Rusi zastavili sami seba. Nevedia, kam všade zakopali míny, robí im to ťažkosti
Obranná stratégia Rusov spočíva v rozsiahlom zamínovaní ukrajinského územia s cieľom zamedziť postupu nepriateľských síl. Ako sa ukazuje, toto sa im môže čiastočne vypomstiť. Podľa analytikov si totiž Rusi na rozdiel od západnej a ukrajinskej praxe nemapujú, kam míny umiestnili. Ak by tak chceli urobiť protiúder, budú musieť zložito prechádzať cez mínové polia, ktoré sami nastražili.
Ako referuje portál iDnes.cz, tak ruské ‚priemyselné‘ pokladanie výbušnín urobilo z Ukrajiny najviac zamínovanú krajinu na svete. Podľa ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova vojaci na každom metre štvorcovom objavujú päť ruských mín. Rusi podmínovali predovšetkým juh Ukrajiny, aby zamedzili ukrajinskej protiofenzíve.
„Rusi zamínovali juh Ukrajiny tak ťažko, že ani oni nemôžu postúpiť,“ upozorňuje na obrátenú stranu ruskej obrany bývalý špeciálny poradca pre veliteľa americkej armády v Európe Mark Voyger. „Ich sily skončia v rovnakých mínových poliach, ktoré tak masívne položili na juhu.“
Rusi prakticky nemôžu vykonať protiútok, tvrdí analytik. „Na juhu sú do značnej miery pritlačení k tejto línii kontaktu,“ podotkol Voyger s odkazom na takzvanú Surovikinovu líniu, ktorá sa na južnej Ukrajine rozkladá od Dnepra až k Donecku. „Ak chcú prejaviť iniciatívu a ukázať taktickú zdatnosť a manévre, bude to pravdepodobne na východe. Nemyslím si, že boli príliš zodpovední pri mapovaní všetkého, čo položili.“
Surovikinova línia nesie názov po bývalom veliteľovi ruských vojsk na Ukrajine. Sergej Surovikin je považovaný za jedného zo schopnejších ruských veliteľov. Po vzbure šéfa žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, o ktorej údajne vedel, sa nachádza nevedno kde. Podľa ruských médií je v domácom väzení a bol pozbavený všetkých funkcií.
O tom, že Ruská armáda si nerobí dostatočné záznamy, kam výbušniny uložili, hovorí aj Erik Kramer, riaditeľ a spoluzakladateľ organizácie Ukraine Defense Support Group, ktorá pozostáva zo západných vojenských veteránov trénujúcich ukrajinských vojakov.
„Na Západe aj v Spojených štátoch, kedykoľvek vytyčujeme mínové pole, musí existovať rozsiahla mapa, ktorú dostanú všetci, najmä priateľské jednotky. Vždy máte cesty, aby ste sa cez ne mohli dostať. Aj spriatelené sily. Rusi mapy nerobia,“ podotýka Kramer.
Aj Ukrajinci ukladajú vlastné míny, ale majú k dispozícii detailné mapy, kde sa nachádzajú. „Toto je naša krajina, tak na tom máme záujem,“ zdôrazňuje poradca ukrajinského ministra obrany Jurij Sak.
„Problém pre Rusov predstavujú práve ukrajinské mínové polia pri dedine Sinkivka, kde sa márne snažia preraziť,“ priznáva populárny ruský bloger Semjon Pegov, ktorý strávil s ruskými jednotkami nejaký čas na fronte.
Zdroj: https://spravy.pravda.sk