU prevzala kontrolu nad operáciami, ktoré vykonávali jeho podriadení.

To, že Prigožin začal strácať vplyv aj v Afrike, naznačovali v zásade prvé dni po vzbure. Jedna z kľúčových krajín v regióne Stredoafrická republika totiž bezprostredne po „pochode na Moskvu“ vydala vyhlásenie, v ktorom stálo, že „Rusko bude v Stredoafrickej republike naďalej pôsobiť buď s Vagnerovou skupinou, bojujúcej po boku armády proti povstaniu, alebo s iným kontingentom“.

Treba pripomenúť, že vagnerovci sa v tejto africkej krajine nevenujú len ozbrojeným operáciám. Spájajú ich aj s ťažbou zlata či dreva, pričom sú podľa lokálnych aktivistov oslobodení od platenia daní.

Podľa Wall Street Journal mal napríklad Putin prezidentovi Stredoafrickej republiky Faustin-Archange Touadérovi povedať, že nastal čas, aby sa od Prigožina dištancoval.

Hľadá sa náhrada

To, že sa Prigožina nezbavil bezprostredne po vzbure, niektorí experti čítajú v snahe dostať bez väčších otrasov vagnerovcov pod nové velenie. „Je pravdepodobné, že Putin potreboval čas na tajné zorganizovanie prechodu. To by vysvetľovalo, prečo čakal dva mesiace, kým sa Prigožina zbavil,“ povedal pre BBC Benoît Bringer, autor dokumentárneho filmu o ruských žoldnieroch The Rise of Wagner.

Podľa jeho slov môže byť jedným z hlavných kandidátov, ktorý prevezme žoldnierov pod seba, práve Averjanov.

Ruský generálmajor by zodpovedal i profilu nástupcu, ktorý ponúkol analytik Ruslan Trud.

Podľa Trada bude mať totiž režim záujem nahradiť Prigožina človekom z vojenskej rozviedky, ktorý bude mať dostatok prostriedkov na financovanie žoldnierskych operácií a ktorý nebude pre režim predstavovať ohrozenie.

„Pokúsia sa nájsť nového financmajstra, keďže Prigožin tam bol práve ako osoba, ktorá sa starala o peniaze. (…) Možno dosadia niekoho z užšieho kruhu okolo Putina,“ cituje analytika BBC.

Na doterajšom pôsobení vagnerovcov, akokoľvek sa už následne budú volať, sa ale pravdepodobne nič nezmení a budú fungovať tým istým spôsobom, akým fungovali doteraz. „Musíme sa na vagnerovcov pozrieť ako na ekosystém s rôznymi záujmami, nie cez prizmu jedného muža,“ pripomenula analytička Joana de Deus Pereira z bezpečnostného think-tanku Royal United Services Institute.

So vzburou si systém poradí

Otázne teraz je, akí ochotní, pokiaľ ide o intergráciu s armádou či rozviedkou, budú samotní žoldnieri.

Podľa riaditeľa New Geopolitics Research Network Mychajla Samusa sa situácia po Prigožinovej smrti môže potenciálne vyhrotiť, ak sa jeho stúpenci budú pokúšať za smrť šéfa mstiť a heslá o zrade sa začnú šíriť na fronte i medzi tými vagnerovcami, ktorí po júnovej vzbure podpísali zmluvy s ministerstvom obrany.

Koniec-koncov, aj viaceré telegramkanály blízke Vagnerovej skupine nešetrili slovami o tom, že pád lietadla, v ktorom sedel jej šéf, je „výsledkom činov ruských zradcov“. Najnovšie Prigožinových priaznivcov rozvášnili zmeny na vagnerovskom cintoríne v obci Nikolajevka, kde úrady zrovnali so zemou hroby padlých žoldnierov.

Na cintoríne, kde doteraz stáli desiatky krížov a vencov s vagnerovskou symbolikou, má vraj vzniknúť betónová alej s čiernymi pyramídami.

Ak by sa však podľa komentátora Vitalija Portnikova niekto z vagnerovcov zásadnejšie búril, systém si s ním poradí. „Sme svedkami finálneho sformovania totalitného režimu, kde je len jedna možnosť ako prežiť – byť verný vodcovi,“ povedal.

Vypadnú kostlivci zo skrine?

Oľga Romanovová ale nevylučuje, že sa Prigožin pre prípad svojej náhlej smrti poistil a ponechal si v rukáve eso v podobe kompromitujúcich materiálov.

„Možno sa postaral o to, aby tento kompromateriál po jeho smrti skončil na stole Christa Grozeva (investigatívec z Bellingcatu, pozn. red) alebo prokurátora medzinárodného trestného súdu,“ povedala.

Podľa nej však s možnými kompromateriálmi mohol rátať aj režim a do operácie sa pustil až vtedy, keď si vyhodnotil, že neexistuje riziko, ktoré by mohlo na povrch vyniesť neželané informácie.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com