Komentáre

Ukrajinci postúpili do oblasti, odkiaľ budú mať na dostrel Rusmi okupované prístavy na brehoch Azovského mora (77. týždeň vojny)

Vladimír Putin doma začal ďalšiu „vojnu“. Rusov odhovárajú, aby na internete neobchádzali cenzúru používaním anonymného internetu.

Pondelok 7. 8. 2023 (529. deň vojny)

Rusi sú vo vzduchu 5x častejšie, nevyužili to

Ukrajinská strana pokračovala v stratégii, ktorou sa snaží čo najviac znemožniť nepriateľským silám prístup na bojisku – ešte v nedeľu zasiahla Čongarský a Henisecký most, pravdepodobne pálila strelami Storm Shadow.

Domáca brániaca sa armáda podnikla od začiatku vojny viac ako 14-tisíc bojových letov (v dlhodobom priemere niečo vyše 26 denne). Pre porovnanie: ruské vzdušné sily v súčasnej dobe vykonávajú okolo 70 bojových letov denne, pričom v období vrcholného nasadenia letectva, ktoré bolo na začiatku vojny a potom počas zimnej ofenzívy, ich realizovalo až okolo 300 denne.

Priemerne sa hodnoty nasadenia ruských vzdušných síl za celé obdobie vojny pohybujú okolo 120 letov denne – ide teda o približne päťnásobok nasadenia ukrajinských vzdušných síl.

Napriek tomu, že Rusko malo vo vzduchu prevahu, ktorá by mu mala zabezpečiť jasnú dominanciu, to nedokázalo využiť. Dôvodom je extrémne nízka efektivita nasadenia ruských síl.

Hoci ukrajinská strana pokračuje na južnej línii kontaktu v útokoch, v predchádzajucom týždni zaznamenala len minimálne územné zisky. Ruská strana sa naďalej snaží svojim tlakom odľahčiť južnej časti línie kontaktu, pričom najaktívnejšie pôsobí v smere na Kupiansku.

Rusko a Ukrajina uskutočnili ďalšiu výmenu zajatcov – Ukrajina získala ďalších 22 vojnových zajatcov.

Utorok 8. 8. 2023 (530. deň vojny)

Putinov režim bude chrániť Rosgvardia

Ukrajinská strana zaútočila na prvú líniu obrany Ruskej federácie v Záporožskom a Chersonskom regióne.

Britská spravodajská služba konštatuje, že v Ruskej federácii dochádza k posilňovaniu postavenia Rosgvardie a k jej vyzbrojovaniu ťažkými zbraňami. Rosgvardia podľa Kremľa počas vzbury wagnerovcov plnila svoje úlohy nad očakávanie a je zjavné, že Kremeľ už neverí iným ozbrojeným zložkám v takom rozsahu, ako tejto zostave – stávajú sa z nej hlavné sily, ktoré majú chrániť politický režim.

Nemecko zakúpilo prvých 50 zo 100 belgických tankov – už predtým spoločne s Dánskom a Holandskom deklarovali, že ich dodajú na Ukrajinu.

Streda. 9. 8. 2023 (531. deň vojny)

Ukrajinci zaútočili na druhom brehu Dnipra

Podľa výročnej správy Ministerstva pre mimoriadne situácie Ruskej federácie bolo v tejto krajine počas minulého roka zaznamenaných 83 výbuchov. V predchádzajúcich rokoch pritom počet výbuchov v Rusku nepresiahol dvadsiatku ročne. Dramatický nárast je spôsobený pôsobením ukrajinských spravodajských služieb a ozbrojených síl, ktoré takto podnikajú akcie na ruské zariadenia.

Ešte väčší rozdiel je pri porovnaní dôsledkov týchto výbuchov. Minulý rok pri nich zahynulo alebo bolo zranených 10 647 ľudí, v predchádzajúcich rokoch to bývalo okolo 500 ľudí.

Počet ukrajinských útokov na ruské územie sa naďalej množí a je preto možné predpokladať, že rok 2023 bude pre Rusko ešte horší – počet explózií a obetí ešte narastie. Tento trend potvrdila aj ničivá explózia v Zagorskom optickom a mechanickom závode pri Moskve, ktorý vyrábal elektrooptické komponenty pre ruské vesmírne a vzdušne vojenské systémy.

Nemecko potvrdilo ďalšiu, už avizovanú vojenskú pomoc pre Ukrajinu, ktorá má obsahovať dve odpaľovacie zariadenia systému Patriot, 10 pásových terénnych vozidiel BV206, bezpilotné prieskumne prostriedky, nákladné vozidlá, 155 mm delostreleckú muníciu a dálšie položky.

Podľa inštitútu pre štúdium vojny ukrajinské ozbrojené sily podnikli výpad na druhú stranu Dnipra cez zničenú Kachlovskú priehradu. Inštitút konštatuje, že existujú dôkazy iba o obmedzenom výpade – a to aj napriek tomu, že ruskí vojnoví blogeri tvrdia, že útok bol rozsiahlejší.

