Slovensko

Parlament dnes rozhoduje o odvolaní Kollára: Čo mu priťaží a čo ho môže zachrániť!

Rozhodne sa o tom, ako to celé dopadne. Boris Kollár (57) sa má dnes postaviť pred poslancov a vysvetliť svoje konanie z roku 2012, keď vyfackal dvojnásobnú mamu svojich detí Barboru Richterovú (34). Poslancom Demokratov sa podarilo vyzbierať dostatok podpisov pre otvorenie mimoriadnej schôdze.

Otázne je, či sa ich nazbiera dosť na to, aby ju vôbec otvorili a následne v tajnom hlasovaní aj zbavili Kollára funkcie predsedu parlamentu. O čo všetko by Kollár prišiel?

On sám nie je pyšný na to, že Richterovú zbil. „Nikdy by sa to nestalo, pokiaľ by tam nebola tá príčina,“ hovoril. Podľa neho to bola reakcia na to, že syna hodila cez celú obývačku. „Keď ktokoľvek siahne rukou na moje dieťa, alebo bude chcieť nejakým spôsobom poškodiť zdravie alebo život môjho dieťaťa, zachovám sa rovnako, za toto sa nebudem ani ospravedlňovať, ani odstupovať,“ tvrdil Kollár.

Richterová hovorí, že Kollár ju zbil do bezvedomia. „Boris Kollár poslal svoju mamu aj s naším synom do vedľajšej miestnosti a z ničoho nič sa začal správať veľmi agresívne a začal ma biť fackami,“ uviedla. Na schôdzi sa bude najskôr schvaľovať jej program, na čo je potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov.

Ešte otáznejší je výsledok samotného hlasovania o Kollárovom odchode. Tu už totiž treba nadpolovičnú väčšinu všetkých poslancov. To, či bude za Kollárov odchod hlasovať 76 poslancov, pritom zatiaľ nevyzerá veľmi pravdepodobne.

O čo všetko by prišiel

Kollár by v prípade odvolania prišiel o príplatok za post predsedu parlamentu, čo činí necelých 500 eur. Celkovo by jeho plat spadol zo 6 800 € na približne 6 300 €. Kollár by však prišiel o status druhého najvyššieho ústavného činiteľa, ktorým sa môže hrdiť v kampani.

S tým sa spája aj rôzne otváranie podujatí po Slovensku či prijímanie zahraničných hostí. Z hľadiska práce by už Kollár nemal mať veľa roboty, keďže na poslancov čaká riadna schôdza už len v septembri, aj to len slávnostná. Možné sú však mimoriadne schôdze, pokiaľ nejakú zvolá aspoň 30 poslancov.

Kollárovo ústavné postavenie mu dáva právomoc oboznamovať sa s informáciami SIS, k tomu by už prístup nemal. Predseda parlamentu má zároveň ochranku aj limuzínu, tá mu však aj po konci vo funkcii ostáva ešte 90 dní.

Toto hrá v jeho prospech

1. Letný termín odvolávania

Kollár po tom, čo Demokrati vyzbierali 34 podpisov na zvolanie rokovania parlamentu, zvolal mimoriadnu schôdzu parlamentu na termín, ktorý vyhovuje tomu, aby zostal predsedom NR SR. Viacerí poslanci mali naplánované dovolenky, keďže ide aj o deň pred sviatkom.

2. Taktizovanie poslancov

Viacerí poslanci naprieč politickým spektrom s Kollárom posledné volebné obdobie spolupracovali. Sme rodina sa stala jazýčkom na váhach medzi koalíciou a opozíciou, a tak bola prijateľná pre obe rozhádané strany parlamentu.

3. Hľadanie náhrady na post šéfa NR SR

Parlament už nemá na pláne žiadne riadne zasadnutie okrem slávnostnej schôdze na začiatku septembra. Na tej sa už rokovať nebude. Môže sa však zvolať mimoriadna schôdza, kde budú chcieť strany pretláčať svoje návrhy a potrebujú šéfa parlamentu. Aj z hľadiska toho, že ide o druhého najvyššieho ústavného činiteľa. Zrejme by museli zvoliť alebo by aspoň Kollár musel poveriť jedného zo súčasných podpredsedov – J. Blanára, P. Pčolinského alebo G. Grendela.

4. Tajná forma hlasovania

Z rokovacieho poriadku vyplýva, že predseda sa volí aj odvoláva v tajnom hlasovaní poslancov. Tí tak môžu svoj názor vyjadriť inak, ako verejne prezentujú. Oveľa jednoduchšie tak môže Kollár zostať na svojom mieste.

5. Nedostatok hlasov

Kollára musí odvolať minimálne 76 zákonodarcov. Toto číslo sa vie nazbierať, ak mu nedôveru vyjadria poslanci Sasky, OĽaNO, Demokratov, Hlasu a pár nezaradených. Očakáva sa, že viacerí budú chýbať, a tak takýto počet sa nemusí nazbierať. Zároveň je možné, že Kollár sa ospravedlní a presvedčí OĽaNO, aby mu nevyjadrili nedôveru.

Toto hrá proti nemu

1. Jemná podpora pre otvorenie schôdze

Na otvorenie schôdze je potrebné, aby v sále sedelo aspoň 76 poslancov, inak nebude uznášaniaschopná a celé odvolávanie sa ruší. Z vyjadrení jednotlivých klubov je ťažké predpokladať, či sa nazbiera dostatok zákonodarcov.

2. Opakoval, že by podobné konanie mohol zopakovať

Kollárovo priznanie a následná obhajoba pobúrili veľkú časť spoločnosti. Sporná je najmä jeho veta o tom, že by v podobnej situácii mohol postupovať rovnako a pár faciek rozdať opätovne. Párová terapeutka zdôrazňovala, že podobné správanie na Slovensku je bežné v domácnostiach, a tak z jeho pozície dochádza týmto konaním k podpore fyzických útokov.

3. Ide o druhého najvyššieho ústavného činiteľa

Boris Kollár je od začiatku volebného obdobia predsedom parlamentu. Podľa ústavných zvyklostí ide o druhého najvyššieho ústavného činiteľa v krajine po prezidentke. Kollár je tak dôležitým hlasom Slovenska v zahraničnej aj domácej politike a podobné priznania spôsobujú poškodenie reputácie krajiny.

4. Podozrenia v prípade SIS

Kollár sa opakovane vyjadril, že by v situácii, ktorá sa stala v roku 2012 postupoval rovnako, keďže podľa neho partnerka ohrozila ich potomka. Práve tieto reči mu vyčítajú aj politickí súperi, ktorí apelujú na to, že podobné situácie sa nemajú riešiť bitkou ženy.

5. Dianie v spoločnosti a angažovanie prezidentky

V posledných dňoch otriasla Slovenskom aj vražda Andrey, ktorá mala prosiť políciu o pomoc 2 roky. Prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila, že ju správa zasiahla. „Považujem za mimoriadne potrebné tento prípad vrátane konania príslušných orgánov riadne prešetriť a prijať opatrenia, aby sme ako spoločnosť dokázali účinne chrániť ženy zažívajúce násilie a najmä aby sme mu dokázali predchádzať,“ uviedla prezidentka.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com