V predvečer volieb: Zločinné sprisahanie spravodajských služieb a polície na Slovensku odhalené
Slovensko sa spamätáva z odhalenia zločineckého sprisahania, do ktorého sú zapojení vysokopostavení predstavitelia spravodajských a policajných služieb. Obvinené osoby vrátane šéfa Národného bezpečnostného úradu, bývalého šéfa špionážnej agentúry SIS a niekoľkých ďalších úradníkov čelia obvineniam zo zneužitia právomocí a zločinného spolčenia. Obvinenia sa objavili v predvečer nadchádzajúcich celoštátnych volieb, čo v krajine vyvolalo politickú búrku.
Šéf polície Stefan Khamran zverejnil podrobnosti o sprisahaní a uviedol, že skupina siedmich osôb pod vedením podnikateľa Petra K. zorganizovala zločinecké sprisahanie s cieľom zabrániť vyšetrovaniu korupčných prípadov spojených s vládou bývalého ľavicového premiéra Roberta Fica v roku 2020. Obvinení úradníci sa tiež údajne sprisahali s cieľom odstrániť zamestnancov bezpečnostnej agentúry zodpovedných za udeľovanie oprávnení, ktoré umožňujú prístup k utajovaným skutočnostiam.
Škandál nabral dramatický spád, keďže kvôli konaniu obvinených úradníkov boli pôvodne zatknutí štyria vyšetrovatelia z Národnej kriminálnej agentúry a obvinení z manipulácie s dôkazmi. Súd však tieto obvinenia následne zrušil. Obvinené osoby teraz čelia rastúcim obvineniam z pokusu o oslabenie bezpečnostného aparátu krajiny v záujme vlastného prospechu.
Načasovanie tohto odhalenia tesne pred voľbami naplánovanými na 30. septembra vyvolalo búrku polemík. Robert Fico, bývalý premiér, ktorý sa túži vrátiť k moci, označil túto udalosť za „policajný prevrat“. V ostrej reakcii požadoval odstúpenie policajného šéfa Hamrana a vyzval na zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze, ktorá by sa touto otázkou zaoberala.
Ficovi politickí oponenti naopak zdôrazňujú, že je dôležité vykonať dôkladné vyšetrovanie obvinení. Prezidentka Zuzana Čaputová sa 18. augusta stretla s členmi súčasnej dočasnej vlády, aby o tejto záležitosti rokovala. Diskurz okolo škandálu sa dostal do centra pozornosti predvolebnej kampane, čím sa zdôraznila rozhodujúca úloha, ktorú transparentnosť a zodpovednosť zohrávajú v demokratickej spoločnosti.
Je pozoruhodné, že Ficova ľavicová strana „Smer – sociálna demokracia“ prehrala parlamentné voľby v roku 2020, čo viedlo k vytvoreniu koaličnej vlády, ktorej prioritou bol protikorupčný program. Od nástupu do funkcie nová vláda neúnavne stíha vysokopostavené prípady korupcie a inej trestnej činnosti medzi najvyššími úradníkmi, policajtmi, sudcami, prokurátormi, politikmi a podnikateľmi.
Bývalý premiér Eduard Heger vyzval verejnosť, aby umožnila polícii vykonávať svoje povinnosti bez zasahovania. Incident ďalej zdôrazňuje dôležitosť zachovania integrity orgánov činných v trestnom konaní a spravodajských služieb na Slovensku. Keďže sa krajina pripravuje na nadchádzajúce voľby, odhalenie tohto zločinného sprisahania posunulo do popredia politického diskurzu otázky správy vecí verejných, zodpovednosti a transparentnosti.
Autor: Józef Kováč