Ruské médiá uverejnili správu, že v ranných hodinách na Moskvu opäť zaútočili drony – údajne ich zostrelili v oblasti prístupu k mestu.

Štvrtok 10. 8. 2023 (532. deň vojny)

Rusom kážu, aby nepoužívali anonymný internet

Rusko ráno opäť podniklo obmedzený útok prostredníctvom samovražedných dronov na Ukrajinu – 7 z 10 dronov Shahed-136 im zostrelili. Naopak, na ruské základne v okupovanom Sevastopole zaútočilo 11 ukrajinských dronov.

Podľa ruských médií sa zopakoval aj stredajší útok dronmi na Moskvu a všetky drony mali byť zostrelené. Na moskovskom predmestí Domodedovo došlo k výbuchom a k masívnym požiarom.

Rusko spustilo masívnu kampaň s cieľom potlačiť používať na internete VPN pripojenie, ktoré umožňuje obyvateľom Ruskej federácie obchádzať cenzúru Ruskej federácie. Technológie VPN sú v Rusku protizákonné, ale veľmi populárne – a to práve pre spomínanú možnosť obchádzania ruskú cenzúru.

Piatok 11. 8. 2023 (533. deň vojny)

Ukrajinci produkujú viac munície ako EÚ alebo USA

Ukrajina už získala podporu 58 krajín pre svoj 10-bodový mierový plán. Jeho hlavnou požiadavkou je obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny v hraniciach pred ruskou okupáciou Krymu. Mierový plán podporujú aj také krajiny ako Čína, India, Indonézia, Mexiko, Čile či Južná Afrika. To spolu s krajinami G7 predstavuje prevažnú väčšinu populácie a ekonomického potenciálu zeme.

Ruské ozbrojené sily zaútočili v ranných hodinách na ukrajinské vojenské letisko Kolomyja v západnej časti Ukrajiny. To slúži na výcvik pilotov ukrajinských vzdušných síl.

Útok vykonalo prostredníctvom hypersonických striel Ch-47 Kindžal. Jedna raketa bola zasiahnutá v oblasti Kyjeva strelami systému Patriot – zostrel v tejto oblasti sa musel vykonať v relatívne vysokej výške. Dalšie rakety zasiahli okolie letiska.

Ukrajinské drony opäť útočili v oblasti Moskvy, ďalšie drony boli zaznamenané v Kurskej oblasti.

Tlačový tajomník Pentagonu, brigádny generál Patrick Ryder uviedol, Fakt, že ukrajinské sily zahnali ruské jednotky do obrany. Predstavuje to podľa tlačového tajomníka Pentagonu, brigádneho generála Patricka Rydera „vynikajúci výsledok v nie ideálnej situácii.“

To dokumentuje, že spojenecké krajiny Ukrajiny si uvedomujú skutočnú situáciu na Ukrajine – teda, že počas zlomového obdobia vojny nemožno očakávať dramatické zmeny. Zároveň sú pripravené dlhodobo podporovať Ukrajinu v boji proti ruskému agresorovi.

USA plánujú zvýšiť výrobu 155 mm munície zo súčasných 24-tisíc kusov mesačne na 80-tisíc kusov. Od začiatku vojny dodali Ukrajine dva miliony projektilov tejto hlavnej delostreleckej ráže.

Obdobnú produkciu plánujú zabezpečiť krajiny EÚ. Samotná Ukrajina však produkuje viac ako 110-tisíc delostreleckých granátov mesačne a pokrýva tak skoro polovicu svojej priemernej spotreby delostreleckej munície. To dokumentuje obrovské vzopätie krajiny nielen na bojisku, ale aj v produkcii zbrojných systémov – produkcia mnohých systémov v Ukrajine prekonáva produkciu 10-krát viac v porovnaní s Európskou úniou alebo 7,5 viac v porovnaní so Spojenými štátmi americkými.

Sobota 12. 8. 2023 (534. deň vojny)

Rusmi ovládané prístavy sú takmer na dostrel Himarsov

Ukrajinci počas dňa niekoľkokrát zaútočili na Krymský most. Ruska strana opäť uviedla, že ho zasiahli upravenou protilietadlovou strelou S-200. Ukrajinská strana sa zjavne snaží úplne vyradiť most z prevádzky, zásadne oslabiť zásobovanie ruských síl vo východnej časti línii kontaktu a posilniť vlastnú ofenzívu.

Inštitút pre štúdium vojny na základe analýzy georeferenvovaných snímkov uviedol, že ukrajinské sily postúpili k Robotynemu a do obce Urozhayne. Okrem toho odolávajú ruskému tlaku pozdĺž línie Kupjansk, Svatove, Kreminna. To vedie k ďalším bočným presunom ruských síl a k ďalšiemu oslabovaniu ruských pozícii – zvyšuje sa možnosť ukrajinského prelomenia obrany.

Zdá sa, že Rusko stupňuje útoky vo východnej oblasti línie kontaktu s cieľom oslabiť ukrajinský tlak v Chersonskej Záporožskej oblasti a v okolí Bachmutu. Ukrajinský postup k Robotynemu a do obce Urozhayne dostal predné pozície ukrajinských síl do vzdialenosti 80 kilometrov od okupovaných prístavov v Azovskom mori.

