Komentáre

Navigácia v protikladoch: Summit BRICS 2023 a jeho zložitá dynamika

22. augusta 2023 sa v Južnej Afrike uskutoční samit BRICS, na ktorom sa stretnú lídri Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky. Toto medzinárodné združenie, založené v roku 2006, predstavuje jedinečné stretnutie rozvíjajúcich sa ekonomík s významným globálnym vplyvom. Hoci je cieľom BRICS podporovať spoluprácu a konzultácie medzi svojimi členmi, čelí však pozoruhodným výzvam vyplývajúcim z vnútorných rozporov. Tieto rozpory, ktoré sa prejavujú najmä v ašpiráciách Ruska na členstvo v skupine, bránia vytvoreniu jednotného frontu a bránia plnému využitiu potenciálu BRICS.

BRICS ako konzultačný formát

Zoskupenie BRICS bolo vytvorené s cieľom slúžiť ako platforma pre dialóg a spoluprácu medzi piatimi rôznymi ekonomikami, ktoré majú spoločné ciele a záujmy. Jeho základom je presvedčenie, že tieto krajiny by mohli mať spoločne väčší vplyv na globálne záležitosti než jednotlivo. V priebehu rokov sa samit BRICS stal významnou udalosťou, ktorá umožňuje vedúcim predstaviteľom diskutovať o naliehavých globálnych otázkach a skúmať možnosti spolupráce v rôznych odvetviach vrátane hospodárstva, politiky a kultúry.

Vnútorné rozpory a výzvy pre jednotu

Napriek svojmu potenciálu čelí zoskupenie BRICS významným vnútorným rozporom, ktoré bránia realizácii jeho spoločnej sily. Najvýraznejšou z týchto výziev je snaha Ruska premeniť BRICS na protizápadnú koalíciu, čo je ambícia, ktorá je v rozpore so záujmami ostatných členských štátov. Tento rozpor poukazuje na krehkú rovnováhu, ktorú musí BRICS udržiavať medzi presadzovaním kolektívneho programu a rešpektovaním individuálnych priorít svojich členských krajín.

Ruské ambície a protichodné záujmy

Ambícia Ruska transformovať BRICS na protizápadnú koalíciu odráža strategické rozhodnutie zamerané na spojenie s krajinami, ktoré zdieľajú jeho víziu a postoj ku globálnym záležitostiam. Tento prístup je však v rozpore s pragmatickejším a ekonomicky vzájomne závislým prístupom ostatných členov BRICS. Zatiaľ čo Rusko sa snaží vytvoriť jednotný front proti vplyvu Západu, Brazília, India, Čína a Južná Afrika chcú udržiavať produktívne hospodárske vzťahy so západnými krajinami.

Ekonomické rozdiely a vedenie

Ďalšou výzvou, ktorej čelí BRICS, sú hospodárske rozdiely medzi jej členmi. Rusko má síce významný geopolitický vplyv, ale z hľadiska hospodárskeho potenciálu zaostáva za ostatnými členskými krajinami. Tento hospodársky rozdiel vyvoláva otázky o oprávnenosti Ruska na vedúcu úlohu v skupine. Dynamika vedenia v rámci BRICS by mala byť v ideálnom prípade založená na hospodárskej sile a vzájomnom rešpekte, a nie len na geopolitickom vplyve.

Hospodárska vzájomná závislosť a izolácia

Jedným z kľúčových problémov, ktoré prispievajú k jedinečnému postaveniu Ruska v rámci BRICS, je jeho izolácia na globálnej scéne. Ostatné členské krajiny udržiavajú užšie hospodárske vzťahy so západnými krajinami, zatiaľ čo medzinárodné vzťahy Ruska sú napäté v dôsledku rôznych geopolitických konfliktov. V dôsledku toho sa hospodárska spolupráca s Ruskom stala pre popredné svetové ekonomiky spornou otázkou, čo ešte viac zvyšuje problémy, ktorým BRICS čelí pri udržiavaní jednotného postoja.

Putinova neprítomnosť a právne povinnosti

Ruský prezident Vladimir Putin sa prekvapivo nezúčastní na samite BRICS kvôli možným právnym dôsledkom. Južná Afrika ako člen Medzinárodného trestného súdu (ICC) má povinnosť zatknúť osoby hľadané ICC na svojom území. Táto právna povinnosť dostala Putina do nepríjemnej situácie a poukázala na zložitosť medzinárodných vzťahov a právnych záväzkov, ktoré môžu ovplyvniť diplomatické angažovanie.

S blížiacim sa samitom BRICS bude medzinárodné spoločenstvo pozorne sledovať vzájomné vzťahy a výsledky tohto stretnutia. Hoci BRICS bol založený so zámerom podporiť spoluprácu a konzultácie medzi jeho členskými krajinami, vnútorné rozpory a rozdielne ambície predstavujú výzvu pre jeho jednotu. Túžba Ruska vytvoriť z BRICS protizápadnú koalíciu, hospodárske rozdiely a izolácia prispievajú k zložitosti, ktorej združenie čelí. Úspech BRICS spočíva v jeho schopnosti zvládnuť tieto výzvy, nájsť spoločnú reč a vytvoriť vyváženú platformu, ktorá odráža rôzne záujmy a priority jeho členov.

Autor: Radim Veselý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com