Babišovo impérium na Slovensku: Najskôr strašili krachmi a nakoniec jeho firmy rekordne zarobili
Mali to byť najhoršie výsledky v histórii. Vysoké ceny energií a najmä plynu boli dôvodom paniky aj v koncerne Agrofert Andreja Babiša. Napokon jeho firmy na Slovensku zažili rozprávkový rast.
Firmy patriace najbohatšiemu Slovákovi Andrejovi Babišovi (oficiálne tieto akcie vložil do zvereneckého fondu vzhľadom na to, že je v politike, pozn. red.) v minulom roku neustále strašili čiernymi scenármi. Slovenskú vládu tak neustále vydierali, aby štát pomáhal podnikateľskému sektoru vzhľadom na energetickú krízu a rastúcu infláciu.
Nakoniec sa však ukázalo, že ich katastrofické predpovede sa nenaplnili. Naplnili sa však ich vrecká, keďže väčšina firiem si výrazne polepšila, a to nad úrovňou inflácie. Babišove spoločnosti na Slovensku tak dosiahli v minulom roku historické tržby a zisky.
Aktuality.sk prinášajú prehľad hospodárskych výsledkov desiatky najväčších firiem z Babišovho holdingu Agrofert na Slovensku.
1. Duslo
Tržby: 1 021 559 000 eur
Zisk: 107 786 000 eur
Sliepkou, ktorá nesia zlaté vajcia v rámci Babišovho biznisu na Slovensku, je chemický podnik Duslo. Tento šaliansky závod si v minulom roku zaknihoval rekordné tržby a zisk.
Svoje hospodárenie firma zlepšila oproti predchádzajúcemu obdobiu viac ako 21-násobne, keď zisk prekonal úroveň 107 miliónov eur.
Duslo je najväčší producent čpavku a kyseliny dusičnej na Slovensku. Tieto produkty následne využíva na výrobu minerálnych hnojív. Do výrobného portfólia Dusla patria okrem iného aj základné druhy stabilizátorov a urýchľovačov pre výrobcov pneumatík a technickej gumy.
Túto spoločnosť Babišov Agrofert ovládol v roku 2004, keď začal vo veľkom skupovať zamestnanecké akcie. To sa nepáčilo predstavenstu na čele s Jozefom Kollárom, ktorý podnik vzkriesil a prebudoval na ziskový biznis. Vtedajšie vedenie nakoniec kapitulovalo, keďže Babišovej ponuke neodolala väčšina zamestnancov, ktorá si neuvedomovala, aké hodnotné sú ich akcie.
2. Agropodnik
Tržby: 227 031 822 eur
Zisk: 8 942 632 eur
Agropodnik patrí medzi najvýznamnejších hráčov v poľnohospodárskom biznise. Firma totiž poskytuje farmárov komplexné služby počnúc predajom priemyselných hnojív, pesticídov, osív a nafty až po výkup rastlinných komodít, ktoré následne predáva finálnym spracovateľom na domácom aj zahraničnom trhu.
Spoločnosti šéfuje mediálne známy manažér Emil Macho, ktorý zároveň zastáva aj funkciu predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Aj Agropodniku sa vlani výrazne darilo, keď svoj zisk viac ako strojnásobil oproti roku 2021. Firma tak skončila v profite takmer deväť miliónov eur.
3. ACHP Levice
Tržby: 172 107 471 eur
Zisk: 1 076 039 eur
Firma ACHP Levice v podstate zabezpečuje odbyt výrobných podnikov v rámci Agrofertu. Podobne ako Agropodnik predáva priemyselné hnojivá a osivá. Popritom zabezpečuje konzultačné a poradenské činnosti.
Zisk spoločnosti sa v minulom roku oproti predvlaňajšku nezmenil, avšak tržby ACHP Levice vzrástli o viac ako 40 percent a presiahli hranicu 170 miliónov eur, čo predstavuje historicky najlepší výsledok.
4. Hyza
Tržby: 122 909 909 eur
Zisk: 1 051 841 eur
Tento Babišov podnik patrí k najväčším spracovateľom hydiny na Slovensku. Denná výrobná kapacita predstavuje 100-tisíc kurčiat. Agrofert ovládol Hyzu v roku 2006. Aj táto firma si výrazne polepšila v minulom roku.
Hyza skončila v profite viac ako milión eur a oproti predchádzajúcemu obdobiu si trojnásobne polepšila. Za ziskami z rokov 2018 až 2020 však mierne zaostala.
5. Penam
Tržby: 79 792 038 eur
Zisk: 340 917 eur
Vlaňajšok prial aj pekárenskému biznisu Andreja Babiša. Skupina Penam, ktorá patrí k najväčším hráčom na Slovensku a Česku v rámci pekární, sa konečne u nás dostala do čiernych čísel. Penam v roku 2022 skončil po prvýkrát v zisku, a to takmer 341-tísíc eur.
Firme výrazne narástli aj tržby, keď z predvlaňajších 56,5 milióna poskočila až na takmer 80 miliónov eur.
Pozitívne hospodárske výsledky pekárenského biznisu však najnovšie zatienilo obvinenie zo strany Protimonopolného úradu (PMÚ). Úrad, ktorý dozerá na dodržiavanie hospodárskej súťaže, totiž uložil Agrofertu pokutu vo výške 21 miliónov eur. Ide o historicky jednu z najvyšších sankcií, akú kedy uložil PMÚ jednej firme.