Po zaistení týchto pozíciií ďalším obmedzeným postupom sa dostanú tieto prístavy do dostrelu raketometov MLRS a HIMARS. To výrazne obmedzí použitie týchto prístavov na zásobovanie ruských síl na okupovaných územiach.

Predzvesťou budúceho ostreľovania týchto prístavov bola sobotná explózia v prístave v Berďansku.

Britské spravodajské služby zaznamenali presun ruských výsadkárov, ktorí doteraz vystužovali obranu východného brehu Dnipra, ktorá pozostáva prevažne z jednotiek mobilizovaných síl nízkej kvality do oblasti Orichova, čím sa snaží posilniť miestne ruské vyčerpané sily.

Presun sa udial napriek silňejúcim ukrajinským útokom cez Dneper. To len ďalej dokumentuje, že ruská strana pláta slabé miesta obrany presunmi do bokov menej opotrebovaných síl – záložné sily sa im neustále stenšujú.

Nedeľa 13. 8. 2023 (535. deň vojny)

Čas hrá v prospech Ukrajincov

Podľa anglických odborníkov Rusko začalo nasadzovať drony Shahed, vyrobené v Ruskej federácii. Odborníci mali možnosť skúmať dva špecifické prípady ruských samovražedných dronov – vizuálne boli totožné s dronmi Shahed-136, ale obsahovali značné percento komponentov vyrobených v Ruskej federácii. Zatiaľ sa zdá, že ide o nasadenie dronov z úvodnej produkcie a to v rámci testovania produktov, pretože tieto drony sú nasadzované len z južného smeru príletu.

Po tom, čo sa čínska delegácia zúčastnila ďalšieho kola rokovania o ukrajinskom mierovom vzorci, ktorý v jednom z bodov požaduje, aby ozbrojené sily Ruskej federácie opustili okupované územia vrátane Krymu, ruské médiá začali šíriť narativ o vzrastajúcej podpore čínskeho obyvateľstva pre ruskú inváziu na Ukrajinu.

Je pravdepodobné, že táto dezinformácia bude prezentovaná aj v európskych krajinách ako odpoveď na Čínske priklonenie sa k požiadavke, že by malo Rusko opustiť okupované územia na Ukrajine.

Ruská strana uviedla, že pri piatkovom útoku strelami Ch-47 Kindžal zničila ďalší systém Patriot. Ukrajinská strana pritom disponuje v súčasnej dobe iba dvoma batériami systému Patriot, umiestnené sú v Kyjeve a Dnipre. Doteraz ruská strana oznámila zničenie viac ako 10-násobného počtu systémov Patriot, ktoré boli ukrajinskej strane dodané.

Od začiatku ukrajinskej protiofenzívy ruská strana stratila (podľa neoverených ukrajinských zdrojov) viac ako 40-tisíc vojakov. Skutočné straty ruskej strany určite presahujú číslo 10-tisíc mŕtvych vojakov, rovnaký počet ranených bez možnosdti vyliečenia a ďalších 20-tisíc ranených.

Pokiaľ ide o ťažkú techniku: Rusko podľa Ukrajincov stratilo od začiatku ukrajinskej protiofenzívy 450 tankov a 820 obrnených pechotných vozidiel, pričom skutočné ruské straty sú okolo 300 tankov a 550 obrnených pechotných vozidiel. Tieto straty sa nevymykajú z bežných ruských strát v predchádzajúcich obdobiach vojny.

Rusko však stratilo podľa ukrajinských nárokov viac ako 1500 hlavňových delostreleckých systémov, pričom reálne straty sa pohybovali okolo 1000 zničených diel a mínometov.

Len za posledných 10 týždňov stratilo približne 30 percent všetkých delostreleckých systémov, o ktoré doposiaľ na Ukrajine prišlo. Tento údaj, vzhľadom na zásadný význam delostrelectva na bojisku, jasne dokumentuje, že stratégia Ukrajinskej strany oslabiť ruské ozbrojené sily sa napĺňa a je len otázkou času, kedy sa ruské ozbrojené sily spotrebujú.

Naopak, ukrajinské straty v rovnakom období dosiahli približne 3500 mŕtvych. Ťažko zranených a ranených má podobné množstvo ako ruská strana. Celkové straty Ukrajinských ozbrojených síl od začiatku vojny sa po 10 týždňoch ukrajinskej ofenzívy vyšplhali na číslo 20 až 25-tisíc mŕtvych, čo indikuje, že Ukrajina disponuje kapacitami na kontinuálne pokračovanie ofenzívy v dlhodobom horizonte. Čas hrá na bojisku v prospech ukrajinskej strany.

Najväčšou hrozbou pre ukrajinskú stranu je tak v strednodobom horizonte oslabenie podpory Ukrajiny od jej spojencov. Zatiaľ však takéto oslabenie nie je pozorované.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com