Slovensko

Spor Hamrana a Šimka môže mať desivú dohru: So šéfom polície chce skončiť celé jej vedenie a aj…

Konflikt sa vyostruje! Atmosféra medzi policajným prezidentom Štefanom Hamranom (48) a ministrom vnútra Ivanom Šimkom (68) je stále mimoriadne napätá.

Po šéfovi polície už začali svojím odchodom hroziť aj ďalší funkcionári, a tak je v hre výrazné oslabenie rezortu vnútra. Na Šimka zasa začali tlačiť aj politici. Zatiaľ čo niektorí žiadajú Hamranovu hlavu, iní apelujú na odvolanie samotného ministra. Celú situáciu už musí žehliť šéf vlády Ľudovít Ódor (47), ktorý nevylučuje ani Hamranov odchod.

Celý konflikt spustili vyjadrenia ministra po tom, čo došlo k vražde mačetou mamičky Andrey. Šimko tvrdí, že „žiadne rozviazané ruky tu ľudia s pištoľami a putami mať nesmú! Patria pod kontrolu politiky“. Toto vyjadrenie rozčúlilo šéfa polície Hamrana a situácia graduje už niekoľko dní. Medzi Hamranom a Šimkom prebiehajú aj za účasti premiéra Ódora intenzívne rokovania a podľa premiéra by sme ich výsledky mali poznať už do pár dní.

Odmietol akékoľvek politické zásahy do práce polície, ale uznáva, že spôsob komunikácie šéfa rezortu nebol najvhodnejší. „Určite to nepovažujem za šťastný spôsob komunikácie. Komunikácia by mala byť interne v rámci ministerstva vnútra oveľa intenzívnejšia a priamočiarejšia,“ uviedol Ódor. Samotný minister Šimko to až tak tragicky nevidí. „Nemám veľkú chuť rozoberať svoju súkromnú literárnu činnosť,“ povedal Šimko.

Možné rezignácie

Minister vnútra si myslí, že Hamran neodíde z funkcie a dodáva, že je podľa neho slobodný človek. Na rokovaní podľa svojich slov policajnému prezidentovi vysvetlil, že „postavenie ministra je trošku iné než postavenie policajného prezidenta“. S prezidentkou o spore zatiaľ nekomunikoval. Jednoznačne o svojom odchode alebo zotrvaní vo funkcii nehovorí ani samotný šéf polície Hamran. „Som toho názoru, že si to treba najprv vyjasniť doma a potom podať stanovisko,“ skonštatoval pre Nový Čas. Červenou čiarou je však pre neho zasahovanie politikov do práce polície.

Rezonovať však začal aj apel na odvolanie Ivana Šimka, on však na to dôvod nevidí. „Nikto nemôže mať úplne rozviazané ruky, ani minister, ani policajný prezident, ani nikto. Sme viazaní ústavou, zákonom a ja som viazaný programovým vyhlásením, aj keď nebolo schválené,“ hovorí Šimko. Jeho odvolanie nie je v hre ani pre Ódora, keď­že ako poverený premiér to urobiť nemôže. „V hre je, aby sme zabezpečili nepolitický bezproblémový chod polície a vyšetrovanie citlivých káuz bez akýchkoľvek pochybností. Uvidíme, akým spôsobom sa mi to podarí zabezpečiť,“ uviedol.

Rokujú

Od pondelka sa premiér, policajný prezident aj minister vnútra stretli už niekoľkokrát. Ódor rokoval aj so širším vedením polície, ktoré tiež zvažuje odchod. Portál Aktuality píše, že zložením funkcie nehrozí len šéf polície a jeho dvaja viceprezidenti, ale aj riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko, poverený šéf policajnej inšpekcie Peter Juhás a ďalší.

V hre je teda časť vedenia policajnej inšpekcie, NAKA a asi aj niekoľko krajských riaditeľov. Malo by ísť o približne desať ľudí. K ich možnej rezignácii sa vyjadril premiér veľmi diplomaticky a hovorí, že nebude odhadovať, aká je šanca na koho odchod. „Určite nebudem komunikovať ani to, čo hovoril pán minister, že pán Hamran neodíde. Ja beriem túto situáciu vážne. Keď bude riešenie na stole, tak vás budeme informovať,“ uzavrel.

Citlivá téma

Tomáš Koziak, politológ

– Teoreticky by sa mal púšťať minister aj do takýchto polemík. Tému polície vo vzťahu k politike treba otvárať, treba o nej hovoriť a treba hľadať najvhodnejšie možné riešenia. Tých možností je viacero, aj v rôznych krajinách sú rôzne prístupy k tejto problematike. Toto je teoretická rovina, ale na druhej strane je praktická rovina. Vzhľadom na to, že úradnícka vláda má skutočne veľmi obmedzenú kompetenciu a veľmi obmedzenú životnosť, môžeme to brať len ako teoretický výsledok do zložitej diskusie. Nečudujem sa, že to vyvolalo takúto pozornosť, lebo je to mimoriadne citlivá téma.

