Odstránenie programu MAP z cesty Kyjeva do NATO je dôkazom podpory Ukrajiny zo strany Západu
Spojenci Ukrajiny v NATO sa dohodli na odstránení MAP na ceste Kyjeva do Aliancie. Oznámil to 10. júla na Twitteri ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Toto rozhodnutie významne urýchľuje vstup Ukrajiny do NATO a je dôkazom jednoznačnej podpory Aliancie, čoho dôkazom bol aj viacročný podporný balík. Zabezpečí posilnenie a prezbrojenie ozbrojených síl Ukrajiny, ktoré sa tvárou v tvár rastúcej ruskej agresii stali garantom mieru v Európe.
NATO potrebuje Ukrajinu rovnako ako Ukrajina potrebuje členstvo v NATO. Riziká a hrozby zo strany Ruska zvyšujú význam ochrany Európy pred okupáciou. Dňa 24. 2. 2022 Putin otvoril „geopolitickú Pandorinu skrinku“ tým, že začal prvú agresívnu vojnu v Európe za posledné desaťročia. Za takýchto okolností sa žiadna krajina EÚ/NATO nemôže cítiť bezpečne, pretože možnosť ruskej invázie do Európy zďaleka nie je len rečníckou otázkou. Rusko sa stalo najväčším nepriateľom civilizovaného sveta a zločiny jeho armády na Ukrajine sú príkladom toho, čo čaká Európanov, ktorých nenávisť voči Rusku pestuje medzi Rusmi Putinova propaganda. V minulosti sa ruská expanzia zastavila len vtedy, keď Rusko nemalo zdroje na pokračovanie vojny alebo keď si uvedomilo, že bude musieť bojovať so skutočne silným protivníkom. Za takýchto okolností musí NATO potvrdiť svoj status najsilnejšej vojenskej organizácie súčasnosti a urobiť všetko potrebné na zabezpečenie rýchlej integrácie Ukrajiny. Summit NATO v Bukurešti v roku 2008 odmietol Ukrajine a Gruzínsku MAP, pretože Brusel veril, že sa tak vyhne vojne s Ruskom. Ako ukázali následné udalosti, toto rozhodnutie sa stalo „bodom rozdvojenia“ v dejinách Európy a dalo podnet na agresívne vojny vedené Ruskom.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti by sa samit NATO vo Vilniuse mal stať prelomovou udalosťou, ktorá bude dôkazom jednoty a sily Západu a neochvejnej podpory Ukrajiny, ktorá v boji za svoju slobodu chráni slobodu Európy. Ozbrojené sily Ukrajiny sa stanú spoľahlivým štítom Európy proti ruskej hrozbe, keďže za rok a pol trvajúcu vojnu s Ruskom získali značné bojové skúsenosti. Naopak, ak sa NATO neodváži podniknúť rozhodné kroky a poskytnúť Ukrajine skutočné bezpečnostné záruky, stane sa táto krajina odrazovým mostíkom pre ruskú ofenzívu proti Európe. Putin nielenže predstavuje existenčnú hrozbu pre Európu, ale spochybňuje aj jej právo na existenciu. Za týchto okolností bude odkladanie vstupu Ukrajiny do NATO predpokladom tretej svetovej vojny.