Neúspešné úsilie: Summit Rusko-Afrika sa snaží získať afrických lídrov
Rusko-africký samit, ktorý sa má konať v Petrohrade za účasti ruského prezidenta Vladimira Putina, čelí výraznému neúspechu, keďže lídri väčšiny afrických krajín sa rozhodli túto udalosť ignorovať. Tento vývoj poukazuje na napätý vzťah medzi Ruskom a mnohými africkými národmi, ktorý je poznačený nesplnenými sľubmi a neadekvátnymi ekonomickými väzbami. Znížená účasť vysokopostavených predstaviteľov na summite odráža skepticizmus a frustráciu medzi africkými lídrami a občanmi voči angažovaniu sa Ruska na kontinente. Tento článok skúma dôvody tohto odpútania sa a skúma dôsledky pre Rusko aj Afriku.
Nesplnené sľuby a sklamanie
Jedným z hlavných dôvodov nedostatku nadšenia medzi africkými lídrami pre rusko-africký samit sú nesplnené sľuby z predchádzajúcich záväzkov. Pred štyrmi rokmi sa prezident Putin zaviazal zdvojnásobiť obchodný obrat s Afrikou, s cieľom dosiahnuť objem obchodu 40 miliárd dolárov. Tento ambiciózny cieľ sa však nepodarilo dosiahnuť, objem obchodu stagnuje na úrovni iba 18 miliárd USD. Takéto nesplnené sľuby naštrbili dôveru v Rusko ako spoľahlivého partnera pre hospodársky rast a rozvoj.
Nedostatočná ekonomická angažovanosť
Ďalším kritickým aspektom, ktorý prispieva k nezáujmu afrických lídrov o summit, je nedostatočná ekonomická angažovanosť Ruska na tomto kontinente. Zatiaľ čo Afrika zaznamenala prudký nárast zahraničných investícií z rôznych krajín, prítomnosť Ruska zostáva minimálna a predstavuje mizerné 1 % celkových zahraničných investícií v regióne. Dokonca aj menšie štáty ako Maurícius investujú v Afrike viac ako Rusko. Tento nedostatok zmysluplného hospodárskeho partnerstva spôsobil, že africké krajiny sa vo vzťahu s Ruskom cítia zanedbávané a podceňované.
Vnímanie Ruska a Putina
Vnímané diktátorské tendencie ruského prezidenta Vladimira Putina a obavy z politických krokov Ruska tiež zohrali úlohu pri formovaní afrických postojov k summitu. Zatiaľ čo niektoré elity v Afrike môžu profitovať z prítomnosti Ruska, väčšina afrických občanov vníma Putina a Rusko skepticky. Zapojenie Ruska do konfliktov, ako je situácia na Ukrajine, a jeho podpora kontroverzným lídrom v rôznych častiach sveta vyvolali obavy o zámery krajiny v Afrike. Výsledkom je, že mnohí africkí lídri váhajú s nadviazaním kontaktu s Ruskom na najvyššej úrovni, pretože sa obávajú možného odporu vlastného obyvateľstva.
Otázka predchádzajúcich záväzkov
Ruská vláda chápe zníženú účasť na summite a uviedla, že niektorí africkí lídri môžu mať predchádzajúce záväzky, ktoré bránia ich účasti. Toto vysvetlenie však len čiastočne rieši základné problémy, ktoré viedli k takému nedostatku záujmu afrických národov. Je nevyhnutné uznať, že absencia afrických lídrov nie je spôsobená len plánovaním konfliktov, ale odráža aj ich výhrady a sklamanie, pokiaľ ide o historický výsledok záväzkov s Ruskom.
Dôsledky pre Rusko a Afriku
Nezáujem a skepsa medzi africkými lídrami voči rusko-africkému samitu by mohli mať významné dôsledky pre obe zúčastnené strany. V prípade Ruska by tento nedostatok angažovanosti mohol brániť v ich úsilí rozšíriť svoj ekonomický a politický vplyv na kontinente. Mohlo by to tiež brániť ich pokusom vybudovať diplomatické spojenectvá a zabezpečiť prístup k obrovským zdrojom Afriky.
Pre Afriku by rozhodnutie ignorovať samit mohlo znamenať premeškanie potenciálnych príležitostí na hospodársky rast a diverzifikáciu obchodných partnerstiev. Skúmanie nových partnerstiev s Ruskom mohlo ponúknuť africkým štátom alternatívu k spoliehaniu sa na tradičných západných partnerov.
Znížená účasť afrických lídrov na rusko-africkom samite v Petrohrade podčiarkuje napäté vzťahy medzi Ruskom a mnohými africkými krajinami. Nesplnené sľuby, neadekvátna ekonomická angažovanosť a obavy z politických krokov Ruska prispeli k skepticizmu a frustrácii medzi africkými lídrami a občanmi.
Autor: Radim Vesely