Kontrolórom sa totiž nepozdáva prevzatie Prvej bratislavskej pekárenskej a žilinskej pekárne Peza. Tie sa pred časom stali súčasťou skupiny Penam prostredníctvom nepriamej akvizície, keď ich najskôr ovládol iný subjekt.
6. Tajba
Tržby: 69 447 676 eur
Zisk: 3 035 498 eur
Táto akciovka je hlavným poľnohospodárskym podnikom skupiny Agrofert na východnom Slovensku. Tak ako Agropodnik Trnava, aj Tajba disponuje veľkou kapacitou na uskladnenie poľnohospodárskych produktov a okrem týchto služieb ponúka aj predaj hnojív a osiva. Okrem toho sú súčasťou podniku Tajba aj dve firmy, ktoré sa zaoberajú poľnohospodárskou produkciou. Východoslovenská vetva Babišovho biznisu má síce zo skupiny poľnohospodárskych podnikov najnižšie tržby, no v roku 2022 dosiahla rekordný zisk bezmála tri milióny eur.
7. Agrotec Slovensko
Tržby: 35 358 106 eur
Zisk: 709 996 eur
Spoločnosť zaoberajúca sa predajom a servisom poľnohospodárskej techniky, ktorá má zastúpenie prakticky na celom Slovensku. Funguje od roku 1993 a neustále sa jej zvyšujú tržby až na aktuálnu úroveň viac ako 35 miliónov eur. Napriek poklesu zisku oproti minulému roku o približne 200-tisíc eur je firma Agrotec pre Babišov poľnohospodársky biznis na Slovensku významná – ide totiž o ďalší biznis, ktorým vie česko-slovenský magnát uzatvoriť celý výrobno-odberateľský reťazec v rámci poľnohospodárstva.
8. GreenChem SK
Tržby: 24 030 049 eur
Zisk: 886 604 eur
Spoločnosť je výrobcom, distribútorom a predajcom prímesi AdBlue. Ide o zriedenú močovinu, ktorá sa pridáva do výfukového systému dieselových vozidiel, aby sa znížili emisie oxidov dusíka – namiesto nich vzniká voda a dusík. GreenChem patrí k najrýchlejšie rastúcim Babišovým biznisom, za uplynulé tri roky strojnásobila svoje tržby a zisk išiel hore z približne 200-tisíc na minuloročných takmer 900-tisíc eur. Produkty tejto značky sa predávajú aj na viac ako 60 čerpacích staniciach po celom Slovensku.
9. AgriCS Slovakia
Tržby: 23 230 397 eur
Zisk: 503 672 eur
Podobne ako Agrotec, aj AgriCS je predajcom a servisom pre poľnohospodársku techniku. Poľnohospodárom ponúka aj finančné služby spojené s predajom či lízingom strojov. Firme stabilne rastú tržby každý rok a zisk za rok 2022 je tak ako aj pri iných biznisoch Babiša rekordný.
10. Poľnoslužby Bebrava
Tržby: 20 470 294 eur
Zisk: 208 734 eur
Akvizícia z roku 2017 Babišovho koncernu Agrofert je opäť z prostredia poľnohospodárskych služieb. Firma po vstupe do skupiny Agrofert síce znížila svoje tržby, no súčasne aj výrazne ozdravila svoju ziskovosť – v roku 2016 stratila 1,6 milióna eur. Po nástupe nových majiteľov sa zisk firmy ustálil a v posledných troch rokoch sa dostala do mierneho zisku, stúpajú aj jej tržby. Spoločnosť sa zameriava na výrobu kŕmnych zmesí, skladovanie poľnohospodárskych produktov, predaj hnojív a osív a inými službami pre poľnohospodárov.
Medzi ďalšie najväčšie Babišove firmy na Slovensku patria pekárne PEZA, vydavateľstvo Mafra, farmaceutické firmy Imunoglukan a Pleuran, realitná spoločnosť Istrochem reality, spoločnosť poskytujúca zdravotnícku starostlivosť Iscare a predajca vstupeniek Ticketportal.
Ako sa darilo Agrofertu v Česku
Skupia Agreofert v Českej republike (materskom koncerne) dosiahla zisk 13 miliárd českých korún (cca. 541 miliónov eur), je to viac ako dvojnásobný rast oproti toku 2021. O tretinu sa koncernu zvýšili aj tržby na 245 miliárd českých korún (cca. 10 miliárd eur). Ťahúnmi skupiny Agrofert boli (tak ako aj na Slovensku) chemické závody Deza a Synthesia, ktoré profitovali z nárastu cien hnojív.
Agrofert však informuje, že v roku 2023 očakáva horšie výsledky. Už prvý polrok tohto roku to naznačuje a výsledky sú horšie ako v roku minulom. Na svedomí to má podľa predsedu predstavenstva Zbyňka Průšu konflikt na Ukrajine, vysoké ceny energií a vysoké úrokové sadzby. Aj napriek negatívnym výhliadkam by podľa výročnej správy Agrofertu v roku 2023 preinvestovať viac peňazí ako v roku 2022. Okrem toho, Agrofert dokončí v tomto roku akvizíciu divízie na spracovanie dusíku rakúskej firmy Borealis, pod Agrofert tak bude patriť niekoľko tovární v západnej Európe.
Zdroj: https://www.aktuality.sk