Slovensko

Minister vnútra Šimko končí po 65 dňoch: Čo stojí za jeho odchodom?! Takto to vidí politológ

Na svojom fleku sa dlho neudržal. Približne týždeň vedela verejnosť o konflikte v zákulisí ministerstva vnútra medzi jeho šéfom Ivanom Šimkom (68) a policajným prezidentom Štefanom Hamranom (48).

Po viacerých debatách sa spor nepodarilo urovnať a viac ako 20 príslušníkov vedenia polície oznámilo, že odchádza. Napokon zasiahla prezidentka Zuzana Čaputová (50), ktorá po schôdzke s premiérom Ľudovítom Ódorom (47) oznámila, že Šimka zbavuje ministerského poverenia. Ako celý spor vysvetľujú hlavní aktéri?

Dôvodom konca ministra vnútra vo funkcii mala byť naštrbená dôvera medzi Šimkom a vedením polície. „Kameňom úrazu je, že dôvera medzi ministrom vnútra Ivanom Šimkom a širokým vedením polície sa počas uplynulých týždňov naštrbila natoľko, že sa ju napriek veľkému úsiliu aj pani prezidentky, aj mňa a intenzívnym rokovaniam, nepodarilo obnoviť,“ uviedol Ódor. Pôvodne sa špekulovalo, že za náhlym konaním boli Šimkove statusy o polícii. „Žiadne rozviazané ruky tu ľudia s pištoľami a putami mať nesmú! Patria pod kontrolu politiky,“ písal v nich minister Šimko.

Premiér Ódor však hovorí, že keby to bolo len o tom, tak spor už je dávno prekonaný. „Bola to posledná kvapka. Situácia sa za dva mesiace dostala do takého bodu, že široké vedenie polície si povedalo, že odchádza. Nebolo to dané ako ultimátum,“ skonštatoval. Vláda sa zaviazala, že krajinu dovedie k predčasným voľbám bez konfliktov, čo Šimko porušil. „Politizácia a politické riadenie polície je pre mňa osobne neakceptovateľné a neprípustné,“ vyhlásil premiér.

Prezidentka napokon Šimka odvolala a vedením ministerstva poverila Ódora. Do vlády bez dôvery parlamentu totiž nemožno vymenovať človeka zvonku. „Situácia dospela do bodu, keď bol avizovaný odchod vyše dvoch desiatok ľudí z vedenia policajného zboru,“ povedala Čaputová. Svoj krok odôvodňuje tým, že práve personálna stabilita v polícii je najmä pred voľbami dôležitá.

Exminister Šimko hovorí, že skutočným dôvodom je podľa neho fakt, že ako šéf rezortu nebol ochotný automaticky rozdávať podpisy tam, kde to bolo požadované. „Do práce polície a OČTK som nikdy nezasahoval a nikdy som to ani nechcel. Myslím si, že skutočný dôvod, ktorý vytvoril toto napätie, bol iný. Pred asi troma týždňami mi predložili na podpis návrh na vymenovanie trestne stíhaného policajta do vedúcej funkcie inšpekcie, teda zložky, ktorej ťažiskovou úlohou je policajtov stíhať,“ povedal Šimko s tým, že návrh nepodpísal.

Šéf inšpekcie Peter Juhász však obvineného policajta Pavla Ďurku do funkcie vymenoval. „Mne sa to nepáčilo. Zrejme to bol skutočný dôvod všetkého, čo potom nasledovalo. Ukázalo sa, že minister nie je len automat na podpisovanie,“ dodal Šimko.

Pavol Ďurka je jedným z policajtov skupiny „čurillovcov“. Tá pracovala na najvážnejších korupčných prípadoch spojených s bývalým vedením polície za Smeru. Robert Fico ich dlhodobo kritizuje aj na základe toho, že ide o obvinených policajtov. Prezident Štefan Hamran za nimi stojí a hovorí, že sa ničoho protizákonného nedopustili. Krajský súd v Bratislave pri rozhodovaní o ich väzbe povedal, že nezistil, že by si niečo účelovo vymysleli a nevidel v ich konaní nič protiprávne.

Paradoxné je, že na konci júna ministerstvo vnútra pod vedením Šimka potvrdilo zaradenie Pavla Ďurku do inšpekcie s tým, že rešpektujú prezumpciu neviny. „Uvedený policajt nebude pôsobiť na odbore, ktorý vykonáva vyšetrovanie jeho trestnej veci,“ uviedol Šimkov rezort. Nový Čas oslovil aj prezidenta polície Hamrana, no k veci sa v stredu vyjadriť nechcel.