Rovnováha sa nemôže narušiť 

Jaroslav Spišiak, bývalý prezident policajného zboru 

– Minister vnútra je vymenovaný na základe výsledkov volieb. Teda na základe demokratických princípov. On je zodpovedný za realizáciu programového vyhĺasenia vlády, schváleného NR SR, v rozsahu MVSR. Z toho je zrejmé a zároveň aj zákonne upravené, že zodpovedá okrem iného aj za plnenie PVV na úseku činnosti PZ. PZ riadi prezident PZ a za svoju činnosť zodpovedá ministrovi vnútra. Minister vnútra je ústredným orgánom štátnej správy aj na úseku činnosti PZ okrem oblasti trestného konania, kde je ním Generálny prokurátor. Z uvedeného je zrejmé, že minister vnútra má mať nad činnosťou PZ príslušnú kontrolnú právomoc a to preto aby mohol garantovať plnenie svojich zákonných oprávnení v súvislosti s plnením PVV. Toto je demokratický princíp.

Akákoľvek kontrola alebo iné zasahovanie ministra na úseku trestného konania je na základe uvedeného vyššie neprípustná. Orgány činné v trestnom konaní pôsobiace v Policajnom zbore, musia byť v rámci trestného konania nezávislé od akýchkoľvek politických vplyvov. V prípade, že sa minister vnútra svojim konaním snaží takto definovanú rovnováhu narušiť, je to vo verejnom záujme sa voči tomu postaviť. 

Hamrana by mali okamžite odvolať

Smer-SSD

– Štefan Hamran ako najvyšší policajný úradník už vyslovil nedôveru generálnemu prokurátorovi SR Marošovi Žilinkovi, má neprijateľné politické vyhlásenia na adresu opozície a najnovšie ide po krku aj svojmu nadriadenému ministrovi vnútra. Ivan Šimko by mal Štefana Hamrana okamžite odvolať nielen preto, že na to existujú vážne dôvody, ale aj preto, aby si ako minister urobil poriadok s bláznami typu Štefan Hamran alebo Igor Matovič, ktorý sa Hamrana zo zištných dôvodov a strachu zastáva.


Jediná cesta späť je stiahnutie

Igor Matovič, OĽaNO a priatelia

– Pani prezidentka, naozaj súhlasíte s politizáciou polície? Mlčíte, nenapísali ste ani jeden status, že to možno citlivo vnímate. Čokoľvek, aspoň pár slov, ktorými by ste sa zastali policajtov v Policajnom zbore. Mlčí prezidentka, ktorá tvorila túto vládu. Mlčí Ivan Šimko, ktorý napísal status hodný Roberta Kaliňáka. Myslíme si, že jediná cesta späť je stiahnuť Ivana Šimka z funkcie ministra vnútra, lebo robí hanbu svojej funkcii, celej úradníckej vláde a dehonestuje prácu čestných policajtov v Policajnom zbore.


Politici nemajú zasahovať do vyšetrovania

Milan Majerský, predseda KDH

– Netušíme, ako to minister Šimko myslel. Nie je nominantom KDH, ale pani prezidentky, v strane si pozastavil členstvo. Náš názor, ktorý si kladieme aj ako podmienku spolupráce na úrovni vlády, je, že politici nemajú čo zasahovať do vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. V rámci polície zároveň musíme posilniť kontrolné mechanizmy. Otázky na odstúpenie ministra alebo policajného prezidenta sú vecou vlády.

Mal by len svietiť a kúriť

SNS

– Minister Šimko by mal len svietiť a kúriť a je veľké nešťastie, že vôbec na Slovensku vznikla úradnícka vláda. Je zrejmé, že minister Šimko chce ovládnuť Prezídium Policajného zboru, aby mohol kriminalizovať ďalej Sulíka, Matoviča, Kollára tak, aby progresívci od pani Čaputovej mali vyššie percentá.


Hamran je dobrý policajný prezident

Progresívne Slovensko

– Sme za to, aby orgány činné v trestnom konaní mohli vyšetrovať nezávisle a bez politických tlakov. Budeme dôsledne brániť akékoľvek útoky na nezávislosť vyšetrovateľov a vyšetrovateliek a aj po voľbách budeme garantovať nezávislosť OČTK. Hamran je veľmi dobrý policajný prezident a mal by pokračovať vo svojej práci.

Nekompetentnosť

Republika

– Obaja su nekompetentní a na svojich pozíciach nemajú, čo robiť. Dočasne poverený minister Šimko má kúriť a svietiť a nie robiť politické zásahy na úrovni ministerstva. A policajný prezident Hamran nie je nič viac nez politickým prežitkom Matovičovo-Hegerovej vlády, ktorý už niekoľkokrát ukázal svoju nekompetentnosť a aroganciu.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com