Skutočný dôvod bol iný

Ivan Šimko, exminister vnútra

Myslím si, že skutočný dôvod, ktorý vytvoril toto napätie, bol iný. Pred asi troma týždňami mi predložili na podpis návrh na vymenovanie policajta do vedúcej funkcie inšpekcie, teda zložky, ktorej ťažiskovou úlohou je policajtov stíhať. Keďže som dostal informáciu, že je to trestne stíhaný človek a vlastne som to meno nepoznal, tak som to nepodpísal.

To je zložka, ktorá podlieha ministrovi a jej poslaním je kontrolovať a stíhať policajtov. Bolo by ťažko obhájiteľné, aby niekto, kto je trestne stíhaný, aby som ho ustanovil do takejto funkcie.“ – Návrh nepodpísal a pozval k sebe riaditeľa inšpekcie Petra Juhásza.

„Skúsil som mu vysvetliť, že problém nie je v tom, v koho pôsobnosti sa to vykoná, ale v trestnom stíhaní a požiadal som ho, aby s tým mesiac počkal, kým sa s tým neoboznámim. Riaditeľ inšpekcie to napriek tomu urobil. Mne sa to nepáčilo, ale neodvolal som ho, pretože som mu chcel ponechať druhú šancu.“ – Dohad je, že problém nebol ani v pánovi Ďurkovi, problém bol s nepodpisujúcim ministrom. Asi boli zvyknutí na to, že ministri podpisujú, čo sa im predloží.
 

Nehovorme o zlyhaní

Tomáš Koziak, politológ

Z vecnej strany, na koho strane je pravda, či na strane pána Hamrana, alebo pána Šimka, je skutočne veľmi ťažké posúdiť. Fakt je ten, že pokiaľ ide o túto konkrétnu záležitosť (vymenovanie Pavla Ďurku, pozn. redakcie), tak pán exminister by mal mať pravdu, ale pohnútky pána Hamrana je ťažké vyhodnotiť.

Neoznačil by som to ani za zlyhanie prezidentky, ani premiéra. Môžeme sa baviť o kompetenčnom spore alebo o tom, ako by mal policajný zbor vyzerať, ale určite nejde ani o zlyhanie pána Hamrana, ani pána Šimka.

Dôležitá je stabilita polície

Zuzana Čaputová, prezidentka SR

K tomuto sme sa nezaviazali

Ľudovít Ódor, premiér SR

  • dôvera medzi ministrom a širokým vedením polície sa naštrbila natoľko, že sa ju nepodarilo obnoviť
     
  • stanoviská ministra Šimka sú v rozpore s tým, k čomu sa vláda zaviazala – politizácia polície je neakceptovateľná
     
  • široké vedenie polície, viac ako 20 ľudí oznámilo, že odchádza, čo nepovažuje za šťastné riešenie pred voľbami
     
  • za tým príbehom sú aj personálne otázky, otázky, ako nazerať na politickú kontrolu nad policajným zborom vrátane získavania informácií o tom, čo sa deje pri niektorých prípadoch

Čo na to strany

  • Smer-SD: Prezidentka SR Zuzana Čaputová odvolala Ivana Šimka z funkcie ministra vnútra, pretože začal vidieť zverstvá, ktoré pácha Národná kriminálna agentúra (NAKA), a hovoriť o nich.
     
  • Demokrati: V nestabilnom predvolebnom období je pokoj v polícii kľúčový. Očakávame od premiéra Ódora, že urýchlene spoločnosti predstaví plán na najbližšie mesiace, ako chce zabezpečiť, aby polícia pokračovala bez zásahov politikov vo vyšetrovaní veľkej korupcie, ktoré sa naštartovalo za našej vlády.
     
  • Saska: Rešpektujeme rozhodnutie premiéra odvolať ministra vnútra. Bohužiaľ, Ľudovít Ódor sa sporom Ivana Šimka so Štefanom Hamranom nechal vtiahnuť do predvolebnej kampane. Máme za to, že minister vnútra má mať jasnú zodpovednosť za výkon a prácu polície.
     
  • Hlas-SD: Dnes sme sa stali svedkami niečoho unikátneho, čo musíme považovať za absolútne neprijateľné. Na želanie policajtov, želanie ozbrojenej zložky štátu, ktorá ma poslúchať a plniť úlohy vlády SR, je nakoniec odvolaný minister vnútra, ktorý je autoritou nad touto zložkou a ktorý ju má riadiť a má na ňu dohliadať.
     
  • Za ľudí: Vítame, že naša výzva bola vypočutá a končí minister vnútra Ivan Šimko. Zastavil všetky pozitívne a dôležité zmeny, ktoré rozbehla naša vláda a neakceptovateľným spôsobom zasahoval do práce polície, čím pomáhal hlavne Robertovi Ficovi.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com